יו"ר קרן המטבע לשעבר נעצר בחשד להעלמת מס והלבנת הון

רודריגו ראטו, שכיהן כשר האוצר של ספרד, הוא האחרון מבין שורה של בכירים במפלגה השלטת בספרד שנעצרים בחשד למעורבות בפרשיות שחיתות

לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

המפלגה השלטת בספרד מנסה למזער נזקים לאחר שאחד הפוליטיקאים הבכירים באירופה נעצר באשמת העלמת מס והלבנת הון.

רודריגו ראטו, לשעבר שר האוצר של ספרד אשר כיהן גם בתפקיד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), נעצר ביום חמישי האחרון בביתו ושוטרים ערכו בו חיפוש, בחשד למעורבותו בפרשת שחיתות בהנהלת בנקיה, אחד הבנקים הגדולים בספרד, לאחר שהפסיק לכהן כיו"ר ה-IMF ב-2007.

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, הודה בסוף השבוע כי מעצרו של ראטו מזיק למפלגתו, מפלגת העם. זוהי האחרונה מבין שורה של שערוריות שחיתות שבהן היו מעורבים בכירים במפלגה השלטת בספרד.

רודריגו ראטו (מימין) וראש ממשלת ספרד
צילום: רויטרס

השופט אנריקה דה לה הוז צירף לצו להקפאת כל חשבונות הבנק של ראטו רשימה של 78 חשבונות שבהם מחזיק ראטו ב-13 בנקים. פקחי המס גם מנו 27 חברות שרשומות על שמו או על שמותיהם של בני משפחתו, בהם אשתו לשעבר, שלושה ילדים, אחיו, אחותו ושניים מאחייניו. חמש מהחברות רשומות על כתובתו האישית של ראטו.

באחת החברות האלה, שפעילותה תוארה כ"מדעית וטכנית", לא היו עובדים כלל וב-2013 היא רשמה הכנסות של 38,373 יורו ונכסים בשווי 1.8 מיליארד יורו. ראטו עצמו רשום כמנהל היחיד של חברה אחרת, שרשמה ב-2013 הכנסות של 177 אלף יורו.

פקחי המס טוענים שראטו העביר כספים בין החברות האלה כדי להימנע מתשלומי מס הכנסה ומע"מ בשווי 5.3 מיליון יורו.

ראטו, שהיה שר האוצר של ספרד בין 1996 ל-2004 ובתוקף תפקידו עמד בראש רשות גביית המסים, היה אחד מ-31 אלף מעלימי מס שלהם הוצעה חנינה ב-2012. בשנה שעברה הודיעו רשויות המס בספרד כי הן חוקרות 705 מבין 31 האלף שקיבלו חנינה, בחשד להלבנת הון. ראטו היה אחד מהם. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ