הסרת הסנקציות תזרים עשרות מיליארדי דולרים לכלכלת איראן

בנקאי השקעות בטהרן: "התכוננו לרגע הזה 10 שנים; צעקתי משמחה כשנודע לי על הסכם הגרעין שיביא להסרת הסנקציות"; נחשול ההשקעות הצפוי עשוי להטות את מאזן הכוחות הכלכלי במפרץ הפרסי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנקאי ההשקעות האיראני רמין ראבי אמר כי צעק משמחה כשנודע לו שטהרן והמעצמות העולמיות הגיעו להסכם שמבטיח את הסרת הסנקציות הכלכליות נגד איראן. מיד אחר כך הוא התקשר לעמיתיו כדי לדון בהשלכות העסקיות של ההסכם.

ראבי, מנהל טורקיז פרטנרס, בנק השקעות בטהרן המנהל נכסים בהיקף של כ-200 מיליון דולר, מתמודד זה שנים על תוצאות הסנקציות על כלכלת איראן: צמיחה לא יציבה, אינפלציה גבוהה, מגבלות בנקאיות בינלאומיות ומחסור קשה בכסף.

הסכם המסגרת להגבלת תוכנית הגרעין של איראן, שהושג ביום חמישי, צפוי - אם אכן יאושר באופן סופי עד ל-30 ביוני - להתחיל להקל על הקשיים שעמם מתמודדות טורקיז ואלפי חברות איראניות נוספות.

"התכוננו לרגע הזה 10 שנים", אמר ראבי בראיון טלפוני, והוסיף כי במהלך החודשים שקדמו להסכם, טורקיז היתה בקשר עם מאות משקיעים זרים פוטנציאליים לגבי הזדמנויות השקעה לאחר הסרת הסנקציות.

לדבריו, החברה מתכננת כעת לפתח את עסקי ניהול הנכסים והברוקראז' שלה, ולהציג את כוונות גיוס ההון שלה בפני משקיעים באירופה ואולי גם בדובאי.

נציגי שש המעצמות ואיראן בלוזאן, אמשצילום: רויטרס

לאחר שגישתה למערכת הבנקאות הבינלאומית נחסמה, והיקף סחר החוץ שלה צלל בעקבות הסנקציות, איראן צפויה כעת להפוך למדינה הגדולה ביותר שמשתלבת חזרה בכלכלה העולמית מאז מזרח אירופה שאחרי נפילת הקומוניזם בתחילת שנות ה-90.

נחשול ההשקעות הצפוי עשוי לייצר עשרות מיליארדי דולרים בעסקים הן לחברות מקומיות והן לחברות זרות, ולהטות את מאזן הכוחות הכלכלי במפרץ הפרסי, שעד כה נטה באופן מובהק לצד יצואניות הנפט הערביות העשירות במפרץ הפרסי.

"שיחות גישוש כבר החלו בין איראן למספר משקיעים מערביים גדולים במגזרים כמו הנפט והרכב", אמר הכלכלן יליד איראן, מהרדד אימדי, מחברת הייעוץ הלונדונית בטאמטריקס. "כעת תהיה האצה בתנופה".

הוא צופה כי בשנה שלאחר השלמת הסכם הגרעין, תתרום הסרת הסנקציות עד 2% לצמיחת התוצר של איראן - המסתכם כיום ב-420 מיליארד דולר - אשר תזנק לרמה של יותר מ-5%. הצמיחה עשויה לקפוץ לרמה גבוהה אף יותר של 8%-7% ב-18 החודשים הבאים - ולהשתוות בכך לרמת הצמיחה שממנה נהנו כלכלות "הנמרים האסייתים" בשנות הגאות שלהן.

הסחר של איראן עם האיחוד האירופי, שהסתכם ב-7.6 מיליארד יורו (8.3 מיליארד דולר) בשנה שעברה, עשוי לנסוק ב-400% עד אמצע שנת 2019, העריך אימדי.

סנקציות בנקאיות

גם אם ייחתם הסכם גרעין סופי והוא ייושם בצורה חלקה, יחלפו שנים בטרם תוסר הרשת הסבוכה של סנקציות בתחומי הפיננסים, הספנות, האנרגיה והטכנולוגיה שהוטלו על איראן על ידי ארה"ב, האיחוד האירופי והאו"ם.

עקב כך, יצוא הנפט של איראן - אשר נפל בכ-1.1 מיליון חביות ביום עקב הסנקציות - אינו צפוי להתחיל להתאושש לפני שנת 2016.

כלכלת איראןצילום: רויטרס

אולם הסנקציה המזיקה ביותר לכלכלת איראן, המתבססת על סעיף 311 של "חוק הפטריוט" שבאמצעותו הוגדרה איראן על ידי ארה"ב כאזור המשמש להלבנת כספים, יוכל להיות מבוטל במהירות על ידי ממשל אובמה, העריכו אנליסטים.   

לצעד זה תהיה השפעה גדולה על המסחר וההשקעות באיראן שכן הוא יאפשר לבנקים זרים לקיים קשרים עם איראן ללא חשש מצעדי ענישה מצד הרשויות של ארה"ב. איראן עשויה להתקבל מחדש למערכת התקשורת הבין-בנקאית העולמית סוויפט (SWIFT), אשר ממנה נותקה בשנת 2012, בתוך שלושה חודשים ממועד חתימת הסכם הגרעין הסופי, העריך אימדי.

לדברי ראבי, הקלות בהגבלות המסחר יביאו לגידול מהיר בתפוקה התעשייתית של איראן ויעודדו את הכלכלה המקומית, גם אם יחלוף זמן רב יותר בטרם ייחתמו הסכמים על השקעות זרות גדולות.

"התעשייה האיראנית מנצלת כעת רק 60%-70% מכושר הייצור שלה. שליש מכושר הייצור לא מנוצל - וזה בגלל הסנקציות. הגדלת ניצול כושר הייצור תניב את הפירות הראשונים של הסרת הסנקציות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker