כך ארה"ב הורגת זכויות עובדים: עובד נפט שידו נקטעה נשלח הביתה עם קרס במקום פרוטזה

יותר ויותר מדינות בארה"ב מקצצות פיצויים לעובדים שנפצעים בתאונות עבודה ודנות אותם לשנים של אבטלה ומאבקים מול חברות ביטוח

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עד לפני כמה שנים, עובדים בארה"ב יכלו לסמוך על מעסיקיהם שבמקרה של תאונת עבודה ייכנס לפעולה הסכם פשוט: הם יוותרו על זכותם לתבוע, ובתמורה המעסיקים יממנו את הטיפול הרפואי וישלמו להם חלק מספק מהמשכורת כדי שיוכלו להסתדר בתקופת ההחלמה שלהם.

אולם בעשור האחרון המצב השתנה. במדינות רבות מקוצצים הפיצויים וההטבות לעובדים, מה שגורם לכך שעובדים רבים שעוברים תאונות עבודה נופלים אל מתחת לקו העוני, כך לפי תחקיר של האתר פרו-פובליקה והרדיו הציבורי NPR. העובדים נאלצים לעתים קרובות לנהל מאבקים של שנים מול חברות הביטוח על ניתוחים, מרשמים ואמצעי סיוע אחרים שעליהם ממליצים רופאיהם.

32 מדינות בארה"ב קיצצו את ההטבות לעובדים שנפצעו או חלו בזמן העבודה או החמירו את הקריטריונים לקבלת ההטבות. בתחקיר מצוין כי אף שחברות שילמו בשנים האחרונות שיעורים נמוכים במיוחד על פיצוי העובדים וחברות הביטוח הרוויחו תשואה של 18% ב-2013, העובדים סובלים. ללא יכולת לעבוד ותוך מאבק מתמשך בחברות הביטוח, רבים מהעובדים ובני משפחותיהם נאלצים לבקש סיוע ציבורי, כמו תלושי מזון, כדי לגמור את החודש.

באר קידוח נפט בצפון דקוטה. אילוסטרציהצילום: בלומברג

בתחקיר מצוטט מחקר של פול ליי מאוניברסיטת קליפורניה בדיוויס שהעריך כי הפיצויים לעובדים כיסו רק שליש מעלויות הטיפול הרפואי ואובדן ההכנסות ב-2007, וכי תוכניות ממשלתיות כמו ביטוח לאומי, מדיקר ומדיקייד הוציאו 30 מיליארד דולר כדי למלא את החסר.

התחקיר מביא את סיפורו של דניס ודבי, עובד בן 50 בבאר נפט מדקוטה הצפונית אשר איבד את ידו בפיצוץ בבאר. יותר משנתיים וחצי חלפו מאז שוודבי איבד את ידו, והוא עדיין נאבק בסוכנות הביטוח של המדינה כדי לקבל את הפרוטזה שרופאיו המליצו עליה.

לאחר התאונה, רופאו של ודבי אמר כי הוא מועמד אידיאלי ליד תותבת מודרנית שניתן להזיזה. אולם הסוכנות הממונה על פיצוי עובדים בדקוטה הצפונית שלחה אותו לרופא אחר, במינסוטה, אשר לאחר פגישה אחת המליץ על פרוטזה זולה יותר עם קרס. ודבי, שמנהל מאז מאבק ברשויות, סירב להרכיב את הקרס, ובמקום זאת קעקע על זרועו יד מדממת ולצדה התאריך שבו איבד אותה.

ודבי גם איבד את מקום עבודתו זמן קצר לפני חג המולד 2013, ומאז מחפש עבודה בתעשיית הנפט. מיותר לציין כי כל מקום עבודה שאליו הוא מנסה להתקבל מאבד עניין לאחר שמתגלה כי איבד את ידו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker