סין עקפה את ארה"ב כמזהמת הגדולה בעולם

סך פליטות הפחמן של סין יגיעו ל-151 מיליארד טונות בין 1990 ל-2016, לפי הערכת מכון מחקר אמריקאי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

סין עקפה את ארה"ב כתורמת הגדולה ביותר להתחממות הגלובלית מאז 1990, מהפך היסטורי שבוודאי יגביר את הלחץ על בייג'ין לפעול בנושא.

סך פליטות גזי החממה של סין מאז 1990, השנה שבה ממשלות העולם נהיו מודעות לשינויי האקלים, תעלה על זו של ארה"ב ב-2015 או 2016, כך לפי הערכות של מומחים בנורווגיה ובארה"ב.

המגמה הזו, שנובעת מהצמיחה הכלכלית המטאורית של סין, מעלה מחדש שאלות לגבי האשמים  בעליית הטמפרטורות ובהתגברות תופעות טבע כמו שיטפונות, מדבור, גלי חום ועליית פני הים.

זיהום אוויר בסין, 2013צילום: רויטרס

נציגיהן של כמעט 200 מדינות ייפגשו בדצמבר בפריז כדי לגבש הסכם גלובלי למאבק בשינויי האקלים.

"לפני כמה שנים הפליטות של סין לנפש היו נמוכות, והאחריות ההיסטורית שלה היתה נמוכה. זה משתנה במהירות", אמר גלן פיטרס מהמרכז לחקר בינלאומי של אקלים וסביבה באוסלו. לדבריו, סין תעקוף את ארה"ב כבר השנה. על בסיס נתונים מעט שונים מאלה שבהם השתמש פיטרס, העריך מכון המחקר האמריקאי World Resources Institute כי פליטות הפחמן המצטברות של סין יגיעו ל-151 מיליארד טונות בין 1990 ל-2016, ויעקפו בכך 147 מיליארד טונות של ארה"ב.

העליה בפליטות "פותחת את הדלת לטענות כלפי סין לאחריות מצד מדינות מתפתחות אחרות", אמר דניאל פרבר, פרופסור למשפטים מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי.

לפי העיקרון שקבע האו"ם ב-1992, המדינות העשירות אמורות להוביל בכל הנוגע לצמצום פליטות גזי החממה, משום שהעושר שלהן מתבסס על שריפת פחם, נפט וגז טבעי מאז שהחלה המהפכה התעשייתית במאה ה-18. למדינות המתעוררות, לעומת זאת, הותר לשרוף יותר דלקים מאובנים כדי לסגור את הפער ולצמצם את העוני. ואולם הצמיחה המהירה בסין, הודו, ברזיל ומדינות מתעוררות רבות אחרות מחמירה את הפער בין העשירים לעניים.

"לכל המדינות יש כעת אחריות. זה לא סיפור רק של סין – זה הסיפור של העולם כולו", אמר אוטמר אדנהופר ממכון פוטסדאם לחקר השפעת האקלים, ויו"ר משותף של דו"ח האקלים של האו"ם בשנה שעברה.

סין עקפה את ארה"ב כמזהמת הגדולה בעולם בסביבות 2006, וכעת היא פולטת מדי שנה יותר פחמן דו חמצני מארה"ב והאיחוד האירופי ביחד. הפליטות לנפש בסין הן סביב הרמות שנרשמות באיחוד האירופי. בייג'ין טוענת שקנה המידה הטוב ביותר לאחריות היסטורית לפליטות לנפש הוא לבדוק אותן מאז המאה ה-18. לפי מדד זה הפליטות המצטברות שלה הן פחות מעשירית משל ארה"ב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker