לגארד מסרבת לדחות את תשלומי החוב של יוון - ודוחפת אותה אל מחוץ לגוש היורו

יו"ר קרן המטבע רמזה אתמול כי לא תסכים לדחות את התשלומים שיוון התחייבה להעביר לה בזמן ששרי האוצר של גרמניה ויוון התווכחו על הבמה וחשפו את עומק חילוקי הדעות ביניהם

ישראל פישר
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר
רויטרס

האירועים בפגישת קרן המטבע הבינלאומית (IMF) עשויים לקרב את יוון צעד נוסף אל עבר יציאה מגוש היורו. בזמן שקרן המטבע אמרה שהיא לא תקבל דחייה בשלומי החוב של יוון, נאמו באירועים שונים גם שרי האוצר של יוון וגרמניה והציפו את המחלוקות ביניהם.

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, קריסטין לגארד, אמרה אתמול כי הקרן לא תקבל דחייה בתשלומי ההחזר שחייבת יוון להעביר לקרן על החילוץ שקיבלה כדי שתוכל להגן על המוניטין החזק שלה כגוף שמעניק הלוואות בינלאומיות.

יוון מתמודדת עם התרוקנות מהירה של קופת המזומנים שלה בזמן שקרן המטבע ומדינות גוש היורו הקפיאו את תשלומי החילוץ ליוון עד שממשלת השמאל באתונה תגיע איתם להסכם על הרפורמות שהיא תערוך. עצירת התשלומים מעלה את החשש כי יוון לא תוכל להעביר בחודש הבא את התשלום לקרן המטבע בסכום של מיליארד יורו.

יאניס וארופאקיס עם כריסטין לגארד בפגישת שרי האוצר של גוש היורוצילום: רויטרס

בתשובה לשאלות עיתונאים, אמרה לגארד כי "כמה מדינות מתפתחות קיבלו דחייה בתשלומים... והתוצאות אחר כך לא היו פרודוקטיביות". היא ציינה גם כי מדינה מפותחת מעולם לא ביקשה דחייה בתשלומים. "זה בוודאי לא המסלול המומלץ בסיטואציה הנוכחית", הוסיפה.

גם כשנשאלה אם הקרן תהיה מוכנה לקבל דחיית בתשלומים, לגארד ענתה באופן לא ישיר. "אני יכול להבטיח שהנהלת הקרן תעשה כל שביכולתה כדי להבטיח שהלוואות לקרן המטבע הוא מסלול ההלוואות הבטוח ביותר", אמרה לפני פתיחת פגישת האביב של קרן המטבע והבנק העולמי.

לפניה דיבר בוושינגטון האחראי בנציבות האירופית על יחסי כלכלה ומדיניות מוניטרית, פייר מוסקוביסי שאמר כי ניתן יהיה להתמודד עם יציאה של יוון מגוש היורו. ואולם הוא הוסיף כי אם יוון תצא מגוש היורו, זה ייצור קרע פוליטי שעשוי להעלות תהיות מי תהיה המדינה הבאה שתצא. "זו תהיה קטסטרופה לגוש היורו", אמר.

לגארד, שנפגשה עם שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, אמרה כי יוון והנושים שלה צריכים "להמשיך בעבודה" ולהגיע להסכם על הרפורמות שתערוך הממשלה היוונית.  "זה נעשה על ידי עבודה מייגעת של שרי אוצר, ולא משנה מי הם, והנושים".

בכנס שנערך אתמול במכון ברוקינגס השתתפו וארופאקיס ושר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, שהציגו את הפערים בין שתי המדינות, על רקע ההתעקשות של גרמניה, הנושה הגדולה ביותר של ביוון בקרב מדינות אירופה, לרפורמות של ממשלת יוון.

וארופאקיס אמר כי הוא מקווה להגיע להסדר על הרפורמות עד סוף יוני. לדבריו, תהיה זו טעות לנסח קודם מסמך הבנות ואמר כי הצנע הוביל את יוון לשפל הגדול שלה שבמסגרתו שיעור האבטלה במדינה מגיע ל-26.1%. הוא תיאר את ההלוואות שקיבלה יוון כהונאת פונזי וכי תוצאות הבחירות העניקו למפלגת השלטון סיריזה מנדט לצעוד במסלול אחר ותקף גם את ההפרטות שתכננה הממשלה הקודמת ושנדרשו על ידי נושי המדינה כדי להכניס כסף לקופת הממשלה.

"אני לא חושב שאפילו תאצ'ר (ראש ממשלת בריטניה לשעבר, מרגרט תאצ'ר) היתה עורכת הפרטות כמו שהממשלה הקודמת עשתה". הוא גם הביע חוסר נכונות להתפשר עם מדינות אירופה ואמר כי לא יסכים להגיע לפשרת "אמצע הדרך" עמן, אלא "חמישית מהדרך".

שויבלה אמר כי על יוון לעמוד בכל ההתחייבויות שלה, אך הדגיש כי הוא לא רוצה שיוון תעזוב את גוש היורו. "זו החלטה רק של יוון", אמר וציין כי מדינות כמו ספרד ואירלנד שהנהיגו מדיניות צנע נהנות עכשיו מצמיחה. וארופאקיס השיב לו ואמר כי זה בגלל שעל יוון נכפו תנאי הצנע הכי קשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker