תשכחו מעלייה ברמת החיים: דו"ח עגמומי של קרן המטבע מצייר תמונה מטרידה בשנים הקרובות

קצב הצמיחה העולמי עד 2020 צפוי להסתכם ב-1.3% בשנה בלבד במערב, לפי קרן המטבע - נמוך אפילו מהשנים שאחרי המשבר הכלכלי העולמי ■ מדינות מתפתחות יסבלו גם הן מהאטה חדה בצמיחה

סוכנויות הידיעות
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות
רויטרס

רמת החיים בעולם המערבי כמעט ולא תעלה בשנים הקרובות, בשל הזדקנות האוכלוסיה והאטה בצמיחת הפריון הכלכלי. כך הזהירה היום קרן המטבע הבינ״ל (IMF) בדו״ח עגמומי שפירסמה על הכלכלה העולמית.

הדו״ח, שמתפרסם לקראת ועידת האביב השנתית של קרן המטבע והבנק העולמי, מספק תמונת מצב מטרידה לכלכלה עולמית שסבלה מרבעון ראשון קשה בארה״ב, המשך הקיפאון באירופה וסימני האטה בסין.

קרן המטבע מציינת כי קצב הצמיחה המהיר שנרשם בסוף שנות התשעים ותחילת שנות ה-2000, שהואץ בזכות עליית תעשיית טכנולוגיות המידע, אינו צפוי לחזור על עצמו במדינות המערב. במדינות מתפתחות מציינים בדו״ח כי גורמי צמיחה מרכזיים כמו השכלה וחדשנות אינם צפויים להניב תשואה גדולה כבעבר.

נערות עשירות ליד הומלס בניו יורק

קרן המטבע צופה כי הצמיחה במדינות מפותחות תעלה קלות מרמה ממוצעת של  1.3% בין 2008 ל-2014 לכ-1.6% בין 2015 ל-2020. זוהי רמה נמוכה משמעותית לעומת רמות של 2.25% לפני המשבר העולמי שפרץ ב-2008. הצמיחה הנמוכה תקשה על מדינות לקצץ בחוב הלאומי ובחובות פרטיים, לפי הדו״ח. עוד מציינת קרן המטבע כי הביקושים החלשים בגוש היורו וביפן עשויים לגרום לצמיחה אפילו נמוכה יותר מהצפוי כעת. 

במדינות מתפתחות קצב הצמיחה השנתי צפוי לעמוד על 5.2% בחמש השנים הקרובות, לעומת 6.5% בשנים 2008-2014 ו-8.5% בשנים שקדמו למשבר. הזדקנות האוכלוסייה ובעיות מבניות בשווקים הם הגורמים המרכזיים להאטה בצמיחה בעולם המתפתח.

כדי להאיץ את הצמיחה הקרן קוראת למדינות העשירות לתמוך בביקושים ובהשקעות, כולל הגדלה של מימון למחקר ופיתוח ותשתיות. מדינות מתפתחות צריכות גם הן להגדיל את תקציבי התשתיות, להיפטר מרגולציה עודפת ולשפר את רמת החינוך. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker