עסקת הענק נופלת: קומקאסט נסוגה מרכישת טיים-וורנר כייבל

ברבעון הראשון של 2014 הודיעו שתי ענקיות הכבלים האמריקאיות על מיזוג בשווי 45 מיליארד דולר, אך התנגדות הרגולטורים שחששו מפגיעה בתחרותיות הובילה להתפרקות העסקה

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

דירקטוריון קומקאסט נפגש אתמול (חמישי) והגיע להבנות על תוכנית לנסיגה מהצעת הרכש בשווי של 45 מיליארד דולר לטיים וורנר כייבל, כך אומר אדם המקורב לחברה. הודעה רשמית בנושא צפויה להתפרסם היום, הוסיף הגורם שביקש להישאר בעילום שם. בקומקאסט ובטיים וורנר סירבו להגיב.

החדשות בנושא מתפרסמות אחרי שביום רביעי נפגשו בכירים בקומקאסט ובטיים וורנר, ענקיות הכבלים האמריקאיות, עם גורמים במשרד המשפטים האמריקאי, שחוקרים אם המיזוג בין החברות עשוי לפגוע בתחרותיות בשוק, ועם גורמים בנציבות התקשורת הפדרלית (FCC), שבוחנים אם המיזוג בין השתיים עומד בניגוד לאינטרס הציבורי.

שני הגופים הממשלתיים הביעו ספקות לגבי המיזוג, אך גורמים המקורבים לפרטים טוענים שההתנגדות ב-FCC היא זו שהביא להתפרקות המיזוג, שלא ידרוש מקומקאסט או מטיים וורנר לשלם עמלת ביטול.

קומקאסט
קומקאסטצילום: Business Insider

ב-FCC אמרו כי הם מעוניינים להעלות את נושא המיזוג לשימוע בפני שופט פדרלי שיבחן אם הנציבות יכולה לחסום את מימוש העסקה. יו"ר FCC, טום ווילר, עורך הפגנת שרירים נוספת בשוק אחרי שב-2014 הטיל מגבלות רגולטוריות מחמירות על ספקיות האינטרנט בארה"ב וחיבל בעסקת המיזוק בין ספקיות הסלולר ספרינט ו-T מובייל.

על פי דיווח בבלומברג, גם מומחי הגבלים עסקיים במשרד המשפטים רצו להביא את המיזוג בין החברות לבית המשפט כדי לבטלו.

עסקת טיים וורנר וקומקאסט קיבלה ביקורת נרחבת מפוליטיקאים, בכירים בשוק במדיה ומארגוני צרכנים שדאגו כי המיזוג ייצור חברה גדולה מדי עם שליטה רבה מדי על החיבור של תושבי ארה"ב לאינטרנט ולטלוויזיה.

מיזוג בין שתי החברות היה מביא את קומקאסט וטיים וורנר לשליטה על קצת פחות מ-30% מצופי הטלוויזיה בתשלום בארה"ב ול-40% מהאמריקאים המחוברים לאינטרנט מהיר, על פי נתוני SNL קגאן. "העסקה הזו היתה יוצרת ענקית טלקום שהיתה דוחפת לעלייה במחירים, פחות בחירה לצרכן ואפילו שירות גרוע יותר. אנחנו צריכים יותר תחרות בתחום הזה, לא פחות", אמר הסנטור הדמוקרטי ממינסוטה, אל פרנקן, בתגובה לדיווחים על ביטול העסקה.

על אף שחברות כמו דיש ונטפליקס לא מתחרות באופן ישיר בקומקאסט או בטיים וורנר כייבל, גם הן הביעו חששות מפני השליטה של החברה הממוזגת בפס הרחב של אזרחי ארה"ב וביכולת שלהם לצפות בווידאו בסטרימינג.

קומקאסט טענה כי המיזוג יוביל לשירות מהיר יותר ולשיפור בשירותי הווידאו ליותר אמריקאים ובחברה הביעו אמונה כי המיזוג יאושר ממש עד הרגע האחרון. מאז ההכרזה על המיזוג ברבעון הראשון של 2014, קומקאסט הוציאה 21.3 מיליון דולר על לובינג שיעודד תמיכה במיזוג. מנכ"ל קומקאסט, בריאן רוברטס, שוחח באופן אישי עם ווילר ביום שני האחרון.

"אני חשבתי (שהתנגדות לעסקה) היא מאבק מכריע וקשה", אמר ג'ין קימלמן, נשיא קבוצת "ידע ציבורי" שפועלת לטובת האינטרס הציבורי. הוא אמר גם שמעכשיו יחשבו פעמיים בוול סטריט לפני ביצוע עסקות דומות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ