כך הצליח סוחר שעבד מביתו לגרום למפולת בבורסת ניו יורק

5 שנים לאחר "מפולת הבזק" שבה צנח דאו ג'ונס ב-9% בתוך 4 דקות מצא משרד המשפטים האמריקאי את האשם: סוחר לונדוני בן 36 שביצע במשך שנים מניפולציה בשווקים

רויטרס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
ניו יורק טיימס

לפני 5 שנים הזדעזעה המערכת הפיננסית העולמית מ"מפולת בזק" (flash crash), 15 דקות של כאוס שטלטלו את השווקים הגדולים בעולם ובלבלו משקיעים גדולים כקטנים. אתמול הודיע משרד המשפטים האמריקאי כי רוב האשמה במפולת הזו מונחת על כתפיו של איש אחד: סוחר בן 36 שמתוך ביתו בפרבר לונדוני ביצע מניפולציה בשווקים והבהיל את העולם כולו.

הסוחר, נווינדר סינג סראו, נעצר בבריטניה לאחר שהואשם בבית המשפט המחוזי של שיקגו בהונאה ומניפולציה. הרשויות אמרו כי המניפולציה שלו בוצעה בשיטה נפוצה שבה סוחרים מכניסים הזמנות אך מבטלים אותן לפני שהן מבוצעות כדי ליצור רושם מוטעה של ביקוש. משרד המשפטים האמריקאי דורש את הסגרתו לארה"ב.

הגילוי כי אדם אחד אחראי למפולת ב-6 במאי 2010, שבה צנח מדד דאו ג'ונס ב-9.2% בתוך 4 דקות, מעורר מחדש את הדיון לגבי מערכות המסחר הממוחשבות המורכבות שבהן משתמשים סוחרים כדי לגרוף רווחים במהירות.

הרשויות בארה"ב הצליחו להתחקות אחר עקבותיו של סראו רק לאחר חמש שנים, ובעזרתו של אדם שהדליף להן מידע. לפי החשד, סראו נכנס ומשך אלפי הזמנות בשווי עשרות מיליוני דולרים כל אחת במאות ימי מסחר, בניסיון להוריד את מחיר החוזים העתידיים הקשורים לערכו של מדד המניות S&P 500, פעולה הידועה כ-spoofing. כשהמחיר נפל, הוא קנה את החוזים וגרף רווחים.

צילום: בלומברגצילום: Bloomberg

ביום של מפולת הבזק הכניס סראו הזמנות גדולות במשך כמה שעות, והשאיר את השוק חשוף לצעדים גדולים כשהתבצעה עסקה גדולה של משקיע אחר בארה"ב. בסביבות השעה 14:40 לפי שעון ניו יורק, נפילת מחיר החוזים שבהם סחר סראו התפשטה לשווקים אחרים. עד מהרה, מדד דאו ג'ונס, שבו כלולות 30 מהחברות הגדולות בארה"ב, צנח צניחה חופשית של כמעט 600 נקודות בתוך מספר דקות. המדדים התאוששו אמנם לאחר מכן, אך האירוע פגע בביטחון של משקיעים רבים בשוקי המניות בארה"ב.

התביעה טוענת כי סראו הכניס לכיסו 40 מיליון דולר ממסחר בחוזים העתידיים במשך ארבע שנים. סראו גם לא התבייש לפזר רמזים לגבי כוונותיו. חודש לפני "מפולת הבזק" הוא הקים חברה באי נוויס שבים הקריבי, והעניק לה את השם Nav Sarao Milking Markets (נוו סראו חולב את השווקים), לפי התביעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker