הבורסה ביוון: המשקיעים נוהרים פנימה למרות המשבר

משקיעים מהמרים על הבורסה באתונה בתקווה שהסכם בין הממשלה לנושים יזניק את המניות ויניב רווח מהיר

לוגו בלומברג
בלומברג

אף ששוקי המניות ביוון השלימו רבעון רביעי ברציפות של הפסדים והתנודתיות זינקה, קשה למשקיעים שלא להמר על כך שהמצב ישתפר. תעודת סל העוקבת אחר מניות יווניות משכה אליה השקעות בכל שבוע השנה, בסכום כולל של 167 מיליון דולר, לפי נתוני בלומברג.

סך כל המניות שנמכרו בחסר בבורסה היוונית וטרם כוסו ירד במארס לרמה הנמוכה ביותר מאז יולי 2014, ויוון היתה הבורסה היחידה במערב אירופה שירדה מאז ינואר השנה. התנודתיות בשוק המניות היווני כמעט הוכפלה לעומת השנה שעברה, על רקע ניסיונותיו של ראש הממשלה, אלכסיס ציפראס, להשיג פשרה עם נושיה של יוון כדי להמשיך ולקבל את כספי חבילת החילוץ.

המשקיעים האמיצים מספיק כדי להמר עכשיו עשויים להשיג רווחים אדירים, היות שהמניות יזנקו אם המדינה תיישם רפורמות חדשות, לדברי אנדראס קונטוגוריס מחברת בטא סקיוריטיז. "המשקיעים האלה רוצים להקדים את השוק", אומר קונטוגוריס. "יש סיכוי שביוני לא רק שיהיה ליוון הסכם מימון חדש, היא גם תתחיל לאמץ רפורמות רציניות. לפתע הכל ייראה הרבה יותר טוב".

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראסצילום: רויטרס

מדד ASE של בורסת אתונה נפל ב–6.1% ברבעון הראשון השנה, ומניות הבנקים הגיעו לשפל ב–19 במארס. המדד נע בממוצע של 3% ליום ב–2015, לעומת 1.6% ליום בשנה שעברה. מדד סטוקס 600 רשם תנודתיות יומית ממוצעת של 0.7% ליום עד כה השנה.

"יש עדיין יותר מדי 
אי־ודאות"

עלייתו של ציפראס זרעה חששות מכך שהממשלה החדשה לא תכבד את ההסכמים, שבזכותם יוון ממשיכה לקבל כספים ששומרים על כושר הפירעון שלה. חוזי הביטוח נגד חדלות פירעון של יוון (CDS) מראים כי הסיכויים שיוון תגיע לחדלות פירעון עלו לכמעט 75% לעומת 67% בתחילת מארס, לפי CMA.

כדי לחתום על ההסכם ב–20 בפברואר להארכת תוקף תוכנית החילוץ של יוון, הסכים ציפראס לסגת מהתחייבויותיו מלפני הבחירות להקל את הקיצוצים בתקציב ולהגיע להסדר חוב חדש. יוון הסכימה לפרסם תוכנית כלכלית מפורטת, שתגייס כסף לקופתה — וקרן המטבע הבינלאומית, הבנקים המרכזיים באירופה ונושים אחרים עדיין ממתינים לה.

בכירים אירופיים אמרו בשבוע שעבר כי יוון צריכה להמשיך ולעבוד על ההצעות האלה. לפי הטיוטה האחרונה שלהן, יוון תשמור על עודף תקציבי של 1.5% מהתמ"ג שלה ב-2015, לדברי שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס. ההצעה תכניס הכנסות נוספות למדינה ותאפשר לכלכלה לצמוח ב–1.4% השנה, לפי מקור בממשלת יוון.

לנוכח העובדה שמדד ASE קרוב לרמתו הנמוכה ביותר מאז 2012, הסוחרים מעריכים כי התאוששות שלו עשויה להיות חזקה. בשישה ימים שונים השנה זינק המדד ביותר מ–5%. העלייה החדה ביותר במדד סטוקס 600 באותה תקופה היתה של 2.7%. שיעור המכירות בחסר (שורטים) על תעודת הסל Global X FTSE Greece 20 נפל ל–1.6% מכלל המניות — ירידה לעומת שיא של 20% בדצמבר, לפי נתוני מרקיט.

וסיליס פטיקיס, ראש חטיבת שווקים גלובלית בפיראוס בנק, טוען כי עדיין מוקדם מדי להשקיע ביוון, בהתחשב בתנודתיות בשוק. "יש עדיין יותר מדי אי־ודאות כדי להכריע על כיוון כלשהו", אומר פטיקיס. "השוק מונע כמעט לחלוטין מפוליטיקה, וכמעט בלתי אפשרי לחוות דעה רק בהתבסס על הנתונים הבסיסיים".

בשעה שהמניות היווניות נפלו עד כה השנה, יתר הבורסות באזור זינקו, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה התחיל בתוכנית ההרחבה הכמותית שלו. הבורסות בגרמניה, באיטליה ובפורטוגל עלו ביותר מ–20% ב–2015. מדד סטוקס 600 עלה ב–17% — העלייה הרבעונית החדה ביותר מאז 2009.

"חלק מהמשקיעים מחפשים מן הסתם רווח מהיר על יוון", אומר יון־מארק ואלאהו, מייסד משותף של חברת קלייראינווסט בז'נווה. "הם מהמרים על התגובה המיידית שתהיה אם נראה פתרון פוליטי. אני חושב שההתאוששות תחזיק מעמד לכל היותר כמה שבועות. היות שההרחבה הכמותית מזניקה את בורסות אירופה, יש מקומות שקל יותר להרוויח בהם כסף".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker