סימני האזהרה כבר כאן - התפוח לא יגדל לנצח

משקיעי החברה צריכים ללמוד את הלקח של יבמ, שנראתה בלתי-מנוצחת בשנות ה-80

ג'ף סומר, ניו יורק טיימס

אפל לא יכולה לצמוח כך לנצח. אף חברה לא יכולה לעשות זאת. תוך כמה שנים נהפכה אפל לחברה הגדולה בעולם במונחי שווי שוק - כה גדולה עד כי היא מגמדת כל חברה אחרת בשוק המניות. היא שולטת במדד S&P 500 כפי שאף חברה לא שלטה כבר 30 שנה.

שווי השוק של אפל הוא כ-760 מיליארד דולר, גבוה משל כל חברה אחרת. ואולם בוול סטריט יש הסכמה על כך שאפל עדיין בעיצומו של פרץ צמיחה. למעשה, אם השעונים, הטלפונים, המחשבים הניידים וכל הגאדג'טים והשירותים האחרים של אפל ימשיכו לעורר הרבה פרסום חיובי - יש סבירות גבוהה שהשווי של אפל ימשיך לגדול. לא רחוק היום שבו היא עשויה להגיע לשווי של טריליון דולר שקרנות גידור מסוימות צופות לה.

ואולם גם אם לאפל יש עדיין מרחב לצמוח, כבר צצים סימני אזהרה. אחרי ככלות הכל, החברה כבר עברה רף משמעותי. בפברואר היא צמחה לשווי גבוה פי שניים מזה של החברה הבאה אחריה במדד S&P 500, הישג נדיר שמסמל דומיננטיות פיננסית ושכמותו לא נראה מאז שרונלד רייגן היה נשיא ארה"ב.

טים קוק מנכ"ל אפלצילום: אי־אף־פי

בדקנו את הנתונים עם האוורד זילברבלט, אנליסט מדדים בכיר ב-S&P דאו ג'ונס אינדייסס. הוא מצא שהענקית האחרונה ששוויה היה גבוה פי שניים ממתחרותיה היתה יבמ, וזה קרה שלוש שנים ברציפות: ב-1983–1985. "זה היה כשהמחשבים האישיים היו דבר חדש", אמר זילברבלט, "וכולם חשבו שיבמ תשלוט בעולם".

כיום אנחנו חיים בעולם של אפל. אפל היא המניה המוחזקת ביותר על ידי קרנות נאמנות אמריקאיות. יבמ אפילו לא נושפת בעורפה יותר. היא מדורגת במקום 62, לפי ניתוח של מורנינגסטאר. יבמ היא עדיין חברה חשובה, אך סובלת מקשיים. שווה לזכור את מה שקרה ליבמ ואיך נהפכה לקטנה כל כך בהשוואה לאפל.

קל לשכוח כמה מפוארת היתה יבמ בעבר. בכמה מובנים, היא היתה חשובה הרבה יותר מאפל בימינו. במונחי שווי שוק, למשל, יבמ היוותה 6.4% ממדד S&P 500 ב-1985, שנת השיא שלה - והיתה גדולה פי 2.35 מהחברה השנייה בגודלה אז - אקסון.

כיום מיקרוסופט היא השנייה בגודלה, ואקסון מוביל היא השלישית - ושתיהן בקושי מגיעות למחצית מגודלה של אפל. אחרי אקסון נמצאות גוגל וג'ונסון אנד ג'ונסון.

ההשפעה של אפל כיום חריגה בגודלה. הנתח שלה ב-S&P 500 היה 4.1%, נכון ליום שישי האחרון, עלייה משמעותית לעומת 31 בדצמבר 2014, אז היה רק 3.35%. אך הנתח שלה בשוק אינו כמו של יבמ בשנות ה-80, אז סיימה שבע שנים קלנדריות עם נתח של יותר מ-4% בשוק - הישג שאפל עדיין לא רשמה. בשיא של יבמ ב-1985, הנתח שלה ב-S&P 500 היה גדול פי יותר מ-1.5 משל אפל כיום.

הנבואה על פי ג'ובס

טים קוק, מנכ"ל אפל, מציג את אייפון 6 ואת אפל ווטשצילום: אי־פי

יבמ פעלה בליגה אחרת מזו שבה אפל פועלת כיום. כחברת מחשבים בבסיסה, היא מעולם שאפה להיות חלק מהתרבות הפופולרית, אך היתה לה יוקרה יוצאת דופן. קשה למדוד יוקרה במספרים, יש להביא בחשבון שב-1987, שני מדענים של יבמ מציריך זכו בפרס נובל לפיסיקה על פריצת דרך בתחום המוליכות.

זו היתה השנה השנייה ברציפות שבה מדעני יבמ זכו בפרס. ב-1986, זכו שניים מהם בפרס על המצאת מכשיר שידוע כמיקרוסקופ מנהור סורק. כל המדענים האלה ביצעו מחקר בסיסי ועמוק שבו יבמ התגאתה, ובצדק. המחקר של אפל כיום מרשים, אך הוא מונע מהמוצר, ולא דומה לעבודה החשובה שיבמ עשתה.

במבט לאחור, ברור שהמעמד האולימפי של יבמ היה חלק מהבעיה שלה. בשנות ה-80, כשהיתה בשיא כוחה, המשיכה יבמ בפריצות דרך ובפיתוח מחשבים מהירים מאוד, אך לא התמקדה מספיק בקווי הייצור ובשירות הלקוחות. באופן נאיבי, העבירה יבמ חלקים חשובים מעסקי המחשבים שלה לחברות כמו מיקרוסופט ואינטל, בעוד הרווח השולי שלה החל להישחק, כך כתב פרופ' די. קווין מילס מבית הספר למינהל עסקים בהרווארד.

המשקיעים, על פי רוב, לא התייחסו לבעיות האלה, אם בכלל היו מודעים אליהן. בימים ההם, של מחשבים מרכזיים מגושמים, יבמ היתה חברת מחשבים חיונית מאוד, וההגמוניה שלה בשוק המניות נראתה בלתי־ניתנת לעצירה.

אין פלא שסטיב ג'ובס הצעיר, אחד ממייסדי חברת המחשבים המתחילה אפל קומפיוטר, יצא ישירות נגד יבמ בנאום שנשא בסן פרנסיסקו בסתיו 1983, כשתיאר את החברה כיהירה ובעלת ראייה לטווח קצר, וצפה את ירידתה.

באותו כנס חשף ג'ובס את הפרסומת המפורסמת ששודרה בסופרבול 1984. בפרסומת, שיצר במאי "בלייד ראנר" רידלי סקוט, נראית הודפת כדור ברזל בחדר מלא בעבדים. היא מיידה את כדור הברזל שלה לעבר המסך שעליו מדקלם "אח גדול" אורוולי תעמולה ומנפצת אותו.

מייסד אפל, סטיב ג'ובס, מציג ב‐2007 את האייפון הראשוןצילום: אי־פי

לאחר מכן אומר הקריין: "ב-24 בינואר, אפל קומפיוטר תציג את המקינטוש, ואתם תראו מדוע 1984 לא תהיה כמו '1984'". אפל לא אמרה כלום על יבמ, אך היעד שלה היה ברור, וזמן קצר לאחר הסופרבול, כשג'ובס באמת הציג את המקינטוש לקהל, המשיך המחשב האישי הקטן את המתקפה על יבמ. בקול סינתיסייזר חמוד, הוא אמר את המלים הבאות, שגם הופיעו על המסך: "עד כמה שאני לא רגיל לדבר בפומבי, הייתי רוצה לחלוק עמך אמרה שעליה חשבתי בפעם הראשונה שבה פגשתי מחשב של יבמ: לעולם אל תבטח במחשב שלא תוכל להרים".

יבמ הצליחה עוד שנים אחר כך, אך בדיוק כפי שג'ובס צפה, היא נהפכה לפגיעה בפני חידושים משבשים, כמו כל חברה גדולה. בעשורים האחרונים יבמ עברה שינוי שהיה כאוב לעתים, ודו"חותיה הרבעוניים שפורסמו בשבוע שעבר מראים כי הוא עדיין כאוב: הכנסותיה בירידה, והיא עוברת שינויים קשים.

העיתונאי סטיב לור כתב בשבוע שעבר כי יבמ יוצאת מהעסקים הישנים ובעלי הצמיחה האטית, כמו מחשבים אישיים, כוננים, שרתים וייצור שבבים - אך היוזמות החדשות שלה בתחומים כמו ניתוח נתונים, מחשוב ענן ואפליקציות מובייל ללקוחות עסקיים עדיין אינן זוכות להצלחה.

בטוויסט מעניין, אסטרטגיית אפליקציות המובייל של יבמ נשענת על השותפות שלה עם הענקית הנוכחית, יריבתה הוותיקה אפל. יבמ משתמשת בידע שלה בתחום מחשבי העל והבינה המלאכותית ביוזמה חדשה, ווטסון הלת', שבה היא משתפת פעולה עם אפל.

שיתוף הפעולה הזה עשוי לעזור לשתי החברות לצמוח - במקרה של אפל, בכך שיבטיח שהמוצרים שלה עובדים בקלות בסביבה תאגידית שמשתמשת במוצרים של יבמ.

צמיחה מהירה אינה מבטיחה דבר, במיוחד כשמדובר בחברה הגדולה בעולם. יבמ כבר הוכיחה זאת. במוקדם או במאוחר, משקיעי אפל יצטרכו ללמוד את הלקח הזה.

מחשב אישי של יבמ. שלטה לבדה בשוקצילום: Marcin Wichary

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker