כל הסיבות שקלינטון תהיה טובה יותר לביבי ולישראל

במאמר ב"וול סטריט ג'ורנל", מנותחת מערכת היחסים בין ישראל לקלינטון ונטען כי היא תוכל להתגבר על הקשיים ביחסים שמאפיינות את תקופת נשיאות אובמה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ההכרזה של הילרי קלינטון תתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות מעלה שאלה חשובה בנוגע ליחס שלה לישראל. אחרי הידרדרות היחסים בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, גם בארה"ב תוהים אם קלינטון תצליח לשקם את היחסים בין שתי המדינות.

בתקופה האחרונה הרחיקה את עצמה קלינטון, שהיתה שרת החוץ של ארה"ב בתקופת הכהונה הראשונה של אובמה, ממדיניות החוץ הנוכחית של אובמה, מה שמעורר הערכות כי אם תיכנס לבית הלבן ב-2016, תדאג קלינטון להדגיש את חשיבות היחסים בין ישראל לארה"ב. במאמר שפורסם ב"וול סטריט ג'ורנל", מנה אהרון דוד מילר, שהיה יועץ לשרי חוץ של ארה"ב בתקופת כהונתם של ביל קלינטון וג'ורג' בוש הבן, את הסיבות שבגינן עשויה קלינטון להסתדר עם ההנהגה הישראלית.

הסיבה הראשונה שמנה מילר היא: "כי היא קלינטון". תחת הסעיף הזה מנה את מערכת היחסים בין ביל קלינטון לישראל. הוא ציין אמנם את הייאוש שהפגין ביל קלינטון מנתניהו במהלך הקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה, אך ציין גם את ההסכמים שקודמו במחצית השנייה של שנות ה-90 בשיתוף פעולה בין קלינטון לנתניהו ואת התמיכה הרעיונית של קלינטון במדינת ישראל.

קלינטון נואמת בפורום סבןצילום: רויטרס

הנקודה השנייה שהעלה מילר מדגישה את פער הדורות בין הילרי קלינטון לאובמה. לטענתו, אובמה היה צעיר בזמן מלחמת ששת הימים והתפיסה שלו את ישראל היא רק אחרי שנות ה-80, ולכן הוא רואה בישראל כוח "כובש". בניגוד לאובמה, קלינטון גדלה תחת התודעה של ישראל כ"מדינה קטנה שמנסה לשרוד בעולם של שכנים עוינים". הוא כותב גם שקלינטון הסתבכה כשתמכה בהכרזת עצמאות פלסטינית ב-1998.

עוד טענה שהעלה מילר היא כי קלינטון "חכמה מדי בשביל התפרצויות זעם אנטי-ישראליות". הוא מציין כי כשכיהנה כשרת חוץ, נמנעה קלינטון מלדחוק את נתניהו לפינה, על אף שהיו לה חילוקי דעות עם נתניהו. לדבריו, קלינטון גם מבינה כי הבחירות בישראל הבהירו לה שאי אפשר לשאת מסר חד משמעי המתנגד להתנחלויות והיא קראה באחרונה לחזרה "לבניית מערכת יחסים בי-ליטראליים".

"היא נלחמה עם הישראלים על שלום כשחשבה שהיא יכולה לנצח ובדרך לעשות משהו טוב לארה"ב, ישראל וגם לפלסטינים", חתם מילר את מאמרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker