באפט: העלאת שכר המינימום לא תעזור למלחמה באי שוויון

האיש השני בעושרו בארה"ב אמר אתמול באסיפת המניות השנתית של ברקשייר האתוויי כי עדיף לשנות את שיטת המיסוי ולתת זיכוי לבעלי משכורות נמוכות במקום לחייב חברות להעלות את השכר

בלומברג
סוכנויות הידיעות
בלומברג
סוכנויות הידיעות

המיליארדר וורן באפט אמר כי רמת האי-שוויון בארה"ב היא "יוצאת דופן", אבל הוסיף כי העלאת שכר המינימום היא לא הפתרון הכי טוב לבעיה.

"אין לי שום דבר נגד העלאת שכר המינימום, אבל אני לא חושב שניתן לעשות את זה באופן משמעותי מספיק מבלי ליצור עיוותים רבים", אמר באפט בן ה-84, מנכ"ל ברקשייר התאוויי באסיפת המשקיעים השנתית של החברה שנערכה אתמול (שבת) בערב באומהה נברסקה. העיוותים האלה "יעלו בהרבה מאוד מקומות עבודה", הוסיף.

באסיפת בעלי המניות השנה ציינו 50 שנה להשתלטות של באפט על ברקשייר. כשבאפט רכש את השליטה בחברה לפני חמישה עשורים, היא היתה יצרנית טקסטיל בקשיים. הוא הפך אותה בהדרגה לתאגיד ענק עם פעילות שכוללת ביטוח, אנרגיה, ייצור, קמעונות ואת אחת מחברות הרכבות הגדולות בארה"ב.

צילום: רויטרס

בסוף השבוע דיווחה ברקשייר על התוצאות שלה לרבעון הראשון שהציגו עלייה מפתיעה של 10% ברווח הנקי. הרווח הנקי של ברקשייר עלה ברבעון הראשון ל-5.16 מיליארד דולר, או 3,143 דולר למניה, לעומת 4.71 מיליארד דולר, או 2,862 דולר למניה, ברבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח התפעולי, שאינו כולל רווחי השקעות, הסתכם ב-2,583 דולר למניה, מעל לתחזיות. הכנסות החברה עלו ב-7% ל-48.64 מיליארד דולר. הערך המאזני למניה, מדד הצמיחה החביב על באפט, עלה ב-0.5% לעומת הרבעון המקביל ל-146,963 דולר.

צ'ארלס מונגר בן ה-91, סגן יו"ר ברקשייר, השיב לשאלות לצדו של באפט ואמר כי העלאת שכר המינימום הפדרלי שהגיע ל-7.25 דולרים ביולי 2009 ומאז לא שונה "תפגע בעניים".

כמה חברות בארה"ב הודיעו באחרונה על כוונתן להעלות את השכר לעובדים בעלי המשכורות הנמוכות ביותר. וול-מארט, המעסיקה הפרטית הגדולה ביותר בארה"ב, הודיעה בפברואר כי היא מתכוונת לשלם לכל עובדיה שכר מינימלי של 9 דולרים לשעה החל מאפריל ועד פברואר 2016 יגיע שכר המינימום בחברה ל-10 דולר לשעה. צעד זה יוביל לעלייה בשכר של כ-500 אלף עובדים במחצית הראשונה של שנת הכספים הנוכחית ויעלה כמיליארד דולר, אמרה בפברואר החברה.

ברקשייר החזיקה 67.7 מיליון מניות של וול-מארט, נכון ל-31 בדצמבר, בשווי של 5.3 מיליארד דולר, לפי מחיר הסגירה של המניה ביום שישי. חברי סנאט מטעם המפלגה הרפובליקאית חסמו חקיקה להעלאת שכר המינימום בארה"ב ל-10.10 דולר לשעה.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה וחברי הסנאט מהמפלגה הדמוקרטית טוענים כי העלאת שכר המינימום תועיל לכלכלה ותפחית את האי-שוויון בהכנסות. רפובליקאים רבים ואיגודים עסקיים טוענים כי התוכנית תעלה במקומות עבודה.

באפט, האדם השני בעושרו בארה"ב, אומר כי העלאת שכר המינימום היתה "צורה של תיאום מחירים" ונהגו בה במקום לקדם רפורמה בנקודות הזיכוי במס ההכנסה, ומתן החזרי מס לעובדים בעלי שכר נמוך ובינוני ליחידים ולזוגות.

שיעור האבטלה בארה"ב ירד ב-1.2% מאז סוף 2013 והגיע במארס ל-5.5%, שיעור הקרוב לרמה שבכירי הבנק הפדרלי מחשיבים כתעסוקה מלאה. אבל עבור רבים מהעובדים בארה"ב, הירידה בשיעור האבטלה לא תורגמה לעלייה בשכר.

"כל מי שמוכן לעבוד צריך לזכות לרמת חיים ראויה במדינה כמו ארה"ב. אני הולך לכתוב בקרוב מהי הדרך הכי טובה להגיע לכך", אמר באפט.

הוא חזר על כך שהחזרי מס עדיפים לכלכלה ולעובדים במקום לחייב את החברות להעלות שכר. בראיון לרשת CNBC בשנה שעברה אמר באפט כי החזרי מס לבעלי שכר נמוך "מכניס יותר כסף לכיסים של האנשים שמשתכרים מעט".

בברקשייר 340,499 עובדים, נכון ל-31 בדצמבר. באפט אמר בשנה שעברה באותו ראיון כי "ממש ממש מעט" מהם משתכרים שכר מינימום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker