תרחיש האימים של הנהגים: קניתם מכונית? זה עוד לא הופך אתכם לבעלים שלה

חברות הרכב הגדולות בעולם, בהן GM, טויוטה ופולקסווגן, לוחצות לאשר שינויים משפטיים שיאפשרו להן להמשיך ולשמש הבעלים של כלי הרכב גם אחרי מכירתם ללקוחות, כדי להעניק להן שליטה על מערכות המיחשוב ברכבים ולבצר מונופול בשיטת ׳הגן הסגור׳ של אפל

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדן פלדמן
נדן פלדמן

איך הייתם מרגישים אם הייתם מגלים שהרכב החדש שלכם, עליו שילמתם ממיטב כספכם, אינו שייך לכם אלא לחברה שמכרה לכם אותו? ומה אם המקרה הזה אינו תקף רק לגביכם, אלא לגבי כל מי שקנה רכב מהחברה הזאת? ומה אם לא מדובר ביצרנית רכב אחת, אלא כל חברות הרכב הגדולות בעולם?

התרחיש הכמעט דמיוני הזה קורם עור וגידים בארה״ב בימים אלה, כששלוש יצרניות הרכב הגדולות בעולם - ג׳נרל מוטורס (GM), טויוטה ופולקסווגן, יחד עם חברות רבות אחרות, מתכוונות לשנות את התפיסה הבסיסית של בעלות פרטית על מוצר - כלומר המכוניות שהן מוכרות לנו. 

לאחרונה הגישו ארגוני הלובינג של חברות הרכב הגדולות בקשות לשינויים בבעלות על מערכות מחשב במכוניות. אם השינויים יאושרו, החוק המעודכן יעניק במידה רבה לחברות הרכב בעלות על הרכבים שהן מייצרות, גם אחרי מכירתן ללקוחות, כפי שפירסם בשבוע שעבר. 

למשרד הפדרלי לזכויות יוצרים בארה״ב, שדן כעת בשינויים לחוק זכויות היוצרים הדיגיטלי (DMCA). החוק, שנחקק ב-1998 ומסדיר את זכויות הקניין הרוחני בקבצים דיגיטליים ובתוכנות, במידה גוברת עם מהפכת האינטרנט, ונתפס מוטה לרעת הצרכנים ולטובת בעלי זכויות היוצרים. בשנים האחרונות החוק מתקשה במיוחד לבצע את ההפרדה בין תוכנה וחומרה, בעולם בו השימוש במחשבים, אפליקציות ותוכן דיגיטלי נעשה חלק בלתי נפרד מחיי היומיום ומאינספור מכשירים, כולל רכבים. הדוגמא הידועה ביותר לשליטה של חברה במוצרים גם אחרי מכירתם לצרכן היא , שאינה מאפשרת לבצע שינויים בקוד התוכנה של אף מוצר שלה, וכמו כן מערימה קשיים מיוחדים על שינויים בחומרה, כמו שיטות הברגה מיוחדות במחשביה, שחוסמות בפני המשתמשים את האפשרות לפתוח אותם.   

חברות הרכב טוענות בבקשות שהגישו כי היות שתוכנות מחשב נהפכו לחלק משמעותי ואינטגרלי בכלי התחבורה המודרני, ומשום שתוכנות אלה מוגנות בזכויות יוצרים שלא מאפשרות לצרכנים לבצע בהם שינויים, על החברה שמוכרת את כלי הרכב להמשיך ולשמש הבעלים החוקי שלו. הלקוח, ששילם עבור הזכות לרכוש את הרכב, יקבל ״רשיון עקיף למשך חייו של הרכב כדי להפעיל אותו״, כפי שצוטט מהבקשה של חברת ג׳ון דיר, יצרנית הטרקטורים הגדולה בעולם, שמובילה את הגישה הזאת ונוקטת קו קיצוני במיוחד.

רשימת החברות כוללת גם את וולבו, קיה, הונדה, ניסאן, פורד, יונדאי, מרצדס, ב.מ.וו, מיצובישי, מזדה, יגואר ופורשה. ב״וויירד״ מציינים כי אחת החברות היחידות שאינה מופיעה ברשימה היא יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, אף שזאת נחשבת לאחת החברות החדשניות בענף הרכב, ורכביה עשירים בתוכנות פורצות דרך ובפטנטים טכנולוגיים. 

לפי יצרניות הרכב, הבקשות שלהן נועדו למנוע מנהגים להזיק לרכבים ולסכן את עצמם, כמו במקרה של פריצה למערכת המחשב כדי לבטל מגבלת מהירות. אולם ב״וויירד״ מציינים כי פעולות מהסוג הזה אינן חוקיות ממילא ובעל רכב או נהג שנתפס עליהן ייענש וישלם קנס שאינו קשור להפרת זכויות יוצרים. נראה שהמניע האמיתי של חברות הרכב הוא יצירה של מבנה מונופוליסטי על שימוש במערכות המחשב באמצעות הצבת חומה משפטית סביבן, שיכריח את הלקוחות ואת בעלי המוסכים להיות תלויים בהן ולשלם להן כשהם רוצים לבצע תיקונים, שינויים והתאמות במערכות השונות. אפשר להניח שאת העלויות הנוספות שייגבו חברות הרכב ישיתו בעלי המוסכים על הלקוחות, כאילו שעלויות הטיפולים ברכב במוסך אינן גבוהות מספיק כיום.

המשרד הפדרלי לזכויות יוצרים בחן את הבקשות וקיים שימוע פנימי בנושא, וקבע להכריע ביולי בשאלה באילו מכשירים טכנולוגיים לצרכנים תהיה גישה לבצע שינויים והתאמות, וכך למעשה לפסוק אם החזון של חברות רכב להנציח את הבעלות על הרכבים שלהן יהפוך למציאות. 

אם לשפוט לפי פסיקות קודמות, ליצרניות הרכב יש סיבה לאופטימיות: ב-2013 של ארה״ב פה אחד לטובת ענקית הזרעים מונסטנו, כשקבע כי לחקלאים אסור להשתמש בפולי סויה מהונדסים של החברה ליצירת זרעים חדשים, מבלי לשלם לה על כך. החקלאים האמריקאים, שפרנסתם נפגעה כתוצאה מהפסיקה, עלולים להיפגע פעם נוספת אם המשרד לזכויות יוצרים יאשר את הבקשה של יצרנית הטרקטורים ג׳ון דיר, שנכללה בפנייה של חברות הרכב. בתוך שנתיים עלול להתחוור להם שלא הזרעים שהם רכשו שייכים להם, ולא כלי הרכב החקלאיים שעימם הם חורשים את השדות.

אולם החקלאים האמריקאים הם מיעוט הולך ומצטמק. אם הבקשות של ענקיות הרכב יאושרו, ההשלכות תהיינה רחבות בהרבה ויכבידו על שאר האזרחים. אלה ייאלצו להתמודד עם גישת ׳הגן הסגור׳ גם במגזר הרכב, ככל הנראה על חשבון הכיס שלהם. 

צילום: ג'יני - אנצ'ו גוש
מפעל ג'נרל מוטורס במישיגן, ארה"בצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker