האיחוד האירופי 
הגיש תלונה נגד גוגל 
בגין שימוש לרעה בכוחה

אם ניסיונותיה של גוגל להדוף את התלונות ייכשלו, וסטגר יכולה להטיל על החברה קנס שעשוי להגיע ל–6 מיליארד יורו

רויטרס
ניו יורק טיימס
רויטרס
ניו יורק טיימס

האיחוד האירופי הגיש תלונה רשמית נגד גוגל בגין שימוש לרעה במונופול שלה בשוק החיפוש לקידום שירותיה בצורה בלתי הוגנת, והתחיל בהליכי חקירה רשמיים. נציבת התחרות של האיחוד, מרגרט וסטגר, הכריזה אתמול כי היא חוששת שהחברה "נתנה יתרון לא הוגן לשירותי החיפוש שלה, תוך הפרת כללי ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי". הפיקוח על ההגבלים העסקיים של האיחוד יבדוק גם אם תוכנת ההפעלה לסמארטפונים של גוגל, אנדרואיד, מחייבת יצרני טלפונים להעדיף את שירותי ויישומי החברה.

וסטגר מסרה כי מסמך האישום נשלח אל גוגל, והחברה תוכל להגיב לו. לדברי וסטגר, "אם החקירה תאשר את החששות, גוגל תצטרך להתמודד עם ההשלכות המשפטיות ולשנות את הדרך שבה היא פועלת באירופה". וסטגר התייחסה גם לחקירה הרשמית שנפתחה בנוגע למערכת ההפעלה של מכשירי הטאבלט והטלפונים החכמים של אנדרואיד, ואמרה: "אני רוצה לוודא שהשווקים באזור יוכלו לפרוח ללא מגבלות תחרות מצד שום חברה".

אם גוגל תפסיד בהליך, עשויה חברת החיפוש האמריקאית לספוג קנס כבד ולהידרש לשנות את התנהלותה העסקית, כדי לאפשר למתחרות קטנות כמו Yelp לתפוס נתח יותר משמעותי בשוק.

צילום: Getty Images

גוגל דחתה את האשמות האיחוד. בתגובה ראשונית שפורסמה בבלוג החברה נכתב כי בגוגל לא מסכימים עם תלונת האיחוד, ומתכוונים להוכיח שמוצרי החברה מעודדים תחרות ותורמים לצרכנים.

החקירה של הנציבות האירופית נגד גוגל נגררת כמעט חמש שנים מבלי שהוגשו אישומים או שהצדדים הגיעו לפשרה. העיכוב הוביל לביקורת על כך שהרגולטור המשמעותי ביותר באזור נוקט בגישה מקלה כלפי החברה, המחזיקה בכ–90% משוק החיפוש ביבשת.

החקירה התמקדה בעיקר בשאלה אם גוגל ניצלה לרעה את נתח השוק שלה בקידום מוצריה. מנוע החיפוש של גוגל שולט בשוק האירופי אף יותר מבארה"ב, שבה מתחרים כמו בינג של מיקרוסופט עדיין תופסים נתח לא מבוטל מהשוק. יותר מ–20 חברות וארגונים הגישו תלונות נגד גוגל באירופה. רבות מהתלונות הוגשו בגרמניה, שם קראו חברות הוצאה לאור וחברות אינטרנט למנוע מענקית החיפוש לבלום את התחרות בתחומים כמו מפות מקוונות, שירותים בתחום הנסיעות והקניות.

אם ניסיונותיה של גוגל להדוף את התלונות ייכשלו, וסטגר יכולה להטיל על החברה קנס שעשוי להגיע ל–6 מיליארד יורו - כ-10% מהכנסות החברה בשנה האחרונה. הקנס הגבוה ביותר שהוטל עד כה על חברה בפרשה דומה היה רחוק מהסכום המקסימלי: ב–2009 הטיל האיחוד קנס בסך 1.1 מיליארד יורו על אינטל בשל הדומיננטיות שלה בשוק המעבדים.

צילום: אי־אף־פי

גוגל עדיין יכולה להגיע לפשרה עם האיחוד, אבל אנליסטים העריכו שכל עסקה שהחברה תוכל להשיג כעת תכביד עליה יותר מהניסיונות הקודמים והכושלים להגיע לפשרה. קודמה של וסטגר, חואקין אלמוניה, נתן לגוגל שלוש הזדמנויות לפשרות שהיו מאפשרות לה לחמוק מקנס ומקביעה רשימת כי פעלה בניגוד לחוק. הניסיונות הללו עוררו ביקורת חריפה מצד מתחרותיה של גוגל, ובהן חברות אמריקאיות כמו מיקרוסופט ו–Yelp, שהתלוננו כי לא די בהצעותיה.

בארה"ב חקרה ועדת הסחר הפדרלית תלונות דומות נגד גוגל, אך החליטה ב–2013 לסגור את החקירה מבלי לנקוט בכל פעולה. צעדי האיחוד האירופי לא צפויים לשנות את עמדת וושינגטון בעניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ