לבית הלבן בעזרת הביטקוין: מועמד לנשיאות מגייס תרומות במטבע הוירטואלי

הסנאטור הליברטריאני פול ראנד החליט לאמץ את הביטקוין כחלק מאסטרטגיה שפונה לקהל צעיר והייטקיסטי, למרות שהמטבע עדיין סובל מבעיות חוקיות ושימוש מצד גורמים עברייניים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גיוס התרומות למירוץ לנשיאות מעולם לא התאפיין בשקיפות, וייתכן שכעת הוא יהיה חשאי אף יותר.

כשהכריז בשבוע שעבר הסנאטור הרפובליקאי ראנד פול מקנטקי על מועמדותו לנשיאות, הוא הודיע כי יקבל תרומות של עד 100 דולר בביטקוין – מטבע וירטואלי שלרוב נעדר פיקוח.

לתורמים באתר של ראנד פול ניתנו שלוש אפשרויות תשלום: כרטיס אשראי, פייפאל, או ביטקוין. פול הוא המועמד הראשון לנשיאות שמאפשר תרומות בביטקוין, לאחר שמועמדים פוליטיים בקליפורניה, קולורדו, ניו המפשייר ומקומות אחרים החלו לכבד תרומות במטבע הוירטואלי.

ראנד פול בוושינגטון, ביוני. עושה מאמצים לגייס את תמיכתם של האפרו־אמריקאים צילום: אי־פי

החידוש בשיטת התשלום צפוי לסייע לפול להדגיש את הדימוי המתקדם שלו בקרב בוחרים ליברטריאנים, אנשי הייטק, צעירים ואנשים אחרים שתומכים בביטקוין. אבל הצעד גם מעלה שאלות אם תרומות בלתי חוקיות יכולות לעשות דרכן לקמפיינים פוליטיים בקלות רבה יותר.

הביטקוין עצמו הוא מטבע בלתי ניתן לאיתור אם בעליו שומר על אנונימיות, ומועמדים פוליטיים שמכבדים אותו צריכים להסתמך במידה רבה על תורמים שמציינים את זהותם.
החוק הפדרלי אוסר על תרומות למועמדים פוליטיים מאזרחים זרים, מתאגידים או מתורמי קש, בין יתר ההגבלות, וקמפיינים פוליטיים מצופים "לעשות כמיטב יכולתם" לדווח בפומבי על תורמים שנתנו יותר מ-200 דולר בשנה ולאתר תרומות שייתכן שאינן חוקיות.

בפסיקה בשנה שעברה, ועדת הבחירות הפדרלית הסכימה לאשר תרומות בביטקוין של עד 100 דולר, אולם חברי הועדה מפוצלים בנוגע לשאלה כיצד המטבע המקוון – שסובל מתנודתיות יומית חדה בערכו – יכול לקבל הכרה רחבה יותר, או אם צריך להטיל עליו מגבלות.

עבור פול, שביקר בחריפות את תכניות הריגול האלקטרוני של הממשל כמתקפה על הפרטיות, האימוץ שלו את הביטקוין הוא אמצעי לקרב אליו מצביעים צעירים שמייחסים חשיבות רבה לחופש האינטרנטי והטכנולוגי.

"סנאטור פול ינהל את הקמפיין החדשני ביותר מבחינה טכנולוגית ב-2016", אמר דוברו סרג'יו גור, כשנשאל על ההחלטה לאמץ את המטבע הדיגיטלי. "מסנאפצ'ט ועד ביטקוין, אנחנו נאמץ פורום שונים לפני כל מועמד אחר".

ראנד פול מכריז על מועמדותו במרוץ לבית הלבן, אתמול צילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker