קרן המטבע: התחזקות הדולר מעודדת ההתאוששות באירופה

הקרן הורידה תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב ל-3.1% השנה; צופה צמיחה של 3.5% בכלכלה העולמית

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

התחזקות הדולר מעודדת את הצמיחה בגוש היורו וביפן, אך בולמת מעט את ההתאוששות בארה"ב, כך אמרה היום קרן המטבע הבינלאומית (IMF) בתחזית מעודכנת.

הקרן הורידה את תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב השנה ב-0.5% והיא כעת צופה צמיחה של 3.1% השנה וצמיחה זהה בשנה הבאה. זוהי עדיין תחזית אופטימית יותר מאשר של הבנק הפדרלי, שצופה צמיחה של 2.5% בתמ"ג של ארה"ב השנה.

לכלכלה העולמית הותירה הקרן את תחזית הצמיחה ללא שינוי, והיא עדיין צופה צמיחה של 3.5% בתמ"ג העולמי ב-2015. תחזית הצמיחה העולמית לשנה הבאה הועלתה מעט ל-3.6%. בנוסף, הועלו תחזיות הצמיחה לגוש היורו, יפן, בריטניה והודו. כלכלת גוש היורו צפויה לצמוח ב-1.5% השנה, היות שחולשת היורו נותנת "זריקת עידוד רצויה", לדברי הקרן.

קריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומיתצילום: רויטרס

בשווקים המתעוררים צפויה צמיחה של 4.3% השנה, לאחר צמיחה של 4.6% ב-2014. תהיה זו ההאטה בחמישית ברציפות. כלכלת סין צפויה לצמוח ב-6.8% השנה, ללא שינוי לעומת התחזית הקודמת של הקרן מחודש ינואר. הכלכלה השניה בגודלה בעולם מאטה "היות שבעיות מן העבר בנדל"ן, אשראי והשקעות ממשיכות להכביד", לפי התחזית. לרוסיה צופה הקרן צמיחה שלילית של 3.8% בתמ"ג, חמורה יותר לעומת התחזית הקודמת מינואר.

עם הסיכונים שעלולים בטווח הקצר לשנות את התחזית מנתה הקרן התאוששות חדה מהצפוי במחירי הנפט שתפגע במשקי הבית ובחברות, התחזקות נוספת של הדולר שעלולה לפגוע במחזיקי אג"ח נקובות בדולרים בשווקים מתעוררים, ואינפלציה נמוכה בכלכלות המפותחות.  הדולר התחזק עד כה השנה ב-6.8% מול סל של מטבעות מרכזיים בעולם, לאחר זינוק של 11% ב-2014, לפי מדד הדולר של בלומברג. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker