המכונית תרגל אחריך?

כל כלי הרכב באירופה יחויבו בהתקנת "קופסה שחורה"

החל מ-2018 יותקנו בכל המכוניות והטנדרים החדשים באיחוד האירופי קופסאות שישדרו אוטומטית פרטים לשירותי ההצלה במקרה של תאונה; המתנגדים: "אסור לחייב התקנת מכשיר שיכול להקליט ולשדר בדיוק לאן ומתי נוסעים"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כל המכוניות והטנדרים החדשים באיחוד האירופי יחויבו בהתקנת קופסאות שחורות בסגנון אלו שבמטוסים החל מעוד שלוש שנים, לפי חוק חדש שאושר על ידי הפרלמנט האירופי השבוע.

התקנות החדשות, שייכנסו לתוקף באפריל 2018, אושרו ביום שלישי על ידי מחוקקי האיחוד האירופי, למרות התנגדות מצד ממשלת בריטניה בגין העלויות הכרוכות ביישום התקנה, כמו גם חשש שהביעו ארגוני זכויות אזרח מפני פגיעה בפרטיות הנהגים.

תאונת דרכים חזיתית בצפוןצילום: עבדאללה שמא

במקרה של תאונת דרכים, קופסאות eCall ישדרו באופן אוטומטי פרטים על התאונה למוקד שירותי ההצלה הקרוב ביותר, ועשויות להציל חיים במקרים שבהם הנוסעים נפגעו ואינם מסוגלים לחייג בכוחות עצמם לשירותי החירום.

הקופסאות יספקו בזמן אמת לרשויות מידע חיוני, הכולל בין השאר את המיקום והזמן המדויק של התאונה, כיוון נסיעת הרכב, ומספר הנוסעים שהיו בכלי הרכב שמעורב בתאונה. הנציבות האירופית מעריכה את עלות התקנת המערכת בכ-120 יורו (כ-135 דולר) לרכב.

לפי הנציבות האירופית, הקופסאות יתרמו לשיפור הבטיחות בכבישים ויביאו לירידה של 10% במספר מקרי המוות בתאונות דרכים. זמן התגובה של שירותי החירום צפוי להתקצר במחצית באזורים לא עירוניים ולצנוח ב-60% באזורים עירוניים. 25,700 בני אדם נהרגו בתאונות דרכים במדינות האיחוד האירופי בשנה שעברה.

עם זאת, בדיונים שקדמו להצבעה, הביעו כמה מחברי הפרלמנט האירופי וארגוני זכויות אזרח חשש כי התקנות יפגעו בפרטיות הנהגים. "קיים סיכון ברור לכך שמרגע שהמכשיר הזה יותקן, הנהגים יאבדו לחלוטין את היכולת לקבוע למי יש גישה לנתונים שלהם ואיך הם ינוצלו", אמרה אמה קאר, מנהלת ארגון הגנת הפרטיות "Big Brother Watch". "לאלץ נהגים להסכים לכך שיתקינו במכונית שלהם מכשיר שמסוגל להקליט ולשדר בדיוק לאן ומתי הם נוהגים - זה לגמרי לא מקובל", הוסיפה.

לטענת הנציבות האירופית, קופסאות eCall לא ישמרו את נתוני המעקב אחרי כלי רכב מנסיעות שבהן לא התרחשה תאונה, וכי הרשויות לא יורשו לחלוק את המידע עם צד שלישי ללא הסכמת בעל הרכב.

הטכנולוגיה כבר נחשבת לסטנדרטית בחלק מדגמי הרכב של חברות אירופיות כמו וולוו, סיטרואן ו-BMW, ושלוש שנים לאחר תחילת התקנות eCall, תכריע הנציבות האירופית האם לחייב התקנה של הקופסאות גם במשאיות, אוטובוסים וקרונות נוסעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker