המסחר הלא-חוקי בתרופות ברשת האפלה מתייבש

סחר בלתי־חוקי בתרופות מגלגל כ-300 מיליון דולר בשנה - וחלקו עבר לאינטרנט ■ נפילתם של שני האתרים המובילים למכירה בלתי-חוקית של תרופות ברשת מבהילה את הסוחרים ומסכנת את הצרכנים המכורים, שעלולים לחפש מענה בסמים קשים ברחוב

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"אני לא יכולה לשאת זאת יותר", כותבת מייגן (שם בדוי) בפורום אנונימי באינטרנט. ההמתנה למשלוח מאתר קניות ברשת יכולה להיות מתסכלת. לאנשים שמשתמשים בתרופות, ההמתנה הזאת מייסרת.

התרופה שלה מחכה מייגן היא אוקסיקונטין, משכך כאבים ממכר במרשם. כמו משתמשים רבים אחרים, היא קונה את האספקה הבלתי־חוקית שלה ברשת האפלה (Dark Net), פינה חבויה של האינטרנט שניתן להגיע אליה דרך תוכנת דפדפן אנונימית. טלטלה עזה עברה בחודש האחרון על שוק התרופות המקוון, לאחר ששני אתרים גדולים לסחר בתרופות נעלו בחוץ במפתיע קונים ומוכרים. "אם אתם מכירים מישהו שיצליח לסדר לי משהו הערב או מחר, אני אודה לו עד מוות", מתחננת מייגן.

הסחר הלא־חוקי בתרופות, שלפי הערכות מגלגל 300 מיליארד דולר בשנה, מחלחל לתוך הרשת. בדומה לקמעונאי אינטרנט אחרים, סוחרי התרופות יכולים לחתור תחת השוק המרכזי בזכות העובדה שהם מוציאים פחות על נוכחות פיזית של חנות והעסקת אנשי מכירות. לקוחות אוהבים את הנוחות והבטיחות של רכישה מהבית, וחוות דעת על המוצרים מועילות במיוחד כשקונים חומרים שעלולים להיות קטלניים. ביטקוין, המטבע הדיגיטלי שכמעט בלתי־אפשרי לאתר את המקור שלו, מטשטש את עקבותיהם. אחד מכל שבעה אמריקאים המשתמשים בתרופות הזמין מנה באינטרנט, לפי סקר שנערך באחרונה.

כל הסדר הזה השתנה ב–18 במארס, כשאבולושן מרקטפלייס, האמזון של הרשת האפלה, נעלם בענן הפיקסלים. בניגוד לאתר המסחר הבלתי־חוקי סילק רוד, שנסגר על ידי הבולשת הפדרלית (FBI) ב–2013, נראה שמי שהוריד את אבולושן מהרשת היו האנשים שהקימו אותו. בהונאת היעלמות חצופה, מנהליו האנונימיים של האתר ברחו עם קרוב ל–15 מיליון דולר בתשלומי ביטקוין שבהם החזיקו בחשבון נאמנות.

אתר המסחר הבלתי־חוקי סילק רוד. נסגר לפני שנתיים צילום: אי־פי

כמה ימים לאחר מכן דיווחו משתמשים כי אגורה, אתר הסחר בתרופות השני בגודלו, נפל אף הוא. על רקע שמועות על הונאה נוספת, הרגיעו מנהלי האתר את הקונים והמוכרים וטענו שהם רק ביצעו שדרוגים טכניים. ייתכן ששטף של משתמשים שעברו מאבולושן גרם לשרתים לקרוס תחת העומס. האתר גם סבל ממתקפות של רשויות אכיפת החוק או סוחרים מתחרים. איש לא בטוח מה קרה. אחרי שהושבת בסוף השבוע של חג הפסחא, אגורה חזר לפעול.

אבולושן ואגורה היו אחראים יחד על 82% מעסקות התרופות ברשת, לפי Digital Citizen's Alliance, שעוקבת אחר שווקים בלתי־חוקיים באינטרנט. כל אחד מהם היה גדול יותר מכפי שסילק רוד היה אי־פעם. כמה עשרות שחקנים קטנים יותר, כמו נוקלאוס מרקטפלייס ובלאק בנק, צפויים להרוויח מהבעיות של האתרים הגדולים.

משפטו של רוס אולבריכט, מייסד סילק רוד, המחיש כמה עמוק הצליחה המשטרה לחדור לרשת האפלה. זה כמובן גרוע לעסקים: אף שהסוחרים לא מפחדים ממעצר, הם חוששים מכך שייקחו מהם את כספם, והאכיפה המוגברת של החוק גם מספקת תמריץ למנהלי האתרים לסגור אותם ולברוח עם השלל — כך אומר ג'יימס מרטין, קרימינולוג באוניברסיטת מקווירי באוסטרליה.

בחזרה בפורום התרופות, משתמש אחר מציע למייגן שאם היא לא מצליחה להשיג אוקסיקונטין באינטרנט, כדאי לה לבקש מדילרים מקומיים הרואין, שנותן מענה לאותם צרכים. "זה זמין בכל מדינה שבה יש רחובות", הוא מסביר. זה גם קטלני הרבה יותר. הרחקת משתמשי התרופות מהאינטרנט ודחיקתם לרחובות טומנת בחובה סיכונים רבים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker