עובדי מקדונלד'ס חוזרים לרחובות: תוספות השכר נמוכות מדי ולא תקפות לכולם

מקדונלד'ס הודיעה על העלאת שכר של דולר אחד בשעה, אבל רק עבור 90 אלף עובדים שהיא מעסיקה באופן ישיר – ולא עבור יתר 750 אלף העובדים בסניפי הזכייניות

ניו יורק טיימס
רייצ'ל ל. סווארנס

ג'וליה אנדינו ניסתה להתעלם מהזמזום העיקש. היה זה אחרי חצות בזמן שהיא שכבה מכורבלת מתחת לשמיכות  לצד ילדה הישן. אבל הטלפון הסלולרי שלה המשיך לרטוט. היא ניסתה להעיר את עצמה.

"שמעת?" שאל אותה בהתרגשות חבר מעברו השני של הקו בניסיון לברר אם גם היא שמעה את החדשות ברדיו. "מקדונל'ס נותנת לכולם העלאה!"

בשלב הזה אנדינו כבר היתה עירנית. העלאה? העלאה אמיתית? היא היתה מופתעת וחשבה שאולי היא תוכל לשלם סוף סוף את הכסף שהיא חייבת לבייביסיטר ולפרוע את החובות שהצטברו בגין חשבונות טלפון שלא שולמו. אולי היא תוכל להתחיל לחסוך לדירה משל עצמה ולעזוב את דירת החדר שהיא חולקת עם בנה בן ה-3.

הפגנת עובדי מקדונלד'ס בפלורידה אחרי הכרזת הרשת על העלאת השכר ב-2 באפרילצילום: אי־אף־פי

עד יום חמישי בבוקר בועת החלומות הזו התנפצה. אנדינו מרוויחה 8.75 דולרים לשעה, שכר המינימום במדינת ניו יורק. במהרה היא הבינה כי מקדונלד'ס מציעה העלאת שכר של דולר אחד בלבד וכי היא תהיה תקפה רק לעובדים בחנויות הנמצאות בבעלות החברה עצמה – ולא תהיה תקפה עבור עובדים כמו אנדינו בחנויות של זכייניות של מקדונלד'ס.

אבל זה לא עצר את תחושת העידוד שפשטה באנדינו. ב-11 בבוקר באותו היום היא כבר הפגינה במרכז מנהטן עם עשרות עובדים נוספים בתעשיית המזון המהיר בדרישה לשיפור בשכרם. העובדים לעגו להעלאת השכר של מקדונלד'ס ואמרו כי היא נמוכה מדי ותקפה למעט מדי עובדים. אבל הם התייחסו אליה בתור הוכחה לכך שהמאבק שלהם נושא פירות סוף סוף.

"אנחנו מתקדמים", אמרה אנדינו בת ה-20, שכמו עובדים רבים אחרים ממשיכה ללחוץ על מקדונלד'ס וקמעונאיות אחרות להעלות את שכר המינימום ברשת ל-15 דולר לשעה. "אם נמשיך להיאבק, אנחנו ננצח בסופו של דבר".

יכול להיות שהיא צודקת. במהלך החודשים האחרונים, החברות הגדולות בארה"ב הודיעו בזו אחר זו על העלאת זכר לעובדים בעלי המשכורות הנמוכות ביותר., מחאת העובדים, שפרצה בזמן פריחה בשוק התעסוקה, משנה את הדיון הלאומי על השכר.

וול-מארט, המעסיקה הפרטית הגדולה ביותר בארה"ב, הודיעה בפברואר כי היא תעלה את השכר שמקבלים כחצי מיליון עובדים ברשת ל-9 דולרים בשעה החל מהחודש ול-10 דולר בשעה עד פברואר. חודש אחרי ההודעה של וול-מארט, הודיעה החברה המחזיקה ברשתות טי.ג'יי מקס, מרשלס והום גודס על העלאת שכר ל-9 דולרים בשעה החל מיוני, לעומת שכר המינימום הפדרלי בארה"ב שמגיע ל-7.25 דולרים בשעה. בחודש שעבר הצטרפה לכך גם רשת טרגט שהבטיחה לעובדיה שכר של 9 דולרים בשעה ובשבוע שעבר היה זה תורה של מקדונלד'ס.

החברה אמרה כי תעלה את השכר בחנויות שנמצאות בבעלות הרשת בלפחות דולר אחד מעל לשכר המינימום המקומי כך ששכר המינימום הממוצע ברשת יגיע עד 1 ביולי ל-9.9 דולרים. שכר המינימום הממוצע יעלה ליותר מ-10 דולר ב-2016. הרשת גם תעניק ימי חופשה בתשלום לעובדים ברשת יותר משנה ותעזור לעובדים לממן את שכר הלימוד ושיעורים מתוקשבים כדי שיוכלו לסיים תיכון (סיוע בשכר לימוד יוענק גם בסניפי הזכיינות).

סטיב איסטרברוק, מנכ"ל החברה, תיאר את המהלך כ"חבילת הטבות מקיפה" עבור "האנשים שמקימים את המותג לחיים בכל יום מחדש".

אבל ייתכן שהעלאות השכר יהיו תקפות רק ל-90 אלף עובדים בחנויות שמפעילה מקדונלד'ס. 750 אלף עובדים בחנויות של זכייניות הרשת לא יקבלו את העלאת השכר. מקדונלד'ס טוענת כי היא לא אחראית עבור השכר ונוהלי התעסוקה אצל הזכייניות שלה. אבל בשנה שעברה טענה מועצת קשרי התעסוקה הלאומית בארה"ב כי מקדונלד'ס נחשבת ל"מעסיקה שותפה" של עובדי סניפי הזכיינות שלה.

גם העובדים בסניפים בבעלות הרשת לא יראו שינוי משמעותי בתלוש השכר שלהם. אשלי ווילי, שעובדת בסניף שנמצא בבעלות מקדונלד'ס בקווינס מרוויחה 9.19 דולרים בשעה. במסגרת התוכנית החדשה העלאת השכר שלה תסתכם ב-56 סנט. "זה לא יגרום לשום שינוי מהותי בחיים שלי", אמרה ווילי בת ה-26 שמקבלת קצבאות מזון וסיוע של מדיקאייד כדי לפרנס את שלושת בניה.

זו גם הסיבה שהיא ואנדינו מתכוונות להצטרף לאלפים נוספים בחברות המזון המהיר והקמעונות שיפגינו ב-15 באפריל בדרישה להעלאת שכר ל-15 דולר בשעה. המארגנים חוזים כי המחאות והשביתות של עובדי תעשיית המזון המהיר שהחלו בניו יורק לפני כשנתיים וחצי, יוציאו לרחובות יותר מ-60 אלף אנשים ביותר מ-200 ערים בכל ארה"ב.

העובדים האלה רוצים שכר מחיה ריאלי ועבודה במשרה מלאה. השכר השבועי הממוצע במגזר הפרטי, שירד בחדות בתקופת המיתון הקשה בארה"ב, ממשיך לרדת בניו יורק – על אף ביצועי הכלכלה החזקים – כך עולה מנתונים שפורסמו על ידי משרד התקציב העצמאי (IBO) של ניו יורק.

אנדינו שעובדת במטבח של מקדונלד'ס בברוקלין היתה שמחה לעבוד במשרה מלאה, אבל כרגע היא רשומה לעבודה רק במשך 20-25 שעות בשבוע, שמעניקים לה שכר של פחות מ-200 דולר בשבוע.

זה אפילו לא מספיק כדי לכסות את שכר הדירה החודשי שמגיע ל-857 דולר עבור החדר היחיד שהיא חולקת עם בנה וגם לא מספיק כדי לשלם לבייביסיטר, לקניות במכולת, ולחשבונות הטלפון, מה שמאלץ אותה ללוות כסף מקרובי משפחה.

אבל היא מעודדת את עצמה בעזרת התקווה כי ניתן לראות באופק שינוי אמיתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker