דו"ח בארה"ב: להורים הצעירים של היום הרבה יותר קשה מההורים של פעם

הורים צעירים בארה"ב נאלצים להתמודד כיום עם שוק עבודה לא גמיש, קשיחות במוסדות האקדמיים, עלייה ביוקר המחיה ועלייה בעוני – אז מה הפלא שמכנים את דור המילניום "הדור האבוד"?

ישראל פישר
ישראל פישר

להורים צעירים בארה"ב קשה הרבה יותר מההורים שלהם והם נאלצים להתמודד עם העלייה ביוקר המחיה ועוני – כך עולה מדו"ח שפורסם על ידי הארגון האמריקאי Young Invincibles – שמקדם מחקר של בני 18-34.

מטרת הדו"ח היא להדגיש את המגמות שמהן מושפעים "בני הדור הצעיר" שנהפכים להורים, אחרי שלטענת מחברי הדו"ח, הצעירים הם אלה שמתוארים כדור הכי משכיל וכדור רב-גוני מבחינת הרכב האוכלוסייה, אך כנראה גם כדור שנפגע מהמיתון של 2008-2009 באופן הכי קשה. לפי מחברי הדו"ח ב-2014 היו כ-20.5 מיליון מבני 18-34 עם ילדים בארה"ב, כלומר כ-30% מכל שכבת הגיל הזו בארה"ב – והם נאלצים להתמודד כעת גם עם המצב הכלכלי וגם עם פרנסת צאצאים.

הדו"ח מציב תמונה עגומה לגבי ההתמודדות של ההורים הצעירים. הממצא העיקרי של הדו"ח טוען כי שיעור העוני של הורים בני דור המילניום גבוה משיעור העוני של הורים צעירים ב-25 השנה האחרונות. כלומר, ההורים הצעירים של היום בארה"ב, עניים יותר ממה שההורים שלהם היו כשגידלו אותם.

זוג הורים מתחתן בלאס וגאס כשלצדם הורי הכלהצילום: אי־פי

בדו"ח מסופקים גם כמה גורמים שמביאים למצב הזה: לטענת מחברי הדו"ח, ההורים הצעירים של היום נדרשים לעשות יותר בפחות זמן – ובמקביל לדאוג לטיפול בילדים – מטלה שדורשת מהם יותר זמן מאשר העבודה. בדו"ח מצוין גם כי רוב נטל הטיפול בילדים נופל על אימהות צעירות ולא על אבות צעירים. ניתוח שנערך בדו"ח מצא כי הורים בני דור המילניום ישנים פחות, עובדים פחות, אוכלים פחות ומבלים פחות ביחס לאמריקאי הממוצע.

לעלייה במשימות הנדרשות מההורים יש גם השפעה על השכלתם, נטען בדו"ח, וכפועל יוצא מכך גם על הכנסתם העתידית. בדו"ח מתואר איך הורים צעירים שגם נמצאים בלימודים אקדמיים משקיעים בלימודים שלהם 33% פחות מהזמן שמקדישים ללימודים חבריהם ללא ילדים. כדי לעמוד במטלות הבית, הלימודים והפרנסה, נמצא ששיעור ההורים הסטודנטים שעובדים במשמרות לילה גבוה פי שניים לעומת חבריהם שאינם סטודנטים. הורים סטודנטים מהמעמד הנמוך הם בעלי סבירות גבוהה פי שלושה עד ארבעה לעבוד במשמרות לילה.

גם נטל החוב על ההורים הסטודנטים גדול יותר, כשממוצע הלוואות הסטודנטים שהם נוטלים גבוהות ב-25% לעומת סטודנטים שאינם הורים. אבל בנוסף להלוואות, עלות הגנים ומוסדות החינוך לילדים פשוט גבוהה יותר כיום. אם ב-1960 מוסדות טיפול וחינוך לילד היו אחראיים רק לכ-2% מהעלות הכוללת של גידול ילדים, השיעור הזה צמח כיום ל-18%.

הדו"ח קורא בעיקר לסיוע להורים סטודנטים באמצעות מעונות יום בקמפוסים כדי שיוכלו להגדיש זמן ללימודים. אבל לפי מחברי הדו"ח יש לקדם גם חוקים לחופשת לידה בתשלום – כפי שמקובל ברוב מדינות העולם, אך לא בארה"ב. הארגון גם מציע לחוקק חוקים שיעניקו להורים צעירים גמישות טובה יותר בשעות העבודה ושינוי בתוכניות הלימודים האקדמיות כדי שהורים צעירים יוכלו להתמודד עם העומס המוטל עליהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker