בתוך עשור: סין תאבד את תואר בית החרושת של העולם

הצמיחה של מדינות דרום מזרח אסיה כמו לאוס וקמבודיה תמשוך אליהן עוד ועוד מפעלים שיעדיפו את העבודה הזולה, הגישה לנתיבי השיט והמיקום בין שתי המדינות המאוכלסות בעולם

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

העובדים הצעירים והזולים ביחד עם המיקום האסטרטגי של מיאנמר, קמבודיה, ולאוס עשויים למשוך עוד ועוד מפעלים לדרום-מזרח אסיה, והמדינות האלה יקחו בסופו של דבר את התואר "בית החרושת של העולם" מסין.

קבוצת כלכלנים מבנק ANZ בראשות גלן מגיור כי מעבר הייצור לדרום-מזרח אסיה יהיה חלק מעליית המדינות באיזור שיהפכו לצלע השלישית בצמיחה האזורית אחרי סין והודו. עד 2030, יותר ממחצית מתוך 650 מיליון האנשים בדרום-מזרח אסיה יהיו מתחת לגיל 30 ויהוו חלק ממעמד ביניים שיצרוך יותר.

"אנחנו גם מאמינים שאזור דרום-מזרח אסיה ייקח מסין את התואר 'בית החרושת של העולם' בתוך 10-15 שנה כשחברות יעברו לשם כדי לנצל את העבודה הזולה והיעילה באזורים הסמוכים לנהר המקונג", כתבו ב-ANZ.

מקדש אנגקור ואט בצפון-מערב קמבודיה בשעת הזריחהצילום: אי־פי

מה שיסייע ככל הנראה לשינוי הוא הקשר בין עבודה זולה במקומות כמו מיאנמר, קמבודיה ולאוס, יחס עלות-תועלת אצל המפעלים בתאילנד, וייאטנם, אינדונזיה והפיליפינים והיצרנים המתוחכמים בסינגפור ובמלזיה. מדינות דרום מזרח אסיה (Asean) התחייבו להסכם סחר עד 2015 כדי שיוכלו להעביר סחורות, שירותים, הון ועבודה באופן חופשי בין המדינות.

ביחד, יכולות המדינות להגדיל את הסחר עם העולם לטריליון דולר עד 2025, מעריכים ב-ANZ. ההשקעות הזרות הישירות (FDI) למדינות האלה מהכלכלות הגדולות עשוי להגיע ל-106 מיליארד דולר ב-2025, אחרי שב-2013 עברו ההשקעות הזרות באזור את אלה של סין.

"רוב מדינות Asean נמצאות בצומת בין האוקיאנוס הפסיפי לאוקיאנוס ההודי", כתבו ב-ANZ. "השטח היבשתי של המדינות נמצא בין שתי המדינות המאוכלסות ביותר בעולם – סין והודו. גישה למדינות האלה ולמסלולי השיט יאפשרו למדינות Asean להשתתף בהרחבת רשת הייצור של אסיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker