דו"ח תעסוקה מאכזב: נקטע רצף הצמיחה של שוק העבודה בארה"ב

שיעור האבטלה נשאר אמנם ברמת שפל של 6.5 שנים, אבל שוק העבודה האמריקאי צמח במארס ב-126 אלף משרות בלבד

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

משרד העבודה האמריקאי פירסם היום (ו') את דו"ח התעסוקה לחודש מארס שהצביע על תוספת של 126 אלף משרות למשק האמריקאי ושיעור האבטלה הגיע ל-5.5%. הערכות הכלכלנים, לפי סקרים שונים שפורסמו, היו כי שוק התעסוקה האמריקאי יגדל ב-240-247 אלף משרות ושיעור האבטלה יישאר ברמתו - הרמה הנמוכה זה 6.5 שנים.

בפברואר הצביע דו"ח התעסוקה האמריקאי במקור על תוספת של 295 אלף משרות לשוק, אך נתונים מעודכנים שפורסמו היום מצביעים על תוספת של 264 אלף משרות. גם מספר המשרות שנוספו בינואר עודכן כלפי מטה ל-201 אלף, לעומת 239 אלף משרות במקור. כמה כלכלנים חששו מנתונים צוננים של נתוני התעסוקה במארס. החודש הקודם היה ה-13 ברציפות שבו נוספו למשק האמריקאי יותר מ-200 משרות – רצף הצמיחה הארוך ביותר מאז הרצף שהסתיים במארס 1995.

ואולם מעבר לנתוני התעסוקה היבשים, הדו"ח גם מספק הצצה לרמות השכר בשוק האמריקאי, נתון חשוב שקשור גם בהחלטת יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב, ג'נט ילן, אם להעלות את הריבית במדינה. הדו"ח שפורסם היום מצביע על 0.3% בשכר השעתי. העלייה הכוללת בשכר בארה"ב הגיעה ב-12 החודשים האחרונים ל-2.1% בלבד. הקיפאון בשכר השעתי בארה"ב עשוי להשפיע על מועד העלאת הריבית בארה"ב.

יריד תעסוקה באילינוי ארה"בצילום: בלומברג

מוקדם יותר השבוע פורסם דו"ח התעסוקה של ADP, שהצביע על גידול נמוך מהצפוי במספר המשרות במגזר הפרטי בארה"ב. 189 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בדצמבר לאחר גידול של 214 אלף משרות בנובמבר, לפי ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול חד יותר של 225 אלף משרות בדצמבר.

מוקדם יותר היום פורסמו תחזיות שהצביעו על כך שדו"ח התעסוקה שפורסם היום צפוי להיות מאכזב. כלכלנים חששו כי הדולר החזק, החורף הקשה והקיפאון בצמיחה העולמית עשויים לפגוע בנתוני התעסוקה של מארס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker