פוטין סומך עליה בעיניים עצומות: הכירו את הנגידה שהצילה את כלכלת רוסיה מקריסה

בתקופה של אי-ודאות כלכלית ברוסיה, מתגלה נגידת הבנק המרכזי, אלווירה נביולינה, ככוח שאי-אפשר להתעלם ממנו ■ עתה, לאחר שנפילת הרובל נבלמה, עומדת בפניה המשימה הקשה של שיקום הכלכלה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבהלה הכתה את המעגל הפנימי של הבנק המרכזי של רוסיה ב–16 בדצמבר 2014 - היום שסוחרים רוסים יכנו מאוחר יותר "יום שלישי השחור" - בעוד הרובל נמצא בצניחה חופשית. "להתערב! להתערב!" צעק בכיר בבנק המרכזי.

באותה העת עקבה נגידת הבנק המרכזי, אלווירה נביולינה, בטאבלט שלה אחר תגובת הרובל להעלאת הריבית. לא, היא אמרה, לא הפעם, רוסיה כבר לא תיאבק בשוק, הספקולנטים צריכים מקלחת צוננת.

ההחלטה האמיצה הזאת התחילה להניב פירות לנביולינה בת ה–51 ולפטרון שלה, הנשיא ולדימיר פוטין. למרות הסנקציות שנועדו להעניש את רוסיה על פלישתה לאוקראינה לפני שנה, הרובל התייצב. מאז אותו יום שלישי שחור שבו צנח לשפל, הרובל עלה ב–19% מול הדולר, בעלייה החדה ביותר בקרב 24 מטבעות של שווקים מתעוררים.

אלווירה נביולינהצילום: בלומברג

רוסיה עדיין מתמודדת עם מיתון כואב שנגרם בשל צניחת מחירי הנפט, ורבים מהבנקים שלה במצוקה. ואולם לעת עתה לפחות, הכלכלה הצליחה להתאושש מעט. שר האוצר אנטון סילואנוב הכריז בשבוע שעבר כי הגרוע ביותר חלף. תחושת הרגיעה בבנק המרכזי, הסמוך לכיכר האדומה, מתפרשת כניצחון. נביולינה כבר אינה צריכה להוציא יתרות מט"ח בניסיון נואש לעודד את הרובל. כעת עליה להתמודד עם המשימה המאתגרת לא פחות של שיקום הכלכלה המוכה.

אף שהבנק המרכזי שבראשו היא עומדת עצמאי, אנליסטים מסכימים על כך שלמעשה פוטין הוא הממונה עליו. ואולם נביולינה התגלתה ככוח בפני עצמו, עם קו ישיר לנשיא. היא אינה מפחדת להגיד את שעל לבה. כשעוזריו של פוטין קראו לו לאכוף הגבלות הון בשנה שעברה, היא נאבקה בצעד הזה למען רובל חופשי, לדברי אנשים שהיו מקורבים לעניין. פוטין שעה לעצתה, ואז נתן לנביולינה לדאוג לשאר הפרטים. "זה היה רגע היסטורי, משום שהיא שיכנעה את פוטין לקבל פתרון של השוק לבעיה שאיימה על כל מערכת הבנקאות", אומר ראיר סימוניאן, יו"ר UBS רוסיה. לדבריו, רוסיה כנראה נכנסה לבידוד כלכלי.

הרעיון של נביולינה התגלה כאחד ההימורים הפיננסיים הגדולים ביותר בשלטונו בן 15 השנה של פוטין. היא קודם כל העלתה את הריביות לרמות גבוהות מאוד - מ–10.5% ל–17% במכה אחת, ואחר כך נסוגה מהתערבות בשוק המט"ח.

קו פתוח לפוטין

רובל
צילום: בלומברג

פוטין מתקשר באופן קבוע לבנק המרכזי כדי לדון באסטרטגיה עם נביולינה, לשעבר יועצת לשר הכלכלה ולנשיא, שמונתה לנגידה ב–2013. כשהטלפון שעל שולחנה מצלצל, כולם עוזבים את החדר, מספרים מקורבים. "אסור לו להתערב בענייני היומיום של הבנק המרכזי", אומר דמיטרי פסקוב, דוברו של פוטין. "אין לו זכות לעשות זאת".

היות שמחירי הנפט יציבים יחסית מאז ינואר, ואין כרגע איום של סנקציות נוספות, נביולינה יכולה לפנות לטיפול במיתון הראשון של רוסיה זה שש שנים. חמושה בתמיכתו של פוטין, היא הפתיעה אנליסטים כשהורידה את הריבית ל–15% בסוף ינואר, ובמארס הורידה אותה שוב ל–14% .

"השפל מאחורינו", אמר סילואנוב ב–19 במארס, והבוס הקודם של נביולינה במשרד הכלכלה, הרמן גרף, מסכים. גרף, שכיום עומד בראש בנק סברבנק שבבעלות הממשלה, אומר כי הבנקים הפרישו הצדה "סכומים אדירים", וצופה עלייה בהלוואות הבעייתיות. "כל הבנקים נמצאים בקשיים אדירים, כולל סברבנק", אמר גרף לכתבים במוסקווה ב–20 במארס.

גם התמונה הכלכלית הרחבה לא נראית טוב כל כך. רוסיה בדרכה לירידה החדה ביותר בצריכה הפרטית מזה שש שנים, וקצב האינפלציה הוא 16.7%, המהיר ביותר מאז 2002. הנתונים האלה הובילו את הבנק המרכזי לפרסם תחזית לצמיחה שלילית של 4% ב–2015. נביולינה, מצדה, למדה את אמנות ההישרדות הביורוקרטית מפוטין. אחרי שנזף בפומבי בבנק המרכזי על כך שהגיב לאט מדי בשנה שעברה, היא פיטרה את הממונה על המדיניות המוניטרית, קסניה יודייבה, והחזירה את הרגולטור המפולפל דמיטרי טולין לבנק המרכזי. הצעד זכה לשבחים מצד כלכלנים רבים ואיפשר לנביולינה להשאיר את יודייבה, בעלת בריתה הנאמנה, בתפקיד ראש מחלקת התחזיות והאסטרטגיה.

הערכה חיובית מצד רוב הכלכלנים

למרות השבחים, לא כולם נותנים לבנק המרכזי של רוסיה ציונים גבוהים. פאבל טרונין, שמנהל את מחלקת המדיניות המוניטרית במכון גיידר במוסקווה, אומר כי במשך רוב 2014 נביולינה רק הגיבה לנעשה בשווקים במקום להקדים אותם. אף שאיפשרה לרובל להיסחר בחופשיות ובכך הגנה על הכלכלה מפני התנודות במחיר הנפט, הצעד הגיע מאוחר מכדי למנוע בהלה בשוק, לדבריו.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטיןצילום: אי־אף־פי

ההערכות לגבי טיב הניהול של נביולינה את המשבר משתפרות, לפי סקר שערכה בלומברג בקרב 29 כלכלנים. 31% אמרו כי הם מחזיקים כיום בדעה חיובית יותר על הבנק המרכזי מאשר לפני שישה חודשים, בעוד ש–21% אמרו כי דעתם נהייתה שלילית יותר. באותו סקר, 19% מהנשאלים נתנו לבנק ציון טוב כשהתבקשו להעריך את תיפקודו בכלכלה הרוסית. עם זאת, אף אחד בעולם הבנקאות לא צריך היה להתמודד עם גיאופוליטיקה כמו נביולינה, האישה הראשונה במדינות G8 שמונתה לעמוד בראש בנק מרכזי. כשפוטין סיפח את קרים, למשל, היא התחילה לעקוב אחר הרשתות החברתיות כדי להבין את ציפיות המשקיעים לגבי הרובל.

לא נביולינה ולא פוטין היו מוכנים לקריסת מחיר הנפט, שפגעה בכלכלה המקומית, אך פוטין גיבה אותה לאורך כל הדרך. "אפשר להתלונן על נביולינה, אבל אסור לשכוח שבאופן כללי, המדיניות שלה הולמת", אמר פוטין אחרי שהורה להעלות את הריבית. "הבנק המרכזי אינו היחיד שאחראי על המצב הכלכלי במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker