גורמים בפסגת קרן המטבע: ארה"ב מאבדת תפקידה כמנהיגת הכלכלה העולמית

הפילוג בממשל והקיצוצים בתקציב פוגעים בתפקוד ולא מאפשרים לארה"ב לשמר את כוחה הכלכלי - כך טוענים משתתפים בכינוס מנהיגי העולם ■ שר האוצר האמריקאי: "יש תמיד רעש בוושינגטון, וזה לא יוצא מהכלל עכשיו"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הפגישה החצי שנתית של מנהיגי העולם בוושינגטון לרגל פסגת קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי מדגישה את העובדה כי מדינות רבות ואפילו גורמים בארה"ב עצמה, סבורים כי הממשל האמריקאי נראה מפולג כל כך עד שהוא על סף איבוד מנהיגות הכלכלה העולמית. "זה כמעט כמו מסירה של הלגיטימיות לידי המעצמות העולות", אמר ארבינד סברמניאן, היועץ הכלכלי הראשי לממשל הודו, בריאיון ביום שישי. "אנשים לא מדברים על זה בפומבי, אבל לדעתי זה הנושא החשוב ביותר בפגישת האביב".

נציגים אחרים המשתתפים בפגישה השבוע, שביקשו לשמור על אנונימיות, מסכימים כי תפקידה של ארה"ב בזירה העולמית הוא הדאגה העיקרית שלהם. הנסיגה של ארה"ב מהדומיננטיות שלה איננה מכוונת, אמר סברמניאן, אלא תוצאה של חוסר תפקוד והעדר משאבים להפעיל את כוחה הכלכלי כפי שעשתה מאז סוף מלחמת העול םהשנייה.

"חיפשתי מילה שתתאר את זה, ואני יכול לחשוב רק על 'נסיגה'", אמר אדווין טרומן, לשעבר בכיר בממשל אובמה, שמכהן במכון המחקר פיטרסון לכלכלה בינלאומית. "אנו נסוגים מהמקום המרכזי שתפסנו בבמה הבינלאומית". בוושינגטון, חששותיו משתקפים בשני צידי המתרס הפוליטי. "זהו צומת דרכים עבור אמריקה ומנהיגותה בעולם", אמר דייב רייצ'רט, נציג רפובליקאי בבית הנבחרים. "אם לא נקבע את הטון והדרך לכלכלה הגלובלית, מישהו אחר יעשה כן".

שרי אוצר ובכירים בבנק העולמי בתמונה משותפת בשולי הכינוס בוושינטון, אתמולצילום: אי-פי

בגלל המחלוקת על התקציב, ארה"ב מצליחה פחות לשמר את כוחה הכלכלי. מומחים אומרים כי מצב זה מאפשר לשינויים כאוטיים להתרחש בעולם, במיוחד עלייתה של סין, שממשל אובמה חושש כי השפעתה הכלכלית באסיה ובמקומות אחרים איננה מלווה בשמירה על סטנדרטים של הגנה על סביבה, זכויות עובדים ושקיפות עסקית - כמקובל במערב.

הנשיא אובמה מכיר באתגר שבכך. ביום שישי אמר: "השווקים הצומחים ביותר, המאוכלסים ביותר, יהיו באסיה, ואם לא נסייע לעצב את החוקים כך שהעסקים שלנו והעובדים שלנו יוכלו להתחרות שם, סין תקבע אותם כך שיהיו לטובתה". הוא דיבר בהקשר לקידומו של הסכם סחר טראנס-פסיפי.

שר האוצר ג'ייקוב לו חלק על ההנחה שארה"ב מאבדת ממעמדה. "יש תמיד הרבה רעש בוושינגטון, וזה לא יוצא מהכלל עכשיו", הוא אמר. הנושאים שסביבם ניכרים הקשיים הם הסכם הסחר הטראנס-פסיפי, שאובמה לא מצליח להשיג לו את אישור הקונגרס, ומתנגדים לו ארגוני איכות סביבה ואיגודי עובדים, בין היתר. הנושא השני הוא בנק הפיתוח האזורי שהקימה סין, שמציב תחרות בפני הבנק העולמי שבראשותה של ארה"ב.

"ארה"ב איבדה את דרכה והיא מוותרת על כתר ההנהגה הכלכלית, הפיננסית, הפוליטית והמוסרית", אמר קווין רפרטי, לשעבר בכיר בבנק העולמי. הוא האשים את אובמה בכך שהוא מדבר ברהיטות אבל אין לו יכולת פוליטית להוציא דברים לפועל.

מנגד, היסטוריונים טוענים כי ייתכן שנבואות הזעם מוגזמות. וולטר ראסל מיד, פרופסור ליחסי חוץ מבארד קולג', אמר כי עלייתה של סין היא בלתי נמנעת, אולם התנהגותו והקמתו של מוסד למימון בינלאומי על ידה דומות להתנהגות של ברית המועצות במלחמה הקרה. יריבי אמריקה ניסו אז להרוס ולהחליף את הסדר הכלכלי שיצרו ארה"ב ובריטניה. עתה עושות זאת מדינות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker