קרב סומו: ממשלה שרוצה להגדיל גירעון מול נגיד עם אובססיה למשמעת תקציבית

ראשמשלת יפן, שינזו אבה, נחוש להחיות את הכלכלה המקרטעת באמצעות מדיניות מוניטרית משוחררת - כשמנגד, נגיד הבנק המרכזי דוחק לקיצוץ בתקציב

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

אחת מנקודות החוזק המוקדמות של אבנומיקס, התוכנית של ראש ממשלת יפן שינזו אבה להחייאת הכלכלה, היתה הקשר החזק בין אבה לבין נגיד הבנק המרכזי שהוא מינה, הרוהיקו קורודה. נגידים קודמים של יפן אימצו עמדה תבוסתנית בכל הנוגע לבוץ הדפלציוני של יפן. קורודה, כך האמין אבה, נחוש בדעתו להחיות את הכלכלה היפנית, בעיקר באמצעות מדיניות מוניטרית משוחררת ולא אורתודוקסית.

ואכן, בתחילת 2013, זמן קצר לאחר שאבה נכנס לתפקיד, הבנק המרכזי של יפן השיק תוכנית רדיקלית של הרחבה כמותית. אבל כעת נראה שאבה וקורודה חלוקים בדעותיהם. סלע המחלוקת הוא מדיניות התקציב, שעד כה היתה משוחררת מאוד, עם גירעון תקציבי ראשוני (גירעון בניכוי תשלומי ריבית על החוב) של 6.6% מהתמ"ג.

קורודה הבהיר כי הוא אינו חושב שאבה מתאמץ מספיק להקטין את הגירעון. ממשלת יפן, מצדה, מעדיפה שהנגיד ידבר רק על המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי שהוא עומד בראשו.

עשרת אלפים יפנים מחו לפני כחודש בטוקיו נגד ממשלתו של אבהצילום: רויטרס

המע"מ עלה, 
המיתון חזר

מחלוקת נוספת מתפתחת סביב תוכנית ההרחבה הכמותית. כחלק מהמאבק של יפן בדפלציה, הבטיח קורודה שיעשה כל שביכולתו כדי להעלות את האינפלציה ל–2%. הבנק המרכזי של יפן אולי לא עושה מספיק כדי לעמוד ביעד שהציב קורודה - הכלכלה המקומית עדיין לא התעוררה משנת החורף בכל הקשור לרמת המחירים שעדיין שרויה בקיפאון - אבל הממשלה, מצדה, רומזת שגל חדש של רכישות אג"ח עשוי להיות צעד מרחיק לכת מדי. כתוצאה מכך, אבה עשוי לפעול באופן שלא יאפשר לקורודה להגיע ליעד האינפלציה.

מבחינת העסקים ומשקי הבית, מחלוקת כזאת היא סיבה לחרדה. בתחילה היה נראה שאבנומיקס עובדת יפה. הבנק המרכזי הדפיס כסף, והממשלה הוציאה יותר כדי להקל על הכאב שגרמה העלאת המע"מ באפריל 2014 מ–5% ל–8%. הצמיחה החזקה כתוצאה מרפורמות מבניות אמורה היתה לרכך את השפעת העלאתו השנייה של המע"מ בסתיו הקרוב ל–10%. לאחר מכן, לפי התוכנית, הממשלה תמלא בהדרגה את התחייבותה להשיג עודף תקציבי ראשוני עד 2020–2021. החוב הלאומי של יפן, שרמתו כ–240% מהתמ"ג, הוא הגבוה ביותר מבין המדינות העשירות - בפער ניכר.

אבל תוכניות לחוד ומציאות לחוד - הדברים לא התפתחו בכיוון הרצוי. ההעלאה הראשונה של המע"מ היתה הגורם העיקרי בנפילת הכלכלה בחזרה למיתון. תגובתו של קורודה הפתיעה כמעט את כולם בסתיו האחרון, כשהגדיל עוד יותר את ההרחבה הכמותית של הבנק המרכזי, והבטיח לקנות 80 טריליון ין (670 מיליארד דולר) באג"ח של ממשלת יפן בכל שנה.

קורודה, בכיר לשעבר במשרד האוצר, פיתח אובססיה לשמרנות תקציבית ובוודאי מעוניין שהממשלה תדבק בתוכנית להעלות את המע"מ שוב. נראה היה שההרחבה המוגדלת נועדה לדחוק בראש הממשלה להעלות מסים (מה שהרגיז רבים במשרדו של אבה). אבל זמן קצר אחרי הודעת הבנק המרכזי, אבה החליט לדחות את העלאת המע"מ השנייה לאפריל 2017, בטענה שהכלכלה לא תוכל לשאת את העלאה במועד המקורי.

וכך קורה דבר מוזר: ממשלה שבעבר הביעה התלהבות רבה מכך שהבנק המרכזי ידפיס כמויות אדירות של כסף כדי לרכוש אג"ח ממשלתיות, מודאגת כעת לגבי הסיכונים, היות שאין שום תחזית לשיפור במצב הפיסקלי של יפן, ובהתחשב בכך שרבות מהרפורמות המבניות לעידוד הצמיחה לא התממשו. הממשלה היתה מעדיפה שהבנק המרכזי לא ירחיב את התוכנית לרכישות האג"ח - אף שראשי הבנק ראו עצמם מחויבים לעשות זאת, היות שאינפלציית הליבה שקעה שוב לרמה אפסית.

נכון, הנפילה הזאת נבעה גם מהצניחה במחירי הנפט - לכשעצמה, חדשות טובות לכלכלה היפנית - וכלכלנים רבים קראו להנהגת מדד בלי מחירי האנרגיה. עם זאת, אינפלציה אפסית רחוקה מהיעד של 2% שאליו הבנק המרכזי התחייב להגיע. אם הדפלציה תשוב בקרוב, בבנק אולי יחליטו להרחיב עוד יותר את תוכנית רכישות האג"ח.

ראש ממשלת יפן, שינזו אבהצילום: רויטרס

כמה מיועציו של אבה מתנגדים להרחבה כמותית נוספת מסיבות פוליטיות. ההרחבה האחרונה תרמה לעלייה במחירי הנדל"ן והמניות, והחלישה את הין, מה שמסייע ליצואנים הגדולים - אבל בעסקים קטנים ובמשקי בית רבים אומרים שהם אינם מרגישים את היתרונות, ורק סובלים מהעלייה במחירי היבוא.

אחד החששות של יועצי אבה - ושל הבנק המרכזי עצמו - הוא מכך ששוק האג"ח משדר סימני מצוקה. הבנק המרכזי הוא הרוכש הגדול ביותר של אג"ח בימים אלה, והוא הבריח משתתפים אחרים בשוק בגלל הרכישות המאסיביות שלו.

זה עלול להקשות למכור אג"ח ממשלתיות בעתיד. היעדרו של שוק משני עמוק הגביר את החששות מתנודתיות. כדי לעכב הרחבה נוספת, כמה מהיועצים מדברים אפילו על שינוי יעד האינפלציה של הבנק המרכזי ליעד צנוע יותר, אולי 1%.

בינתיים, מול ממשלה שלא רוצה לקצץ בהוצאותיה עכשיו, בתקווה שתשיג צמיחה גבוהה והכנסות ממסים אחר כך, קורודה מציג את הספקות שלו בגילוי לב חריג, כשהוא מטיף לצורך במשמעת תקציבית מיידית. הירושיגה סקו, בכיר בממשל, מנסה להרגיע את החששות מחילוקי דעות. לדבריו, אבה וגם קורודה מנסים לאזן בין הצורך להפחית את החובות לבין הצורך לעודד את הכלכלה - הוא טוען שאבה שם קצת יותר דגש על צמיחה, ואילו קורודה שם קצת יותר דגש על משמעת תקציבית.

קשה להרגיע את הנצים הפיסקליים נוכח רמות השיא של ההוצאות בשנת התקציב שהתחילה זה עתה, שבה גדלות גם ההוצאות על הביטוח הלאומי בגלל הזדקנות האוכלוסייה. גם אם הכלכלה תצמח ב–3% במונחים נומינליים בכל אחת מחמש השנים הבאות - הערכה אופטימית למדי - בממשלה אומרים כי יהיה עליה למצוא 9 טריליון ין עודפים כדי לאזן את התקציב, לפני תשלומי ריבית, עד 2020 כמתוכנן.

אבה הבטיח שיפרסם בקיץ תוכנית מפורטת לצמצום גירעונות עתידיים. כמעט בטוח שקיצוצים חדים בתקציבי הביטוח הלאומי יהיו מחוץ לתחום מבחינה פוליטית, אבל יש צורך בצעדים רדיקליים.

המבחן האמיתי: אינפלציה גבוהה

אלה יצטרכו לכלול צעדים שיגרמו ליפנים קשישים לשלם יותר על טיפול רפואי. מערכת הבריאות, שמשאירה יותר מדי אנשים בבתי החולים זמן ממושך מדי, צריכה לעבור רפורמה. וצריך יהיה להעלות עוד יותר את גיל הפרישה.

המבחן החשוב ביותר ליחסים בין אבה לקורודה יגיע אם האינפלציה תעלה באופן רציני - נקודה שבה הבנק המרכזי יתחיל להדק את המדיניות המוניטרית. אבה אולי יתעקש להשאיר את הברזים המוניטריים פתוחים כדי לשמור על הצמיחה. חילוקי הדעות שהיו ביניהם עד כה, רק יגרמו לכך שהרגע הזה יהי קשה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker