מכירות ראשונות של סותבי'ס שודרו חי באי-ביי

שתי החברות טרם פירסמו נתונים, אך נראה שהמכירות זכו להצלחה, ולקוחות אי-ביי אף זכו בחלק מהפריטים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאז יולי, כאשר בית המכירות סותבי'ס חתם על הסכם עם אי-ביי לשידור חי של המכירות הפומביות שלו באתר אי-ביי, החיבור בין בית המכירות האצילי לקמעונאית ההמונים יצר ציפיות רבות. אך ביום רביעי, כאשר המכירות של סותבי'ס שודרו לראשונה באתר אי-ביי, היה מדבר בארוע רדום מעט, יותר דומה ליום בספריה מאשר למאבק חריף על כלי בית יוקרתיים.

סותבי'ס קיימה שתי מכירות בחדרי התצוגה שלה בשדרות יורק, והתירה למשתמשי אי-ביי להגיש הצעות באינטרנט, בזמן אמת, לצד הקונים הפוטנציאליים שהגיעו למכירה עצמה, כמו גם רוכשים טלפוניים ומבקרים באתר סותבי'ז, בו מתנהלות מכירות פומביות כבר מאז 2010.

המכירה הפומבת הראשונה החלה ב-10 בבוקר אתמול (17 שעון ישראל) ונמשכה עד אחרי הצהריים. היא הוקדשה לצילום, עם 188 מכירות, של אמנים כמו אז'ן אטג'ה, אנסל אדמס, איווינג פן וריצ'רד אבדון. רבים מהפריטים צפויים היו להימכר בטווח של 5,000-30,000 דולר, ומרביתם משכו קצת הצעות מהרשת, אך קשה לומר האם הגיעו מאתר אי-ביי או מאתר סותביס. המכירה הסתכמו ב-5.17 מיליון דולר, לפי סותבי'ס. מכירת הצילום של השנה שעברה, בה נמכרו 187 פריטים, הכניסה קצת יותר מ-4 מיליון דולר.

מכירת הערב כללה 91 פריטים, מרביתם ספרים, הדפסים וצילומים, שנושאם ניו יורק. אך הוא כלל גם פריט חריג מהאוסף של שחקן הכדורסל רג'י ג'קסון: האותיות הכחולות בגובה 3 מטרים שניצבו בראש אצטדיון קבוצת הבייסבול ניו יורק יאנקיז בשנים 1976 עד 2008, המאייתות את שם האצטדיון. לפי הערכות, האותיות אמורות היו להימכר בטווח של 300-600 אלף דולר. קשה לאמוד את ההשפעה של אי-ביי על המכירות, לפחות לא בטווח הקרוב. סותבי'ס אינה מפרסמת בנפרד נתונים על הצעות באינטרנט, ואי-ביי נמנעה ממסירת נתוני מכירות, ואף לא של מספר הלקוחות שלה שנטלו חלק במכירות.

סותבי'ס מקווה להביא את המכירות הפומביות שלה ל-155 מיליון הלקוחות של אי-ביי בעולם, שיכולים בקלות לנווט לאזור מיוחד של סותבי'ז בתוך אתר אי-ביי, ולהירשם 24 שעות מראש למכירות שמעניינות אותם. בתחילה, אי-ביי תשדר אך ורק את המכירות היומיות של סותבי'ס, בהן לרוב פריטים פחות יקרים.

סותבי'ס ואי-ביי ניסו לשתף פעולה בעבר, ב-2002, אך הניסוי כשל במהרה לאחר שלא הניב לשתיים רווחים. אך מאז, מכירות פומביות באינטרנט זכו לפופולריות נרחבת בהרבה. לפי דו"ח של הקרן האירופית לאמנויות היפות במאסטריכט, הולנד, המכירות הפומביות המקוונות בשנה שעברה היו אחראיות לכ-3.6 מיליארד דולר, או 6% ממכירת האמנות והענתיקות בעולם, שהסתכמו ב-55 מיליארד דולר. רוב המכירות המקוונות היו בטווח מחירים של 1,000-50,000 דולר.

כאן מגיע התפקיד של אי-ביי. ג'וש פולן, מנהל המכירות המקוונות של סותבי'ס, אמר כי בית המכירות עיצב את החלק שלו באתר אי-ביי כדי להדגיש פריטים עד מחיר 25 אלף דולר, לעומת האתר של סותבי'ס עצמה, שם ניתן לרוב מקום של כבוד למכירות היקרות ביותר.

במכירת הצילומים למשל, אתר סותבי'ס קידם את סדרת הדיוקנאות של ניקולס ניקסון, "האחיות בראון", שנמכרה תמורת 370 אלף דולר, הרבה מעל להערכת החברה למחיר עליון של 300 אלף דולר; ואת הדיוקן "רבקה", של פול סטרנד, שלא הגיע למחיר יעד של 300-500 אלף דולר, ולא נמכר.

שתי החברות אמרו כי לקוח של אי-ביי רכש תצלום של טרי או'ניל מ-1977 של "פיי דאנוויי במלון בוורלי הילס" תמורת 10,000 דולר. הצילום הודגש באתר של אי-ביי . לקוח של אי-ביי גם רכש צילום של יוסוף קארש את הציירת ג'ורג'יה אוקיף, תמורת 27,500 דולר. "אנחנו מרוצים לראות את לקוחות אי-ביי לוקחים חלק במכירות הפומביות החיות באי-ביי", אמרה מייגן פורד, מנהלתמכירות פומביות באי-ביי.

סותבי'ס הרעיפה על אתר אי-ביי טיפים על מכירות פומביות, ראיונות קצרים עם מביני עניין, כמו צלם האופנה סבסטיאן קים, וסרטונים בני חצי דקה אודות פריטים מסויימים.

המכירה הפומבית הראשונה של סותבי'ס באי-ביי; צילום של ג'ורג'יה אוקיףצילום: צילום מסך

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום