לאירופה נמאס מיוון ומדיפלומטיה: "וארופאקיס חובבן ומהמר"

שר האוצר של יוון הביע נכונות לפשרות וניסה להרגיע את מדינות אירופה בפוסט שפירסם בבלוג שלו, אבל שרי האוצר ביבשת דורשים מהמדינה להציג נכונות אמיתית לרפורמות

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

פגישת שרי האוצר של גוש היורו שנערכה היום (שישי) בריגה אמורה לקדם את המגעים בין יוון לבין מדינות אירופה כדי שמחד תוכל לקבל יוון את יתר תשלומי הסיוע שלה ובתמורה תתחייב להטמיע רפורמות. אבל נראה כי במקום להתקדם, לשרי האוצר של אירופה נמאס מדיפלומטיה וממלים יפות והם הטיחו עלבונות בשר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס.

ממשלת יוון מצויה במלכוד אחרי הניצחון בבחירות בינואר של מפלגת סיריזה מהשמאל הקיצוני  שהתחייבה לא להיכנע לדרישות האירופיות. שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס, כתב היום בפוסט בבלוג שלו ובו הוא ניסה להרגיע מעט את החששות של עמיתיו האירופים וטען כי ניתן לגשר על הפערים.בפוסט הוא פירט את הצעדים הדרושים דעתו שיאפשרו חתימה על הסכם.

ואולם לא נראה כאילו עמיתיו האירופים נרגעו. דיווחים מתוך חדר הישיבות טוענים שלשרי האוצר ביבשת נמאס ככל הנראה מדיפלומטיה וכי וארופאקיס, "קיבל על הראש". בין הדברים שהוטחו אמרו שרי האוצר כי וארופאקיס הוא "בזבזן זמן, חובבן ומהמר". שר האוצר של מלטה, אדוארד סיקלונה, תיאר בטוויטר את הפגישה בתור "קריסה מוחלטת".

אלכסיס ציפראס (מימין) ויאניס וארופאקיסצילום: אי־פי

בסיום הפגישה נערכה מסיבת עיתונאים שבה ניסה יו"ר קבוצת שרי האוצר של אירופה ושר האוצר של הולנד לשמור על שפה דיפלומטית יותר, אבל הכיוון שאליו נשבו הרוחות ברור. "יש להאיץ את הדיונים והתגלעו מחלוקות משמעותיות. הזמן אוזל", אמר. "האחריות מוטלת בעיקר על יוון. ההסכם של 20 בפברואר נשאר בלב הדיונים", אמר כשהתייחס להסדר המסגרת שאליו הגיעו מדינות אירופה עם יוון ודרש מהמדינה להציג רפורמות משמעותיות כדי שתוכל לקבל סיוע נוסף.

דיסלבלואם דאג לציין מנגד את ההתקדמות של ספרד וקפריסין - כדי להדגיש את המערבולת שאליה נכנסת יוון. "קיבלנו תדריך מהנציבות האירופית על ספרד. אנחנו מקבלים בברכה את ההתקדמות המשמעותית של ספרד. אנחנו גם מבינים שהחוב והאבטלה עדיין גבוהים, אבל אנחנו בטוחים שהיא תעמוד בהתחייבות שלה".

כשנשאל לגבי התוכניות העתידיות על יוון אמר דיסלבלואם כי "קשה לדבר על העתיד כשלא מסכימים עכשיו". הוא גם פסל אפשרות של הסכם חלקי וסיוע חלקי ליוון. הוא אמר גם כי כל שרי האוצר "עדיין נחושים" להגיע להסדר עם יוון, אחרי הדיווחים שטענו כי יש מדינות שטוענות שאין טעם בקיום המגעים. הוא חזר על הדברים כי יש צורך להאיץ את המגעים עם יוון וקיבל חיזוק לכך גם מפייר מוסקוביסי, יו"ר הנציבות האירופית.

דיסלבלואם אמר כי פגישת שרי האוצר הבאה תיערך ב-11 במאי ושם יתקיימו דיונים נוספים בנושא, אך התחמק מלענות על התשובה אם הוא בטוח שיוון לא תגיע לחדלות פירעון עד אז. הוא גם אמר כי הוא לא יכול לפרט באילו נושאים כן הושגה התקדמות ואמר כי "עדיין יש בעיות גדולות מאוד שצריך לפתור".

בנוגע להתקפות על וארופאקיס, אמר דיסלבלואם כי היה "דיון ביקורתי מאוד. הגענו להסכם לפני חודשיים והיום רצינו לשמוע על ההתקדמות והיינו רחוקים מזה. היה דיון ביקורתי. יש לנו התחייבויות מכל הצדדים שלפיהם נגיע להסדר בהקדם האפשרי".

נגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי אמר כי הבנק ימשיך לתמוך בבנקים היוונים ככל שיצטרך, אבל סייג את דבריו ואמר כי יש צורך בהסכם מקיף עם מדינות אירופה.

"אנחנו והשותפים שלנו כבר מסכימים על הרבה", כתב היום וארופאקיס בבלוג שלו לפני תחילת הישיבה. "מערכת המס ביוון צריכה רענון", כתב וציין גם כי יש לשחרר את חלוקת ההכנסות מהשפעות פוליטיות ומסחריות "המגזר הציבורי חייב לעבור תהליכי מודרניזציה באופן דחוף ויש להשתמש במשאבים בציבוריים באופן יעיל יותר. מכשולים אדירים מונעים הקמה של חברות חדשות. התחרות בשוק מוצרי הצריכה. היא הרבה יותר מדי מוגבלת, והאי-שוויון הגיע לרמות מקוממות שמונעות מהחברה להתאחד סביב רפורמות הכרחיות".

וארופאקיס כתב בהמשך כי ניתן לגשר על הפערים ורמז על רפורמות בפנסיות של עובדי המגזר הציבורי ביוון – שהיה מנופח ולא יעיל. גם ההפרטות, אחד מהנושאים שאליהם שעוררו התנגדות רבה בקרב חברי סיריזה, לא ירדו מהפרק.

"הממשלה שלנו להוטה להכניס היגיון למערכת הפנסיה (למשל, על ידי הגבלות של פרישה מוקדמת), להמשיך עם הפרטות חלקיות של נכסים ציבוריים, לטפל בהלוואות הלא רווחיות שנועלות את מעגלי האשראי של הכלכלה, ליצור רשות מסים עצמאית לגמרי ולהגדיל את היזמות".

ואולם הוא גם אמר כי לא יקצץ בפנסיות של עובדי המגזר הציבורי – אחד הסעיפים שעליהם מתעקשים הנושים של יוון ויצא נגד קיצוצי שכר במגזר הפרטי. "צעדים כאלה יגרמו כנראה יותר נזק למרקם החברתי הפגוע של יוון", כתב.

במקביל, בעיתונות הכלכלית העולמית מזהירים מפני ההשלכות החמורות שאיתם תאלץ להתמודד יוון אם לא תגיע להבנות עם יתר מדינות אירופה ותשמוט את חובותיה. ב"אקונומיסט" פורסמה קריקטורה של ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס ובה הוא משחק פוקר כשהוא ערום וכל בגדיו מונחים על השולחן. מאחוריו עומדים שני אנשים ששואלים: "מתי נוכל לצפות לתוצאות במגעים על החוב של יוון"? שואלת אשה. "בקרוב אני חושב", משיב לה עמיתה. ליד ציפראס מופיע הכיתוב "הוא יפרוש בכל רגע".

במאמר מערכת ב"אקונומיסט" נכתב כי "יציאה של יוון מגוש היורו תהיה בקרוב בלתי נמנעת". עוד נכתב כי ללא הסכם עם מדינות אירופה, "יוון לא תוכל לשלם לפנסיונרים במדינה, שלא לדבר על הנושים".

"אני דורש בדחיפות שנשיג תוצאות מסביב לשולחן", אמר לפני הפגישה שר האוצר של אוסטריה, האנס יורג שילינג, שמציג חזית אחידה עם שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה. גם שר האוצר הסלובקי, פיטר קזימיר, הביע תמיכה בעמדות הגרמניות כשאמר "אנחנו מדברים ומדברים אבל חסר תוכן. אנחנו ממתינים להצעות אמיתיות והזמן נגמר. אין לי כמעט ציפיות מהיום".

אתמול נפגש ציפראס עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ועם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ואמר כי יש צורך להאיץ את המגעים כדי שהמדינות יגיעו להסדר עד סוף החודש. אם יוון לא תגיע להסדר עד סוף החודש ולקבל חבילת סיוע מאירופה של 7.2 מיליארד יורו, היא לא תוכל לשלם חלק מהחזרי החוב לקרן המטבע הבינלאומית (IMF) בסכום של מיליארד יורו. יו"ר קרן המטבע, קריסטין לגארד, כבר אמרה לפני כשבוע כי היא לא תהיה מוכנה לקבל דחייה בתשלומי החובות של יוון

יו"ר קבוצת שרי האוצר של גוש היורו ושר האוצר של הולנד, דיסלבלואם אמר לפני הפגישה כי הוא לא מצפה כי יגיעו להסדר היום. "אני חושב שיש תחושה של לחץ להגיע להסדר, אבל צריך לעבוד לפני שתתקבל החלטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker