אפילו ראש עיריית ניו יורק צריך לבקש סיוע כלכלי כדי לממן השכלה גבוהה לילדיו

בשנה הבאה שניים מילדיו של ביל דה-בלאזיו ילמדו במוסדות להשכלה גבוהה – בעלות שנתית מוערכת של כ-120 אלף דולר. למרות תלוש השכר השמן של ראש העיר, גם הוא ככל הנראה ייאלץ לבקש סיוע כלכלי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הוא חי באחוזה באפר איסט סייד במנהטן ולא צריך לשלם שכירות, מחזיק בשני בתים בשכונות יוקרתיות במנהטן, מקבל שכר שנתי בן שש ספרות ומנהל מאות אלפי עובדים. אבל ראש עיריית ניו יורק, ביל דה-בלאזיו נאלץ להתמודד עתה עם בעיה שמוכרת לרבים: הגשת בקשות סיוע כלכלי ותשלום על לימודי הקולג' של ילדיו.

בנו של דה-בלאזיו, דאנטה, נמצא בשנת הלימודים האחרונה בבית הספר התיכון הטכני בברוקלין והוא צריך להחור איפה ללכת ללמוד בשנה הבאה מתוך רשימה מצומצמת של קולג'ים יוקרתיים כמו ייל ובראון – כך טוענים אנשים עם ידע בנוגע לאופציות שעומדות בפניו. בזמן שבתו של דה-בלאזיו, קיארה, נמצאת עדיין בלימודים בקולג' בקליפורניה, נראה שגם ראש עיריית ניו יורק לא חסין מפני צורך בחיפוש אחרי מפלט מהעלויות הגבוהות של ההשכלה הגבוהה.

"זה הולך להיות אתגר גדול להבין איך ניתן להעניק סיוע כלכלי ולבקר את הילדים ועוד כל מיני דברים", אמר דה-בלאזיו כשנשאל בנוגע לתוכניות של דאנטה בראיון שהעניק בשבוע שעבר. הוא גם אמר שהבחירה של דאנטה והמצב הפיננסי של המשפחה הם עניין פרטי.

הזינוק בעלויות של השכלה גבוהה הוא נושא שמועלה פעמים רבות על ידי עמיתיו הליברליים של דה-בלאזיו. הם טוענים כי ההשכלה הגבוהה היקרה היא גורם וסימפטום לעלייה באי שוויון.

נושא הלימודים של ילדיו של דה-בלאזיו מעמיד אותו במבחן מעניין: מדובר במשפחה אמידה לפי רוב הסטנדרטים. שכרו השנתי של דה-בלאזיו כראש עיר הוא 225 אלף דולר ומשפחתו מקבלת עשרות אלפי דולרים נוספים בשנה מהשכרת שני הבתים שלהם בפארק סלופ בברוקלין.

למרות זאת, בקשת סיוע בשכר לימוד על ידי משפחת דה-בלאזיו היא לא חסרת היגיון, טוענים מומחים לבקשות סיוע פיננסי ללימודים – עדות לרמות המחירים שאליהן הגיע שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה.

קיארה דה-בלאזיו לומדת באוניברסיטת סנטה קלארה הפרטית בקליפורניה, שבה שכר הלימוד, המגורים והכלכלה מגיע לבערך 55 אלף דולר בשנה. אם דאנטה יילך בסוף לייל, שכר הלימוד שם כולל מגורים וכלכלה יגיע לכ-60 אלף דולר בשנה.

עם שני ילדים בקולג', גם משכורת שנתית של שש ספרות "לא תפסול אותו מהאפשרות להציג צורך לסיוע כלכלי", אומר קלמן צ'אני, נשיא חברת קמפוס קונסלטנט, חברה המייעצת לסיוע משפחתי למשפחות שמבקשות סיוע כלכלי.

שכר הלימוד שמרקיע שחקים מפעיל לחץ גם על משפחות ממעמד הביניים-הגבוה, אומר מארק קנטרוביץ', שמפעיל אתר לסיוע כלכלי. "כשיש קולג'ים שגובים 50-70 אלף דולר בשנה, כולם מתקשים לשלם עבור קולג'", הוא אומר. קנטרוביץ' הוסיף כי "אנחנו עדיין מדברים על מישהו שההכנסה שלו קרובה למאיון העליון".

ביל דה בלאזיוצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker