היכן בארה"ב נמצאות הנשים שמשתכרות כמעט כמו גברים?

דו"ח חדש חושף את פערי השכר בין גברים לנשים בארה"ב: בלואיזיאנה נשים משתכרות 66% מגברים; נשים שחורות והיספאניות סובלות מפער גדול יותר

רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה

פערי השכר בין גברים לנשים בארה"ב ממשיכים להיות גדולים, ואף מתרחבים. על כל דולר שגבר אמריקאי משתכר, אישה מכניסה לכיסה 78 סנט בלבד. דו"ח חדש בחן מיהן הנשים שסובלות מהפערים האלה בצורה הקשה ביותר.

הדו"ח של ההתאחדות האמריקאית של נשות האוניברסיטה (AAUW), תחת הכותרת "האמת הפשוטה על פערי השכר המגדריים", מפרט את הפערים במדינות השונות בתוך ארה"ב, וכן לפי משתנים כמו מוצא אתני והשכלה, לפי נתונים מ-2013.

המקום השוויוני ביותר בין גברים לנשים מבחינת שכר הוא וושינגטון הבירה, שם השכר הממוצע של נשים הוא 91% משל גברים. במקום השני נמצאת מדינת ניו יורק, עם 86%, ואחריה מרילנד (85%), פלורידה (84%) וקליפורניה (84%). המדינה הכי פחות שוויונית היא לואיזיאנה, שבה נשים משתכרות רק 66% משכרם של גברים.

כל הנשים האמריקאיות סובלות מפערי שכר, אך הפערים חמורים יותר אצל נשים לא לבנות. נשים ממוצא אסיאתי משתכרות אמנם בממוצע גבוה יותר מנשים לבנות – 90% משכרם של גברים לבנים – אך אצל נשים היספאניות הפער הוא של 54%, ואילו נשים שחורות משתכרות 64% מגברים לבנים.  

צילום: ללא קרדיט

פערי השכר קיימים כמעט בכל תחומי התעסוקה. נשים משתכרות פחות מגברים גם בתחומים שבאופן מסורתי נשלטים על ידי נשים, כמו הוראה, וגם בתחומים שבהם גברים הם דומיננטיים יותר, כמו היי-טק. אף שהשכלה תורמת להכנסה, גם היא לא סוגרת את פערי השכר של נשים לעומת גברים. בחלק מהמקרים, פערי השכר היו אף גדולים יותר כשרמת ההשכלה היתה גבוהה יותר.

המצב לא משתפר עם הגיל, אלא רק מחריף. נשים משתכרות בדרך כלל כ-90% מגברים עד שהן מגיעות לגיל 35. בגילאים מבוגרים יותר, השכר החציוני של נשים יורד לכ-75%-80% משכרם של גברים.

הדו"ח ממליץ לחברות לעקוב אחר שכר העובדים בהן ולטפל בפערי השכר המגדריים. לנשים מומלץ ללמוד אסטרטגיות לניהול טוב יותר של משא ומתן לגבי שכרן. בנוסף, קורא הארגון לקונגרס האמריקאי לנקוט צעדים לצמצום פערי השכר המגדריים, היות שחוק השכר השוויוני לא עודכן מאז 1963.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker