מקדונלד'ס נכנעה: תעלה שכרם ותשפר תנאים עבור כ-90 אלף עובדים בארה"ב

החברה תעלה את שכר העובדים בעלי המשכורות הנמוכות בחברה לדולר מעל שכר המינימום המקומי במדינותיהם; עם זאת, ההעלאה לא תחול על 750 אלף עובדי הסניפים בזכיינות של הרשת

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מקדונלד'ס הכריזה ביום רביעי כי תעלה משכורות ותציע זכויות סוציאליות נוספות לכ-90 אלף עובדים ב-1,500 הסניפים שבבעלותה ובתפעולה בארה"ב. המהלך מגיע בתגובה ללחץ תחרותי בשוק התעסוקה וללחץ מצד איגודי עובדים המושכים תשומת לב למדיניות השכר של החברה. אך ההחלטה עדיין אינה משפיעה על כ-750 אלף עובדים ביותר מ-3,100 זכיינים, המפעילים כ-12,500 מסניפי מקדונלד'ס ברחבי ארה"ב.

המדינה תגדיל את המשכורות לעובדים בעלי השכר הנמוך ביותר לחברה, לדולר מעל לשכר המינימום החוקי בכל מדינה בארה"ב, בסניפים בהם שולטת מקדונלד'ס באופן ישיר. השכר הממוצע בחברה יעלה לפיכך ל-9.9 דולר לשעה עד ה-1 ביולי, וליותר מ-10 דולר לשעה ב-2016.

עובדים שעבדו בסניפי החברה למשך יותר משנה יהיו זכאים גם לימי חופש בתשלום, בין אם הם עובדים במשרה חלקית או מלאה. מי שעובדים 20 שעות בממוצע בשבוע יוכלו לצבור עד 20 שעות עבדוה בתשלום בשנה, אמרה החברה.

מקדונלד'ס גם תרחיב תכנית שנועדה לסייע לעובדים – הן בסניפיה והן בסניפי זכייניות – להשלים לימודים תיכוניים באמצעות לימודים מקוונים. החברה תכסה את עלויות הלימוד, וכן תסייע לעובדים במימון שכר הלימוד אם ימשיכו לקולג'.

"אני יודע שכוח עבודה עם מוטיבציה נותן שירות לקוחות טוב יותר, כך שאנחנו מאמינים שצעד ראשונה זה תורם לא רק לעובדינו, אלא גם לחוויית האכילה במקדולנד'ס", אמר בהצהרה סטיב איסטרברוק, שנמצא בתפקיד המנכ"ל במשך חודש. זוהי ההחלטה הנועזת ביותר עד כה של איסטרברוק, שהודיע לראשונה על המהלך בראיון ב"וול סטריט ג'ורנל".

איסטרברוק פעל במהירות להצגת שינויים שנועדו לשפר את מעמד של מקדונלד'ס בעיני צרכנים. השבוע, החברה הכריזה על כוונתה להציע ארוחות בוקר במשך כל היום, להשתמש בלחמניה איכותית בכריך עוף, ולהסיר רכיבים כמו מלטודקסטרין. מכירות החברה בסניפים הפתוחים לפחות שנה ירדו ב-4% בפברואר, אחד הביצועים הגרועים מבין  רשתות המסעדות הגדולות המדווחות על תוצאותיהן.

כמה חברות גדולות להן קשר ישיר עם צרכנים העלו שכר בשנה האחרונה, בהן וול-מארט, רשתות TJX ואיקאה. היה סיכון שמקדונלד'ס תאבד את העובדים הטובים יותר שלה לטובת חברות אחרות המתחרות על עובדים בשכר נמוך. גם הזכייניות שלה מתמודדות עם אתגרים דומים, מה שעשוי להעיד כי גם עובדים עליהם לא חל המהלך הנוכחי של מקדונלד'ס ייהנו מעליות בשכר ומשיפור בתנאים.

מקדונלד'ס סובלת מביקורות חריפות מצד איגודי עובדים, הקוראים להעלאת שכר המינימום ל-15 דולר לשעה. ב-15 באפריל צפויים ארגוני עובדים של מגזר השירותים לקיים שורת הפגנות ברחבי המדינה.  שכר המינימום הפדרלי בארה"ב הוא 7.25 דולר לשעה, אף כי בחלק מהמדינות שכר מינימום גבוה מכך. נשיא ארה"ב ברק אובמה קרא להעלאת שכר המינימום לרמה של 10.10 דולר לשעה.

קארן קינג, סגנית נשיא והממונה על כוח אדם בחטיבה האמריקאית של מקדונלד'ס, אמרה בראין כי ההכרזה לא תוזמנה לארוע מסויים. "לוקח לנו הרבה זמן לעשות מהלך שכזה", אמרה קינג. "אנחנו גדולים ומורכבים מדי בשביל לעשות משהו בתגובה לקבוצה ספיציפית או ארוע מסוים", הוסיפה. לדבריה, ההחלטה הגיעה לאחר שסקר בקרב 90 אלף עובדי החברה בקיץ שעבר הראה כי שכר ותנאים סוציאליים הם הדברים הנמצאים בעדיפות עליונה אצלם. "זוהי רק אחת מבין פעולות רבות שלנו", אמרה קינג. "אנחנו מסעדת בורגרים מודרנית ומתקדמת, ונמשיך להיות כאלה, וזהו רק צעד אחד בכיוון".

איגודי העובדים לא התרשמו במיוחד מהשינויים עליהם הכריז איסטרברוק, וציינו כי ההצעה נמוכה מיעדי העובדים, ואינה כוללת את רוב עובדי החברה. "גם עובדים שכן ייהנו מכך בקושי נמצאים מעל קו העוני", אמרה כריסטין אואנס, יו"ר ארגון NELP, בהצהרה. היא ציינה כי למקדונלד'ס היה רווח נקי בסך 5 מיליארד דולר בשנה שעברה, וכי המנכ"ל שלה השתכר 13.8 מיליון דולר ב-2012. "מקדונלד'ס יכולה להציע תנאים טובים יותר".

עובדים בשיחת ועידה שארגן קמפיין "המלחמה על 15 דולר" התייחסו בביטול להכרזה כתרגיל יחסי ציבור. "האם זאת בדיחת 1 באפריל?", שאל ג'סטין ג'ונסון, בן 21, העובד במקדונלד'ס בסנט לואיס, ולדבריו משתכר 7.6 דולר לשעה. "לאחר שנתיים של קמפיין, מקדונלד'ס מעלה את השכר עבור פחות מ-10% מעובדיה – ורק 10% מהדרך לכיוון שכר מחייה?" שאל.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker