בעקבות ההסכם עם איראן: האם מחיר הנפט יעלה או יירד?

מאז שהאיחוד האירופי הטיל סנקציות על הנפט האיראני ב-2012, ייצוא הנפט מאיראן נפל ביותר ממיליון חביות ביום - יותר מ-1% משוק הנפט העולמי ■ מומחי אנרגיה מרגיעים כי ההשפעות על שוק הנפט לא יורגשו בטווח הקצר: "כמה חביות נפט ייצאו מאיראן בשבוע הבא? אפס"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

פריצת הדרך שהושגה בשיחות בין למעצמות ביום חמישי עשויה להוביל לתפנית בשוק האנרגיה העולמי בטווח הארוך, אך מומחים לאנרגיה בספק אם אכן יהיה שינוי ניכר ב בששת החודשים הקרובים, או אולי אפילו בשנה הקרובה.

מאז שהאיחוד האירופי הטיל סנקציות על הנפט האיראני ב-2012, ייצוא הנפט מאיראן נפל ביותר ממיליון חביות ביום - יותר מ-1% משוק הנפט העולמי. בתקופה שבה יש עודף של כמעט 2 מיליון חביות ביום של היצע בשוק העולמי, מיליון חביות נוספות יפעילו לחץ נוסף על מחירי הנפט בעולם, אשר כבר נפלו בכ-50% מאז יוני.

אף שההסכם שהושג בלוזאן שבשווייץ ביום חמישי היה טנטטיבי, החדשות הובילו סוחרים למכור חוזים עתידיים על הנפט, ומחיר הנפט מסוג ברנט, הנסחר בלונדון, ירד בכמעט 4% ביום שישי, אל מתחת ל-55 דולר לחבית. לאיראן יש יותר מ-20 מיליון חביות נפט גולמי שהיא יכולה לשחרר לשוק.

נציגי שש המעצמות ואיראן בלוזאןצילום: רויטרס

הסרת הסנקציות על הנפט היתה אחת המטרות העיקריות של איראן, בגלל התלות הגבוהה של המדינה במכירת נפט, והסנקציות הובילו לביטולים ועיכובים של חיפושי נפט ופרויקטים אחרים. "הסכם המסגרת מניח את התשתית לגידול בייצוא הנפט האיראני לאורך זמן", אומר מייקל לוי, מומחה אנרגיה במועצה ליחסי חוץ בארה"ב. עם זאת, הוא הוסיף כי "אתם רוצים לדעת כמה חביות נפט ייצאו מאיראן בשבוע הבא? אפס".

ההסכם אינו מפרט אילו מהסנקציות יוסרו ראשונות ובאיזה סדר. ולפני שאיראן תוכל להתחיל ולייצא שוב, ארה"ב ובעלות בריתה צריכות להיות משוכנעות בכך שטהרן תעמוד בהתחייבויותיה במסגרת ההסכם. זה עשוי להיות תהליך שייקח זמן ממושך, להערכת מומחי אנרגיה. גם לאחר שאיראן תצליח לשכנע אותן, תעבור יותר משנה עד שהייצור והייצוא יתאוששו.

אנליסטים בתחום האנרגיה בחברת ריימונד ג'יימס אמרו כי לא סביר שאיראן תוכל להגדיל את התפוקה שלה ביותר מחצי מיליון חביות ביום עד סוף 2016. "בואו לא נתעלם מהסוגיות הטכניות פה", נכתב בדו"ח של ריימונד ג'יימס בשבוע שעבר. "ברגע שבאר נסגרת, חידוש התפוקה אינו פשוט לחיצה על מתג. כמעט תמיד התפוקה בסופו של דבר נמוכה מכפי שהיתה קודם לכן".

איראן היא עדיין בין יצרניות הנפט הגדולות בעולם, ובעלת עתודות הנפט הרביעית בגודלן בעולם, אחרי סעודיה, ונצואלה וקנדה. הלקוחות העיקריות שלה הן סין, הודו, יפן, דרום קוריאה וטורקיה. הגדלת הייצוא למדינות אלה עלולה להגביר את לחץ המחירים על החברות המתחרות באופ"ק, במיוחד בסעודיה. עם גידול בתפוקה, יתכן שאיראן תערער על המנהיגות של סעודיה באופ"ק בברית עם עיראק וונצואלה. ההסכם גם עשוי לבשר על הידוק ביחסים בין ארה"ב ואיראן מול עלייתה של המדינה האסלאמית בעיראק ואולי על הפחתת המתיחות באזור.

מחירי הנפט עלו וירדו בימים האחרונים על רקע החדשות משיחות הגרעין. גורמים שונים צפויים להמשיך ולעורר תנודתיות בשבועות הבאים. מצד אחד, מלאי הנפט ממשיך לגדול בארה"ב ובעולם. מצד שני, הסכסוכים בעיראק ובלוב מאיימים לפגוע בייצוא הנפט מהן.

הסנקציות על הנפט האיראני הובילו לירידה משמעותית בהכנסותיה מנפט ומגז טבעי, אך עוד לפני הסנקציות המערביות, התפוקה האיראנית היתה במגמת ירידה. חברות נפט מערביות, במיוחד מאירופה, רוסיה וסין, הביעו עניין בחזרה לאיראן כדי להחיות את תעשיית הנפט, אך הן יידרשו לעוד כמה שנים של משא ומתן ותכנון כדי באמת לחזור לשם. והיות שמחירי הנפט בינתיים יורדים, חברות הנפט דווקא מקצצות עכשיו בתקציבי החיפושים וההפקה שלהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker