עליה חדה מהצפוי של 10% ברווחי ברקשייר התאוויי של באפט

לגידול ברווחים ובהכנסות תרמו חטיבות הרכבות והביטוח; הרווח של ישקר ירד ב-5%

ברקשייר התאוויי, חברת האחזקות של המיליארדר וורן באפט, דיווחה בלילה על עליה של 10% ברווח הנקי שלה, הודות לביצועים טובים של חברות הרכבות והביטוח שבבעלותה, ולהשקעה בנגזרים.

הרווח הנקי של ברקשייר עלה ברבעון הראשון ל-5.16 מיליארד דולר, או 3,143 דולר למניה, לעומת 4.71 מיליארד דולר, או 2,862 דולר למניה, ברבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח התפעולי, שאינו כולל רווחי השקעות, הסתכם ב-2,583 דולר למניה, מעל לתחזיות. הכנסות החברה עלו ב-7% ל-48.64 מיליארד דולר. הערך המאזני למניה, מדד הצמיחה החביב על באפט, עלה ב-0.5% לעומת הרבעון המקביל ל-146,963 דולר.

הדו"חות של ברקשייר פורסמו לפני אסיפת בעלי המניות השנתית של החברה באומהה, נברסקה, שבה הם חוגגים בסוף השבוע הזה 50 שנה להשתלטות של באפט בן ה-84 על ברקשייר. כשבאפט רכש את השליטה בחברה לפני חמישה עשורים, היא היתה יצרנית טקסטיל בקשיים. הוא הפך אותה בהדרגה לתאגיד ענק עם פעילות שכוללת ביטוח, אנרגיה, ייצור, קמעונות ואת אחת מחברות הרכבות הגדולות בארה"ב.

רווחי חטיבת הייצור, השירותים והקמעונות, אשר כוללת את ישקר, עלו ב-20% ל-1.12 מיליארד דולר. עם זאת, ישקר, שבאפט השלים את רכישתה לפני שנתיים, רשמה ירידה של 5% בהכנסות ו-16% ברווח, בעקבות השפעת תנודות בשערי המט"ח.

צילום: רויטרס

הרווח של חברת הרכבות BNSF, החטיבה הגדולה ביותר של ברקשייר, עלה ב-44% לעומת הרבעון שעבר, והסתכם ב-1.05 מיליארד דולר.  ברקשייר רשמה רווח של 857 מיליון דולר מהשקעה בנגזרים, ובעיקר מחוזים שמניבים לה רווח אם שוקי המניות עולים בטווח הארוך. התחזקות הדולר תרמה לרווח זה, כמו גם לתוצאותיה של חטיבת הביטוח נגד אסונות טבע, שרשמה עליה של 15% ברווח ל-1.36 מיליארד דולר.

המזומנים של ברקשייר גדלו ברבעון הראשון לשיא של 63.7 מיליארד דולר, לעומת 63.3 מיליארד דולר ברבעון שקדם לו. החברה ממשיכה להשתמש במזומנים האלה כדי לרכוש חברות. בשנה שעברה היא הודיעה על רכישת יצרנית הסוללות דורסל, כמו גם ואן טויל גרופ, רשת של סוכנויות רכב. ב-2013 חברה ברקשייר ל-3G קפיטל הברזילאית לרכישת יצרנית הקטשופ והרטבים היינץ. במארס האחרון הודיעה היינץ כי תרכוש את קראפט פודס ב-10 מיליארד דולר.

חלק מהמניות שבהן מושקעת ברקשייר הניבו ביצועים מאכזבים בשנה האחרונה. אמריקן אקספרס ויבמ, שתיים מהאחזקות הגדולות ביותר של החברה, ירדו ביותר מ-10% בשנה האחרונה, בעוד שמניית קוקה קולה נשארה כמעט ללא שינוי באותה תקופה. גם מניית A של ברקשייר עצמה ירדה ב-4.5% מאז שהגיעה לשיא בדצמבר האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ