מותם של גבר עשיר וצעירה ענייה בתאונת פורשה בטהרן מעורר מחאה על אי השוויון

גל מחאה שוטף את הרשתות החברתיות באיראן בעקבות מותו של נכדו הנובוריש המאורס של אייתוללה לצד צעירה משכונת עוני

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

השעה היתה חמש לפנות בבוקר אחד מימי שבוע שעבר כאשר מכונית פורשה בצבע צהוב דהרה במורד שדרות שריעתי בטהרן. ליד ההגה ישבה בחורה צעירה, שמאוחר יותר התברר כי היא מהחלק הדרומי העני יותר של העיר. לצדה ישב בחור צעיר, נכדו הנובוריש של אייתוללה, שרכש את המכוניות רק יומיים קודם לכן.

פנסי הרחוב חלפו במהירות כמו אורות מהבהבים כשהמכונית מדגם בוקסטר GTS האיצה למהירות של יותר מ-190 קילומטר לשעה בתוך פחות מ-10 שניות, ונהמת מנוע ששת הצילינדרים הדהדה ברחובות הבוקר הריקים.

עד לשלב זה, לא מדובר היה במראה חריג בצפון טהרן, אשר בה מספר גדל והולך של ילדי מקושרים חיים את חייהם כאילו החוקים המוסלמיים המחמירים של המדינה אינם חלים עליהם. מכוניות היוקרה שלהם נהפכו לסמל של העמקת אי השוויון באיראן, שבה מעמד חדש של עשירים שחיים מעל לחוק, מרוויחים הון הודות לסנקציות ולקשרים רבי השפעה, ומותירים את המעמד הבינוני לבדו לשאת בעול הקשיים הכלכליים המחריפים של איראן.

במקום שהנסיעה בפורשה תסתיים בחניון הצמוד לבית יוקרתי בצפון טהרן, הנהגת פריווש אכברזדה בת ה-20 - שמעולם לא נהגה עד אז בפורשה - איבדה בסיבוב את השליטה במכונית שהתנגשה בעץ. היא נהרגה במקום, ובעל המכונית, מוחמד חוסיין רבני-שירזי, בן 21, מת מפצעיו כעבור מספר שעות.

תוך זמן קצר למדי, החלו לצוץ ברשתות החברתיות צילומים של מכונית הספורט ההרוסה באחד הרחובות המפורסמים ביותר של טהרן. וכמעט באותה המהירות גם נחשפה זהותם של שני הרוגי התאונה: צעירה בעלת עיניים גדולות ונכדו של מנהיג דת חשוב, שאם לא די בכך, גם היה מאורס, ולא לאכברזדה.

אישה איראנית משקיפה על טהרןצילום: AP

באיראן, שבה התקשורת הממשלתית תמיד שמחה לדיווח על התרחבות הפערים הכלכליים - אך תמיד משמיטה את פרטיהם האישיים של העשירים - התאונה עוררה סערה של תגובות במדיה החברתית, מרביתן מרושעות מאוד.

"ברוך שפטרנו", כתב מישהו בעמוד האינסטגרם של אכברזדה מתחת לצילום שבו היא נראית מציגה טבעת יהלומים בצורת סמל הדולר. "הילדה הזו שרפה אנשים רגילים, ועכשיו היא שרפה את עצמה".

הדבר שעורר את זעמם של רבים לא היה העובדה שאכברזדה היתה במכונית יחד עם גבר מאורס, אף שהדבר מנוגד לחוקים האיסלמיים של המדינה המחייבים הפרדה בין רווקים לרווקות, ואשר נאכפים בצורה סלקטיבית.

הדבר שהטריד את מרבית האנשים היה המוסר הכפול שסימלה תאונת הדרכים, אשר שוזרת יחד את סוגיות התגברות השחיתות ואי השוויון.

במשך כהונתו של הנשיא הקודם, מחמוד אחמדינג'אד, קומץ מקורבים מובחרים, רובם מקושרים היטב, צברו עושר עצום לאחר שניתנו להם זכויות למכור נפט, דולרים וזהב. "מתווכים" אלו החלו להיכנס לתחומי עסקים אחרים, ובתוך כך הפיצו את תרבות השחיתות, לדברי כלכלנים וגורמי ממשל.

רבים מהם ממשיכים להתהדר בזקן בן שלושה ימים ברוח המהפכה, כאות לנאמנותם למערכת. אולם ילדיהם קונים בגדי מעצבים בדובאי ובאיחוד האמירויות, ונוהגים במכוניות יקרות במדינה שבה המחירים של מוצרי יסוד זינקו פי שלושה ויותר ורבים אינם יכולים עוד להרשות לעצמם לקנות מכונית חדשה, אפילו לא מתוצרת מקומית.

רבים מבעלי המכוניות היקרות נוהגים ברחבי העיר בניסיון להתחיל עם בחורות, תופעה שזכתה לכינוי "דור, דור". "הנובורישים מתלבשים, מדברים ומתנהגים אחרת, תוך זלזול במוסכמות החברתיות והעירוניות", אמר העיתונאי והפעיל נאדר כרימי ג'וני, בהסבירו את הזעם שעוררה תאונת הדרכים. "הם מתרברבים בזכויות היתר שלהם ונהנים להשפיל אחרים".

באלפי התגובות שנכתבו על אחד הצילומים של אכברזדה באינסטגרם, אנשים הכתירו אותה בתור "אופורטוניסטית" והדגישו כי היא במקור מהשכונה הענייה יחסית ג'נטאבאד. אחרים כתבו כי למרבה הצער הדרך היחידה שפתוחה לפני צעירה יפת תואר בטהרן שרוצה להתחתן - וחתונות הן יקרות מאוד באיראן - היא להתרועע עם בני עשירים.

תגובות אחרות לעגו לרבני-שירזי על כך שבתור נכדו של אחד מעוזריו הבולטים של מייסד הרפובליקה האיסלאמית, אייתוללה חומייני, הוא העלה לרשת צילומים של עצמו נוהג בפורשה כשהוא חובש כובע בייסבול שחור עם המצחייה לאחור.

"תודה לאל שלמרות שאין צדק בחלוקת הכסף והעושר בעולם הזה, יש צדק במוות", נכתב באחת התגובות באינסטגרם. "אני אוהב את הצדק האלוהי שבו צעירים עשירים מתים לצד עניים נואשים שלא היתה להם כל תקווה בחייהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker