שבוע אחרי גוגל: האיחוד האירופי תובע את גזפרום בגין שימוש לרעה בכוחה

נציבת התחרות של האיחוד: ענקית הגז הממשלתית הרוסית מנצלת את מעמדה הדומיננטי בשוק כדי לגבות מחירים מופרזים ולפגוע בתחרות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

האיחוד האירופי פתח בצעדים משפטיים נגד גזפרום, והגביר את המתיחות עם מוסקווה לאחר שהאשים את ענקית הגז הממשלתית הרוסית בגביית מחירי מופרזים מלקוחות במזרח אירופה ובניצול מעמדה בשוק כדי לפגוע בתחרות במגזר.

נציבת התחרות של האיחוד, מרגרט וסטגר, אשר , אמרה כי גזפרום מנצלת את מעמדה הדומיננטי המתמשך במדינות שהיו בעבר חלק מברית המועצות, כדי לגבות מחירים הגבוהים בעד 40% מהמקובל.

לדברי וסטגר, גזפרום עושה זאת על ידי התעקשות כי כל החוזים שעליהם חותמים עמה יכללו סעיף האוסר על הלקוחות למכור את הגז הלאה, ובמיוחד לא ללקוחות במדינות אחרות - סעיף שפוגע בתחרות החופשית ומפר את חוקי האיחוד האירופי, ואשר הכשיל את מאמצי האיחוד להבטיח אספקת גז לאוקראינה.

אישומים נוספים של האיחוד נגד גזפרום נוגעים ללחצים שהפעילה על פולין ובולגריה להשקיע בקווי צינורות גז על פי סדר עדיפויות שהוכתב על ידי גזפרום.

צילום: רויטרס

החברה הגדולה ברוסיה, אשר הצעה קודמת שלה להסדר ליישוב המחלוקת נדחתה על ידי קודמה בתפקיד של וסטגר, דחתה את האישומים וטענה כי הם חסרי בסיס. גזפרום העריכה כי פתרון המחלוקת יושג בדרג הפוליטי - אולם וסטגר התעקשה כי לא מדובר בתביעה פוליטית, וכי בכל מקרה היחסים בין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, למדינות המערב נמצאים בקיפאון עמוק בשל הסכסוך באוקראינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker