טרולים היזהרו: נמצא מודל שיאפשר לזהות מגיבים בעייתיים עוד כשהם קטנים

חוקרים בארה"ב הצליחו להרכיב מודל שמזהה טרולים באינטרנט רק אם מנתחים את חמשת הפוסטים הראשונים שכתבו

לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אפשר לזהות תגובות של טרולים לעומת משתמשים אחרים פשוט על ידי בחינת הכתיבה שלהם, כך נמצא במחקר חדש.

חוקרים מאוניברסיטת קורנל וסטנפורד ניתחו תגובות שהתפרסמו בשלושה אתרים - CNN, ברייטבארט ו-IGN במשך 18 חודשים - מצאו כי משתמשים שנאסרה עליהם אפשרות התגובה השתמשו בשפה שונה בשרשורים כשהגיבו למשתמשים אחרים והשתמשו בפחות מלים המעידות על רגשות חיוביים. החוקרים מצאו גם שמשתמשים שעתידים להיחסם רשמו תגובות שהיה קשה יותר להבין לעומת משתמשים טיפוסיים.

"מצאנו כי המשתמשים האלה נוטים לרכז את המאמצים שלהן במספר מצומצם של שרשורים והם נוטים יותר להגיב באופן לא רלוונטי ולקבל יותר תגובות ממשתמשים אחרים", הוסיפו החוקרים במאמר מקדים לפרסום המחקר שהכותרת שלו היא "התנהגות לא חברתית בקהילות הדיונים המקוונות".

"ממחקר של התפתחות המשתמשים האלה מהרגע שבו הם מצטרפים לקהילה ועד הרגע שבו הם נחסמים, מצאנו כי לא רק שהם כותבים רע יותר ממשתמשים אחרים לאורך זמן, אלא הם גם זוכים לפחות סבלנות מהקהילה במשך הזמן", נכתב.

החוקרים בחנו 35 מיליון פוסטים שנשלחו מכמעט 2 מיליון משתמשים בשלושה אתרי אינטרנט, ומצאו כי כ-50 אלף משתמשים נחסמו במשך תקופה של 18 חודשים. הם גם בחנו את מספר התגובות הבודדות שנמחקו או שדווח עליהן למפעילי האתר. כל המידע סופק לחוקרים על ידי Disqus שמפעילה את מנוע התגובות בשלושת האתרים.

הם מיקדו את המחקר שלהם ב-50 אלף המשתמשים שנחסמו וניסו למצוא סימנים מקדימים להתנהגות שלהם בפוסטים קודמים שיעידו על ההתנהגות שלהם בשלב מאוחר יותר.

הם מצאו כי משתמשים שנחסמו כתבו באופן שונה בצורה מובחנת לעומת רוב התגובות. "משתמשים יכולים להגיב לעניין או לסטות מהנושא. מחקרים קודמים מצאו כי משתמשים נוטים לאמץ ז'רגון מסוים המותאם לקהילה והם גם נוטים לחקות באופן לא מודע את בחירת המלים". הם מצאו כי הדמיון בטקסט בין משתמשים שנחסמו היה פחות דומה באופן משמעותי לעומת משתמשים שלא נחסמו.

בנוסף, פוסטים של משתמשים שנחסמו היו דומים באורכם לאלה של משתמשים מאושרים, אבל נמצא כי הם היו קשים יותר לקריאה. זאת בנוסף לאפיון התנהגותי שונה של משתמשים שנחסמו, שנהגו למשל להגיב לשרשורים מסוימים לעומת משתמשים שלא נחסמו שהגיבו למגוון רחב יותר של שרשורים.

בזכות הנתונים שהם מצאו הם הצליחו להרכיב מודל שיכול לנחש בדיוק של עד 80% אם משתמש מסוים ייחסם מלהגיב - על בסיס חמשת הפוסטים הראשונים שכתב. בחינה של 10 הפוסטים הראשונים מעלה את רמת הדיוק בעוד 2%, מה שמאפשר למאשרי הטוקבקים לזהות בקלות רבה יותר משתמשים בעייתיים.

אבל החוקרים מזהירים גם כי פיקוח הדוק מדי נגד כותבי הודעות עשוי לגרום לפעולה ההפוכה. "נקיטת פעולות חריפות נגד 'עבריינים קטנים' עשויה להגדיל את ההתנהגות האנטי-חברתית", בגלל שלטענתם גם מי שהוגדר בתור משתמש טיפוסי יכול להחריף את השפה שבה הוא משתמש ולהפוך את החסימות ללא רלוונטיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker