תביעה בארה"ב נגד חברת הרכבות של צרפת שהובילה יהודים למחנות השמדה

שלושה תובעים הגישו תביעה לבית משפט פדרלי בארה"ב נגד חברת הרכבות הלאומית של צרפת בטענה כי הובילה יהודים למחנות השמדה ובזזה את הרכוש שלהם

בלומברג
סוכנויות הידיעות
בלומברג
סוכנויות הידיעות

שלושה צאצאים של קורבנות השואה תובעים את חברת הרכבות הלאומית של צרפת בטענה כי היא קיבלה תשלום כדי להחרים רכוש והובילה יהודים ומתנגדי משטר את מחנות ריכוז של הנאצים.

קרובי משפחה של שלושת התובעים היו בדרכם לאושוויץ ובוכנוולד כשחברת הרכבות הצרפתית SNCF החרימה את רכושם שכלל זהב, כסף וחפצים אישיים אחרים – כך עולה מהתביעה שהוגשה אתמול (חמישי) לבית משפט פדרלי בשיקגו.

עוד עולה מהתביעה כי במהלך מלחמת העולם השנייה קיבלה SNCF תשלום כדי לסייע בגירושים שארגנו הנאצים. SNCF הרכיבה והפעילה רכבות גירוש שלקחו כ-75 אלף יהודים למחנות השמדה ב-72 נסיעות שביצעה. SNCF מואשמת בתביעה בהפרה של החוק הבינלאומי ולקיחת הרכוש הגנוב כדי לגרוף רווח.

רכבת SNCF, צרפתצילום: ויקיפדיה

שלושת התובעים, קאן סקאלין, תושבת אילינוי ושני האזרחים הצרפתים ז'וסיאן פיקארד ורולנד שרייה, מבקשים לאשר תביעה ייצוגית נגד חברת הרכבות בשמם של היהודים שהושמדו וצאצאיהם. התובעים מעוניינים לקבל פיצויים גם בגין הרווחים שנצברו לכאורה על ידי חברת הרכבות בגין הרכוש הגנוב.

נציגים מטעם SNCF לא הגיבו לתביעה באופן מיידי.

זו לא הפעם הראשונה שבה עולה בארה"ב דרישה לפיצויים של SNCF בגין פעילותה בזמן השואה. בפברואר 2012 דווח כי ממשלת צרפת ניהלה מגעים עם מחלקת המדינה האמריקאית על תשלומי פיצויים לניצולי שואה אמריקאים שגורשו למחנות השמדה של הנאצים. נושא זה עמד בבסיס המחלוקת שבמסגרתה רצתה החברה הצרפתית להתמודד במכרז לסלילת קו הרכבת הסגול במרילנד בשווי 2.2 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ