אות אזהרה

הפגישה שמבשרת רעות לנושים של יוון

שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, נפגש עם עו"ד לי בוכהייט, האיש שאירגן את התספורת הקודמת של יוון. אין כמעט סיכוי שיוון תוכל להמשיך לתפקד ללא הסדר חובות חדש - למה זה כדאי לגרמנים?

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, נפגש עם עו"ד לי בוכהייט, האיש שאירגן את התספורת הקודמת של יוון. בוכהייט הוא המומחה מספר 1 בעולם להסדרי חובות ממשלתיים, ומלבד זה של יוון, שהיה הגדול בהיסטוריה, אירגן גם את ההסדרים של עיראק, מקסיקו והפיליפינים. 

הפגישה היא סימן מבשר רעות עבור נושיה של יוון. אין כמעט סיכוי שבעולם שיוון תוכל להמשיך לתפקד ללא הסדר חובות, או לחליפין, יציאה מגוש היורו.

לכל הדורשים כי יוון תעמוד בהתחייבויותיה -  שגודלן כפול כמעט מגודל הכלכלה שלה 0 בטענות של מוסר עסקי וכלכלי, ייאמרו הדברים הפשוטים הבאים: ליוון אין שום דרך לפרוע חובותיה. הסיבות לכך רבות:

1. גזירות הצנע שגזרו עליה הגרמנים והנושים הבינלאומיים מונעים כל אפשרות צמיחה שתאפשר לה לצבור מספיק הכנסות.

צילום: בלומברג

2. גודל החוב לבדו הופך אותו בלתי אפשרי לפירעון.

3. כנגד הטענה שאין זו מחובתם של הגרמנים ועמים אחרים באירופה לממן את היוונים ייאמר בפשטות - הכסף אינו נכנס לקופה של יוון. הוא חוזר ופורע את חובותיה לבנק המרכזי של אירופה, כלומר לאותם גרמנים עצמם.

4. לא, יוון לא יכולה לפרוע חובות כאלה כמו שעשו ישראל או ארה"ב בעבר, מהסיבה הפשוטה - אין לה מטבע שלה שאפשר לפחת את ערכו (אינפלציה או פיחות מלאכותי) כמו שעשו מדינות אחרות שנקלעו לקשיי פירעון.

5. מנגנון הסדרי חוב קיים על פי חוק והוא חלק מהמערכת העסקית.

6. יוון אולי אשמה שהנהגתה בעבר היתה חסרת אחריות ונפשעת, אולם המדיניות של הטיפול במשבר שנוקטים כיום מנהיגי האיחוד שקולה לנטילת ריבונותה ללא שתהיה לה הגמישות לפחות לתמרן את המטבע שלה. התוצאה היא שהנושים נוקטים בגישה לא פחות בלתי-מוסרית מאי פירעון חוב כלפי אזרחי יוון.

7. התוצאה של הסעיף הקודם היא לקח מר עבור מדינות אחרות בגוש היורו שעלולות להיקלע למצב נוסף.

8. המדיניות שהוכתבה ליוון - ולשאר המדינות בקשיים בגוש היורו - הובילה בינתיים בעיקר לגידול בחובות ולא להקטנתם.

בוכהייט התראיין ל-TheMarker בנובמבר האחרון. בשיחתנו הוא העריך שמאחר שהחוב של יוון עבר ברובו מידיים פרטיות לממשלתיות - 30 מיליארד יורו בלבד חייבת יוון לנושים פרטיים (בעיקר בנקים באירופה), לעומת 330 מיליארד יורו ב-2010 - יוון תתקשה לבקש פירעון חובות מהגרמנים. הפשרה שהוא הציע בשיחתנו היתה להאריך את מועד הפירעון לזמן ארוך מאוד ולהוריד את הריבית לרמה שאינה מכבידה.

וזהו בדיוק מה שמבקשים היוונים מהאיחוד: הקלה בתנאים הדרקוניים של פירעון החובות. שוב נחזור ונאמר, כי אין אומה שצריכה לדעת טוב יותר מגרמניה שעונש כלכלי חמור מצמיח פירות באושים וכי סיוע ושיקום ליוון, שהיא בעלת ברית וחברה שוות זכויות בגוש היורו שממנו נהנים הגרמנים לא פחות בזכות מטבע מוחלש שמאיץ את היצוא שלהם, עשוי להצמיח יותר אחווה, יציבות ושגשוג באירופה מאשר העוינות הנוכחות.

צילום: אמיל סלמן
צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ