חוצה את הקווים: ברננקי מצטרף כיועץ לקרן הגידור סיטדל

נגיד הבנק הפדרלי לשעבר הסביר בראיון כי הוא מודע לביקורת על ה"דלת המסתובבת" בין וול סטריט לוושינגטון, ולכן דחה הצעות להצטרף לבנקי השקעות שנמצאים תחת פיקוח הבנק הפדרלי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בן ברננקי, לשעבר נגיד הבנק הפדרלי, פיקד במשך שמונה שנים על הכלכלה הגדולה בעולם. כעת, הוא מצטרף כיועץ לאחת מקרנות הגידור הגדולות בוול סטריט.

ברננקי ייהפך ליועץ בכיר בסיטדל אינווסטמנט גרופ, קרן הגידור בשווי 25 מיליארד דולר שייסד המיליארדר קנת' גריפין. הוא יספק לוועדות ההשקעות של הקרן את חוות דעתו והניתוחים שלו לגבי סוגיות בכלכלה העולמית והמגזר הפיננסי, וייפגש עם משקיעים שלה מכל העולם.

ברננקי מצטרף לשורה ארוכה של עמיתים שלו בבנק הפדרלי שעברו לחברות השקעה בוול סטריט. קודמו בתפקיד, אלן גרינספאן, עבר לאחר שסיים את תפקידו לשמש כיועץ בדויטשה בנק, פימקו וקרן הגידור פולסון אנד קו. גם ג'רמי סטיין, שהיה חבר במועצת הבנק הפדרלי, הצטרף בחודש שעבר לקרן הגידור בלו מאונטיין קפיטל מנג'מנט, שם ייעץ למנהלים בסוגיות כמו רגולציה פיננסית, סיכונים והשלכות המדיניות המוניטרית של הבנק הפדרלי.

בן ברננקיצילום: AFP

בראיון ל"ניו יורק טיימס" אמר ברננקי כי הוא מודע לחששות הציבור בנוגע ל"דלת המסתובבת" בין וול סטריט לוושינגטון, ובחר לעבור לסיטדל בין היתר משום ש"היא לא נמצאת תחת פיקוח הבנק הפדרלי ואני לא אעסוק בלובינג מכל סוג שהוא". הוא הוסיף כי קיבל הצעות מבנקים אך דחה אותן. "רציתי להימנע ממראית עין של ניגוד עניינים", אמר. "דחיתי כל חברה שנמצאת תחת פיקוח הבנק הפדרלי".

אחרי שעזב את תפקידו בשנה שעברה, הוזמן ברננקי לשאת נאומים ולהשתתף בארוחות ערב וכנסים אצל מנהלי קרנות גידור והשקעה פרטית. בבנק הפדרלי, הוא השתכר 200 אלף דולר בשנה, סכום שהוא מקבל כיום על הרצאה אחת. אף שברננקי סירב לפרט לגבי השכר שלו, הוא אמר כי יקבל שכר שנתי אך לא יהיה לו נתח בחברה ולא יקבל בונוס על ביצועיו. ברננקי אמר כי הוא לא רואה את עצמו כמשקיע. לדבריו, הוא מתכנן להציע לקרן את הפרספקטיבה שלו לגבי סוגיות מוניטריות וענייני מדיניות ציבורית אחרים, וסיטדל תיעזר בה כדי לקבל החלטות השקעה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker