השבוע בוול סטריט: מתכוננים לעונת דו"חות קשה

לפי התחזיות, ירדו רווחי החברות בארה"ב ברבעון הראשון, בהובלת ירידה חדה ברווחי חברות האנרגיה בשל נפילת מחירי הנפט

רונית דומקה
רונית דומקה

השבוע הקרוב בוול סטריט יעמוד בסימן פתיחתה של עונת הדו"חות, עם פרסום דו"חות אלקואה ביום רביעי לאחר סגירת המסחר. באירופה תמשיך יוון להעסיק את המשקיעים, במיוחד לאור העובדה שביום חמישי יחול המועד האחרון לתשלום חוב שלה לקרן המטבע הבינלאומית.

השבוע שעבר היה שבוע מסחר מקוצר בוול סטריט, היות שביום שישי לא התקיים מסחר לרגל חג הפסחא. ביום חמישי ננעל המסחר במגמה חיובית לאחר שלושה ימי ירידות. ביום שישי פורסמו בארה"ב נתונים מאכזבים משוק התעסוקה, לפיהם נוספו לשוק 126 אלף משרות במארס – הפעם הראשונה מזה 12 חודשים שבה מספר המשרות שנוספות נמוך מ-200 אלף. שיעור האבטלה נותר ברמה של 5.5%.

אנליסטים חלוקים בדעותיהם באשר להשפעת דו"ח התעסוקה המאכזב על מועד העלאת הריבית בארה"ב. יו"ר הבנק הפדרלי ג'נט ילן ועמיתיה לוועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי רמזו בחודש שעבר כי הם עשויים להעלות את הריבית כבר ביוני הקרוב, אם כי יש הצופים שזה יקרה רק בספטמבר.

"דו"ח אחד לא בהכרח יגרום לבנק הפדרלי לחזור בו מכוונתו להדק את המדיניות השנה", כתב מילאן מולריין, אסטרטג מחקר ב-TD סקיוריטיז USA ללקוחות. "זה רק יחליש את הנימוקים בעד העלאת ריבית באמצע השנה".

ביום רביעי לאחר נעילת המסחר יתפרסמו דו"חותיה של ענקית האלומיניום אלקואה, שפותחים באופן מסורתי את עונת הדו"חות. הציפיות לרווחי החברות בארה"ב ירדו בחדות בשבועות האחרונים, ורוב התחזיות הן לירידה של 2.8% ברווחים, בהובלת חברות האנרגיה, שצפויות לרשום ירידה של 64% ברווחים על רקע נפילת מחיר הנפט.

באירופה ממשיכים לעסוק ביוון, אשר מנהלת עדיין מגעים עם האיחוד האירופי וקרן המטבע לגיבוש רפורמות כלכליות מקיפות. רפורמות אלה מהוות תנאי להמשך קבלת תוכנית החילוץ. בשבוע שעבר ציטטו בכירים בגוש היורו גורמים ביוון שאמרו כי למדינה יאזל הכסף עד ל-9 באפריל, מועד פירעון חוב שלה לקרן המטבע. עם זאת, סגן שר האוצר של יוון אמר ביום שישי כי ליוון יש מספיק כסף לפירעון ההלוואה.

ממשלת יוון צריכה לקבל אישור על חבילת הרפורמות שלה, בכדי לקבל את השלב הבא בתוכנית הסיוע, בשווי 7.2 מיליארד יורו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker