כבר היתה לחיצת יד |

איך אילון מאסק כמעט מכר את טסלה לגוגל ב-11 מיליארד דולר

כאשר יצרנית המכוניות החשמליות הגיע לסף פשיטת רגל ב-2013, מאסק ביקש מלארי פייג' להציל אותה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

בשמיני במאי 2013, הדהימה יצרנית המכוניות החשמליות טסלה את העולם כאשר דיווחה על רווח רבעוני ראשון בתולדותיה, הודות לביקוש גדול מהצפוי למכונית סדאן מודל S. רגע זה סימן את תחילת התאוששותה של יצרנית המכוניות של אילון מאסק. כעבור שנה כבר זכה דגם מודל S במרבית הפרסים המרכזיים של תעשיית הרכב ומחיר מניית טסלה זינק פי חמישה, ליותר מ-200 דולרים. המזל שיחק לטובתה של טסלה שכן הרווח הרבעוני הראשון בשנת 2013 הגיע שבועות ספורים בלבד לאחר שהחברה הגיע אל סף פשיטת רגל.

מוקדם יותר ב-2013 החברה התקשתה לתרגם את ההזמנות המוקדמות שקיבלה לרכביה למכירות בפועל. בזמן שמאסק הזהיר את העובדים שהחברה נמצאת במשבר שמאיים על עתידה, הוא גם החל במשא ומתן על עסקה למכירת החברה לגוגל באמצעות ידידו, לארי פייג', המייסד שותף ומנכ"ל של ענקית האינטרנט, אמרו שני אנשים בעלי ידע ישיר לגבי העסקה. דובר טסלה, ריקרדו רייס, ודוברת גוגל, רייצ'ל ווטסטון, סירבו להגיב. "אינני רוצה להתייחס לשמועות", אמר פייג' עצמו כאשר נשאל האם גוגל שקלה אי פעם לרכוש את טסלה, והוסיף "יצרנית מכוניות זה די רחוק מהתחום שבו גוגל מבינה".

למרות שטסלה הקדישה מספר שנים לתכנון ופיתוח דגם הדגל מודל S, למכונית עדיין היו כמה מאפיינים חסרים בעת תחילת מכירתה ביוני 2012. אמצעי הבטיחות, התוכנה והחלל הפנימי היו טובים יותר מאלו של מרבית מכוניות היוקרה, אולם לא למודל S לא היו חיישני חנייה או מערכות בקרת נהיגה כמו דגמי יוקרה מתחרים של ב.מ.וו ומרצדס-בנץ. תקלות בידית הדלת של מודל S ב-2012 הרתיעו קונים מוקדמים, וכך גם עיצוב מכוער של מגני השמש במכונית.

הלקוחות המוקדמים של טסלה ציפו למכונית ממוחשבת לחלוטין, ובסוף 2012 רבים מהם כבר הביעו אי שביעות רצון מבאגים שהמשיכו להעיב את מודל S, וזרם המכירות הפך לזרזיף. "השמועות על המכונית היו גרועות", סיפר מאסק. בפברואר 2013 נדמה היה כי טסלה נכנסה לסחרור בדרך לקריסה של יעדי המכירות ומחיר המניה. אם לא די בכך, התברר כי בכירי החברה הסתירו את חומרת המצב מפני מאסק התובעני. כאשר הוא גילה, הוא זימן עובדים מכל המחלקות - הנדסה, עיצוב, פיננסים, משאבי אנוש - לפגישה והורה להם להתקשר לכל האנשים שהזמינו רכבי טסלה ולסגור את עסקות המכירה. "אם לא נספק את המכוניות האלו, נדפקנו", אמר מאסק לעובדים, לדברי אדם שהיה בפגישה. "אז לא אכפת לי מה היה התפקיד שלכם עד עכשיו. התפקיד החדש שלכם הוא למכור מכוניות".

מאסק פיטר מנהלים בכירים, קידם מנהלים זוטרים שאפתנים, וגם הציע את מה שהפך עם הזמן להתחייבות פומבית אישית שלו בפני רוכשי מודל S: קונים לא מרוצים יוכלו לקבל את כספם בחזרה ממאסק באופן אישי אם הם לא יצליחו למכור את המכונית במחיר מקביל לדגמי מכוניות יוקרה מקבילים.

אילון מאסקצילום: בלומברג

בשבוע הראשון של מארס 2013, מאסק פנה אל פייג', אמרו שני אנשים המעורים בשיחות. בשלב זה, מספר הלקוחות שביטלו הזמנות היה כה גדול שמאסק נאלץ להשבית בחשאי את המפעל של טסלה. בהתאם לאופיו, מאסק עמד על המקח. הוא הציע שגוגל תרכוש את טסלה כולה - בפרמיה נדיבה המשקפת לחברה שווי של כשישה מיליארד דולר - וכי גוגל תשקיע הון נוסף בסך חמישה מיליארד דולר בהרחבת מפעלי טסלה (לשם השוואה, שווי השוק של טסלה כיום הוא כ-28 מיליארד דולר). כמו כן דרש טאסק ערבויות לכך שגוגל לא תפצל את החברה או תסגור אותה לפני שטסלה תייצר מכונית חשמלית מהדור השלישי שמיועדת לשוק הרחב. מאסק גם התעקש שפייג' יאפשר לו לנהל את טסלה שבבעלות גוגל למשך שמונה שנים, או עד שהחברה תתחיל למכור את מכוניות הדור השלישי. פייג' הסכים למתווה העקרוני של העסקה והשניים לחצו ידיים.  

בשבועות הבאים, מאסק, פייג' ועורכי הדין של גוגל ניהלו משא ומתן על פרטי העסקה. כמה נקודות מחלוקת שנגעו לדרישות הכספיות של מאסק סיבכו את השיחות ומנעו מהצדדים לחתום על העסקה.

בזמן המשא ומתן בין שתי החברות, מבול שיחות הטלפון של טסלה ללקוחות החל לשאת פרי, ומספר הרבה יותר גדול של אנשים החל לקנות את מודל S. הרבעון התקרב לסיומו ובקופת טסלה נותרו מספיק מזומנים לשבועיים, אך טסלה החלה למכור אלפי מכוניות, מספיק כדי להעביר אותה לרווח רבעוני של 11 מיליון דולר על הכנסות של 562 מיליון דולר.  

בתוך שבועיים מפרסום הדו"חות הכספיים מחיר מניית טסלה הוכפל, והחברה הצליחה לפרוע מוקדם מהצפוי הלוואה בסך 465 מיליון דולר שקיבלה ממשרד האנרגיה האמריקאי. מאסק הפסיק את המשא ומתן עם גוגל. הוא כבר לא היה זקוק למישהו שיציל את טסלה.

כתבה זו מבוססת על קטע מתוך הספר "אילון מאסק: טסלה, ספייס-אקס והחיפוש אחר עתיד פנטסטי", מאת אשלי ואנס, כתבת הטכנולוגיה של סוכנות הידיעות בלומברג, אשר עתיד לצאת לאור בארה"ב בחודש הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker