הרכבת המהירה בעולם הגיעה ל-603 קמ"ש ביפן

חברת JR סנטרל היפנית מבצעת נסיעות מבחן לרכבות ריחוף מגנטי עבור קו עתידי בין טוקיו לנגויה; מהירות השיא תקצר את משך המסע ביותר מחצי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רכבת מגלב (רכבת ריחוף מגנטי) יפנית קבעה שיא מהירות רכבות: 603 קמ"ש. הרכבת, של חברת סנטרל ג'פאן ריילוויי (JR סנטרל), קבעה את השיא בנסיעת ניסוי במחוז ימאנאשי. השיא הקודם - 590 קמ"ש, אף הוא נקבע על ידי החברה, בשבוע שעבר. למעשה, JR סטנרל מחזיקה בשיא מאז 2003, כאשר אחת הרכבות שלה הגיעה למהירות של 581 קמ"ש.

השיא נקבע במסגרת נסיעות מבחן הנעשות כהכנה לפעילות מסחרית בקו טוקיו-נגויה, שאמור להיות מושק ב-2027. JR סנטרל מקימה את הקו בעלות של 47 מיליארד דולר. החברה חידשה באוגוסט 2013 את מבחני הניסוי לרכבות המגלב שיתווספו לרשת רכבות שינקנסן המהירות שהושקו ב-1964 ומהירותן מגיעה ל-320 קמ"ש. הרכבות המסחריות המתוכננות יגיעו למהירויות 500 קמ"ש, ויאפשרו נסיעה בין טוקיו לנגויה – דרך של 286 ק"מ – ב-40 דקות, במקום 95 דקות כיום. במהירות השיא החדשה, משך נסיעה בין לונדון לפריז עשוי להיות כ-50 דקות בלבד – כרבע מהזמן הנחוץ לנסיעה ברכבות כיום.

נוסעים צופים במסך בעת שבירת שיא המהירות במגלב היפניתצילום: אי-אף-פי

יפן מעוניינת למכור את טכנולוגיות הרכבות המהירות שלה לארה"ב, ואירחה בעבר תיירים ידועים כארנולד שוורצנגר, לשעבר מושל קליפורניה, ושר התחבורה האמריקאי, ריי לאהוד. ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, אמר כי ממשלתו עשויה לספק מימון כדי לתמוך בהצעת JR  סנטרל לספק רכבות לקו וושינגטון-בולטימור במרילנד בארה"ב.

רכבות מגלב נסמכות על כוח מגנטי כדי שהקרונות ירחפו מעל הקרקע, מה שמבטל את החיכוך עם מסילות הפלדה. הרכבות מתחילות בנסיעה על גלגלים, עד שהן מגיעות למהירות מספקת לכניסת המגנטים לפעילות ויצירת רחיפה. בעולם פעילים כיום 2 קווי מגלב. בשנחאי, רכבת המגלב שהקימו סימנס ותיסנקרופ הגרמניות מעבירות נוסעים משדה התעופה הבינלאומי פודונג לחוצות הרובע הפיננסי של העיר במהירות 431 קמ"ש. קו מגלב איטי בשם לינימו, המגיע למהירות 100 קמ"ש, החל לפעול בנגויה ב-2005.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker