מדד האושר: שווייץ מובילה, אבל גם הישראלים מרוצים מהחיים

מדד האושר שמתפרסם על ידי האו"ם מדרג את ישראל במקום ה-11 – על אף שקיבלה ציון נמוך במדד השחיתות

בלומברג
סוכנויות הידיעות
בלומברג
סוכנויות הידיעות

שווייץ היא המדינה המאושרת בעולם – כך עולה ממדד האושר של 2015. גם ישראל נמצאת במדד גבוה בדירוג – 11 – כשתושבי המדינה מציינים רמת אושר גבוהה יחסית. בישראל נרשם שיפור ברמת האושר לעומת 2012, אז הגיעה המדינה למקום 14, אך שמרה על מיקומה ביחס למדד של 2013 עם ירידה קלה בציון האושר.

יתר המדינות בעשר המקומות הראשונים הן איסלנד, דנמרק, נורווגיה, קנדה, פינלנד, הולנד, שוודיה, ניו זילנד ואוסטרליה. מלבד סוריה ואפגניסטן שנמצאות בשנים האחרונות במצב מתמיד של לחימה, כל יתר 10 המדינות הכי פחות מאושרות הן מדינות אפריקאיות. רוב המדינות במקומות האחרונים במדד האושר סובלות מרעב ומאלימות.

ארה"ב מדורגת במקום ה-15 במדד האושר מבין 158 המדינות בסקר, לצד מדינות מכו מקסיקו (14) וברזיל (16). בריטניה מדורגת במקום 21, יפן ב-46, רוסיה ב-64, סין ב-84 ואיראן במקום 110.

מדד האושר נוסד בבהוטן ואומץ ב-2011 על ידי האו"ם כדי שיוכלו להשתמש במדד ולשפר את המדיניות הציבורית. מדדי האושר הקודמים פורסמו ב-2012 וב-2013.

עוד נמצא במדד כי נשים נוטות להיות מאושרות יותר מגברים בצפון אמריקה, באוסטרליה ובדרום מזרח אסיה, אך המגמה הפוכה במדינות מזרח אירופה ובמדינות שמדרום לסהרה. עוד נמצא כי רמות האושר יורדות מגיל העשר ומתייצבות בגיל 40-50.

המדינות שרשמו את העלייה החדה ביותר המדד האושר מ-2012 הן זימבבואה וניקרגואה. ביוון, מצרים, איטליה וסעודיה נרשמה הירידה החדה ביותר ברמות האושר.

הסקר שבוצע על ידי גאלופ בוחן את האושר לפי מדד קנטריל, שבו אנשים מתבקשים לדרג את מידת האושר שלהם בסולם שבין 1 ל-10. המדד בוחן את רווחת המשיבים ולא את מצב הרוח שלהם בזמן שהם משיבים על הסקר. המדינות מקבלות ציון במדד לפי כמה סעיפים: תוצר לאדם, תמיכה חברתית, בריאות ותוחלת חיים, חופש לקבל החלטות בחיים, נדיבות, תפישת השחיתות וכל השאר. בעוד שישראל קיבלה ציון נמוך יחסית למדינות המובילות בתפישת השחיתות, בסעיף האחרון ובסעיף תוחלת החיים קיבלה ישראל ציון גבוה.

אושר בישראלצילום: איור: ערן וולקובסקי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker