אדלסון מתעצבן בביהמ"ש: ההאשמות בקשרים לפשע מאורגן הזויות ומפוברקות

אדלסון העיד בתביעה של מנכ"ל לשעבר במקאו שטוען כי פוטר כי התנגד לתשלומים מופרזים למחוקק מקומי בתמורה להשפעה והזהיר מעסקים עם המאפיה הסינית

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

שלדון אדלסון, איל ההימורים והמיליארדר התורם למועמדים רפובליקאים לנשיאות, נתן הופעה לוחמנית בביהמ"ש בלאס וגאס ביום שלישי. התביעה מאשימה את אימפריית ההימורים שלו במעורבות בפשע מאורגן ומשיכה בקשרים עם השלטון הסיני. אדלסון נתבע על פיטורים לא הוגנים ולשו ןהרע על ידי מנכ"ל לאס וגאס סנדס מקאו לשעבר, ג'ייסון ג'ייקובס.

אדלסון, שהשתמש בהון של 25 מיליארד דולר כדי לתמוך במועמד ניוט גינגריץ' ולאחריו במיט רומני במרוץ לנשיאות, הביע זעם כנגד מה שכינה האשמות הזויות ומפוברקות נגדו ונגד החברה שלו.

השימוע בו הופיע נועד לקבוע באם המשפט יתקיים בלאס וגאס, שם נמצא מטה החברה שלו, או במקאו, שם התבצעו הפשעים לכאורה. לתוצאות התביעה עשויות להיות השלכות על מעמדה החוקי של אימפריית ההימורים של אדלסון.

כלכלתה של מקאו תלויה בעיקר בתעשיית בתי הקזינו שגלגלה בשנה שעברה 45 מיליארד דולרצילום: AP

אדלסון נתבע על ידי ג'ייקובס, שפוטר ב-2010. ג'ייקובס אומר כי הפיטורים נעשו בעקבות התנגדותו לתשלומים מוגזמים לעורך דין ומחוקק במקאו בשם לאונל אלווס, בטענה שהם מפירים את חוקי השוחד בארה"ב, וכי התנגד לעסקים שנערכו עם קבוצות הקשורות לארגוני פשע מאורגן בסין, הטריאדות.

אדלסון אישר תשלום של 700 אלף דולר בדמי טרחה לאלווס, שמתאר את עצמו כ"משהו בין יועץ למחוקק" בעבודתו עבור לאס וגאס סנדס במקאו. עורכי הדין של החברה הזהירו כי התשלום גבוה בהרבה מהעמלות המקולות ועלול להפר את החוק בארה"ב מכיוון שאלווס עשוי להשתמש בעמדתו כמחוקק כדי להשפיע על הממשל במקאו.

אלווס שיחק כמה תפקידים. אחד מתפקידי המפתח היה בתיקון הקשרים עם פקידי ממשל מסין ומקאו שלא חיבבו את התנהגותו הבוטה של אדלסון אלווס ייצג אתסנדס בפגישות עם פוליטיקאים במקאו ופקידים כדי להפעיל לחץ בשם החברה. לפי מיילים פנימיים אלווס כתב לג'ייקובס כי יוכל לפתור בעיות עבור החברה בנוגע לנכסים וליישוב תביעה, תמורת תשלום של 30 מיליון דולר.

ג'ייקובס החליט להפסיק את התשלומים לאלווס ולסיים את ההתקשרות איתו. אדלסון הורה לגייסו מחדש. בחילופי דברים קשים עם עורך הדין של ג'ייקובס ביום שלישי, טען אדלסון כי פיטוריו של ג'ייקובס לא קשורים להתנגדותו של ג'ייקובס לאלווס. אדלסון טען כי לא היה מעורב בגיוס אלווס וכי לא ידע על המחוקק ממקאו עד שג'ייקובס התלונן עליו. עם זאת הודה כי "המליץ להחזירו לתפקיד". הוא טען כי ג'ייקובס "כמעט הרס את העסק" כי רצה להפסיק להשתמש במתווכים שמביאים מהמרים גדולים. "הוא היה זורק 50%-60% מההכנסה ככך. זה היה טרוף. הוא בכוונה ניסה להרוג את החברה".

לפי מסמכים שנחשפו בתביעה, סנדס העניקה 30 מיליון דולר אשראי למתווך כזה שממומן על ידי איש עסקים מהונג קונג בשם צ'אונג צ'י טאי ששמו הוזכר בדו"ח של הסנאט כמנהיג כנופיית פשע מאורגן בסין.

אדלסון טען כי ג'ייקובס פוטר בשל 35 מקרים של חריגות, אולם אימיילים בין בכירי החברה הראו כי ג'ייקובס נהנה מהערכה רבה לעבודתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker