הדילמה של דילמה: איך מוציאים את ברזיל מהמשבר

מאז שזכתה בקדנציה שנייה כנשיאת ברזיל, צנחה התמיכה בדילמה רוסף לשפל על רקע השחיתות ומצבה הקשה של הכלכלה ■ 
אך כל אלה לא עוצרים את רוסף: היא אופטימית ומאמינה כי שורה של צעדי צנע תעזור למדינה לשוב למסלול הצמיחה כבר ב–2016

לוגו בלומברג
בלומברג

נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, נאבקת על אמון הבוחרים והמשקיעים בעולם, על רקע מצוקתה של כלכלת המדינה ותרבות השחיתות בה. בראיון מיוחד ל"בלומברג" ב-1 באפריל היא מספרת כיצד היא מקווה להוציא את ברזיל מהבוץ.

לדברי רוסף, כחלק מתהליך השיקום של פטרובראס, ענקית הנפט שבבעלות המדינה, תתפרסם הצהרה פיננסית המכחישה נמרצות כי היא ידעה על פרשיית השוחד שזיעזעה את החברה, שהיא עצמה כיהנה כיו"ר שלה ב–2003–2010. "אף אחד מאתנו לא ראה שום סימן לשחיתות", אמרה רוסף, 67, בראיון הראשון שלה מאז התחילה את כהונתה השנייה בינואר. לדבריה, בדירקטוריון החברה "ישבו הרבה יזמים מוכשרים למדי - זו לא הייתי רק אני".

רוסף מנסה לרכוש מחדש את אמון הציבור, שתמיכתו בה צנחה לשפל בעקבות השחיתויות ומצוקת הכלכלה. בנוסף, בתוך הקואליציה שלה מתמודדת רוסף עם מתיחויות פנימיות, שמסכנות את אישור צעדי הצנע שהציע שר האוצר שלה, חואקים לוי.

הפגנה נגד נשיאת ברזיל, לפני כשבועיים. שיעורי התמיכה ברוסף צנחו ל-13% צילום: בלומברג

הריאל איבד 48%

בעיות רבות עומדות על הפרק בברזיל, שסובלת מהידרדרות בביטחון העסקים והריבית הגבוהה זה שש שנים. מאז שנכנסה רוסף לתפקיד בינואר 2011, הריאל איבד 48% מערכו ורשם בכך את הביצועים הגרועים ביותר מבין 16 המטבעות הנסחרים בעולם. מדד בווספה של הבורסה בסאו פאולו נפל באותה תקופה ב–26%.

לדברי רוסף, פרסום ההצהרה הפיננסית עד סוף אפריל - לאחר שהתעכבה זמן רב - הוא חלק מתהליך הכולל כללי אכיפה וציות מחמירים יותר, שנועדו לחזק את ביטחון המשקיעים.

בדצמבר דחתה פטרובראס את פרסום דו"חותיה הכספיים בפעם השנייה, לאחר שדירקטוריון החברה לא הצליח להגיע להסכמה לגבי היקף המחיקות מעלויות הקשורות לפרשיית השוחד. בפברואר הורידה סוכנות דירוג האשראי מודי'ס את דירוג האשראי של פטרובראס בשתי רמות לדירוג זבל.

"אני רוצה להבטיח שפטרובראס תחזור לשוק", אמרה רוסף. נושיה של פטרובראס עשויים לבקש לזרז את הפירעון של חלק מחובותיה, אם החברה לא תפרסם את ההצהרה הפיננסית שלה עד סוף מאי.

"סערה בכוס תה"

התובעים הציבוריים חוקרים 20 חברות, בהן 16 חברות בנייה, על השתתפות לכאורה בקרטל שגבה מחברת הנפט סכומים גבוהים מדי. שתיים מהחברות פשטו רגל לאחר שהחקירות החלו. לדברי רוסף, הקשיים הפיננסיים של חברות בנייה לא יעכבו מכרזים לבניית פרויקטי תשתיות. לדבריה, היא מתכננת לפנות למשקיעים סינים בבניית מסילת ברזל, שתחבר בין החוף האטלנטי של ברזיל לבין האוקיאנוס השקט.

בית המשפט גם התיר לחקור 49 פוליטיקאים, ובהם ראש הסנאט, רנן קלהיירוס, ונשיא הבית התחתון, אדוארדו צ'ונהה, בנוגע לשוחד בפטרובראס. בכירים לשעבר בחברה, שנהפכו לעדי מדינה, אמרו כי מאות מיליוני דולרים שולמו למפלגות — גם למפלגתה של רוסף. השערורייה הזאת פגעה בתמיכה שצריכה רוסף בקונגרס כדי לאשר את צעדי הצנע.

נשיאת ברזיל דילמה רוסףצילום: via Bloomberg

בתפנית של 180 מעלות לעומת הקדנציה הראשונה שלה, רוסף הורידה את הסובסידיות על הלוואות, העלתה מסים ואיפשרה עלייה של מחירי מוצרים כמו דלק ותחבורה כדי להימנע מהורדת דירוג האשראי של ברזיל ולצמצם את הגירעון התקציבי שיותר מהוכפל ב–2014. לדבריה, היא תעשה כל שביכולתה במטרה להגיע ליעד התקציב והוסיפה כי היא תומכת באופן מלא בלוי, כלכלן מאוניברסיטת שיקגו, שעלה בחודש שעבר לכותרות לאחר שאמר לסטודנטים בסאו פאולו שצעדי הממשלה אינם תמיד הקלים ביותר - וגם לא היעילים ביותר.

"הם מנסים ליצור עניין סביב השר", אמרה רוסף. "אי־אפשר תמיד ליישם צעדים בדרך הישירה ביותר". לדבריה, הדיווחים על דבריו של לוי "יצרו סערה בכוס תה". בפברואר הוא אמר כי צעדי התמריצים שאימצה רוסף בכהונתה הראשונה היו "בדיחה יקרה". "לוי חשוב מאוד לברזיל כיום, והוא נחוש מאוד", אמרה רוסף.

המשבר יעבור עד האולימפיאדה?

לוי ניהל באופן אישי משא ומתן עם חברי פרלמנט, ובהם אלה שמתנגדים לחלק מהצעות הממשלה, כמו קיצוצים בביטוח הלאומי ובהטבות לעובדים. "ביטול ארבע שנים של מדיניות בכמה חודשים היא דרישה מוגזמת", אמר קרלוס טדאו פרייטס, לשעבר נגיד הבנק המרכזי של ברזיל וכלכלן ראשי של פדרציית המסחר הלאומית. "אם היא תצליח להעביר את רוב ההצעות שלה, התחזית תשתפר במחצית השנייה של השנה", הוסיף.

ברזיל, הכלכלה הגדולה באמריקה הלטינית, שצמחה ב–7.6% ב–2010, צפויה לרשום צמיחה שלילית של 0.5% השנה - הנתון הגרוע ביותר מאז 1990, לפי הבנק המרכזי של ברזיל. האינפלציה צפויה להאיץ לקצב של 7.9% השנה ולעלות על טווח היעד לראשונה זה 12 שנה, כך לפי הבנק, שפירסם את נתוניו ב–26 במארס. הביקוש מצד צרכנים, שהתעורר והוביל לזינוק בצריכה והיה אבן הפינה למודל צמיחה בן עשור, הואט אף הוא, ומכירות הרכב צנחו בפברואר ב–28% לעומת החודש המקביל ב–2014.

שיעורי התמיכה ברוסף צנחו לשפל של 13%, לפי סקר שערכה חברת דאטה־פולהה ב–16 וב–17 במארס. לפי סקר אחר, אילו התקיימו היום בחירות, רוסף היתה מפסידה עם 16.6% תמיכה לעומת 55.7% לאאסיו נווס, הסנאטור מהאופוזיציה שהפסיד לה בבחירות באוקטובר. בבחירות לפני חצי שנה היא זכתה בכהונה שנייה עם 51.6% מהקולות.

צמצום הגירעון התקציבי, האצת מתן הזיכיונות לבניית תשתיות והשבת הביטחון בפטרובראס יציבו את ברזיל בחזרה על מסלול הצמיחה כבר ב–2016, לדברי רוסף. "הענק עדיין עומד", אמרה, כשהיא מתייחסת לאמרה ישנה שמתארת את המדינה כענק ישן. עד שריו דה ז'ניירו תארח את האולימפיאדה בשנה הבאה, "ברזיל תהיה כבר ברמה אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker