התערבות חסרת תקדים של מושל קליפורניה: הורה על צמצום צריכת המים ב-25%

הבצורת הקשה בקליפורניה נמשכת, ומשק המים שלה כורע תחת הנטל; חקלאים פטורים מההגבלות החדשות על שימוש במים, כיוון שכבר ספגו מהלומות מקיצוצים קודמים בצריכה

לוגו רויטרס
רויטרס

מושל קליפורניה ג'רי בראון, אל מול בצורת ממושכת במדינה, הורה על הגבלות המים הראשונות אי פעם עבור כלל המדינה אתמול, עם צו הדורש מערים ורשויות מקומיות לצמצם את צריכת המים שלהן ב-25%. הקיצוצים, שאמורים להיות מיושמים על ידי רשויות המים המקומיות והמדינתיות, צפויים להשפיע על צרכנים ועסקים ברחבי קליפורניה, המדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב. עם זאת, חקלאים, שכבר מתמודדים עם קיצוצים בהקצאות המים להשקיה, יהיו פטורים מהקיצוצים החדשים.

"אנחנו עומדים על אדמה יבשה, כשאנחנו אמורים לעמוד עכשיו על מטר וחצי של שלג", אמר בראון בתחנת בקרת שלג בקרבת אגם טאהו בסייה נוואדה, על רקע שדה דשא יבש. "אנחנו עוברים לקבצאות", אמר בראון, ששתי כהונותיו הלא-רצופות בתפקיד המושל הגיעו במקביל לשתיים מהבצורות החמורות בתולדות קליפוניה.

בראון אמר כי הוא מורה על החלפת 4.6 מיליון מטרים רבועים של מדשאות בצמחיה עמידה לבצורת, ועל הקמת תכנית החזרים לצרכנים שתחליף מכשירי חשמל ישנים במכשירים חדשים יותר חסכוניים במים. חלקים מסויימים במדינה יצטרכו לחסוך יותר מים מאחרים, כיוון שיש אזורים שכבר החילו צמצמומים בצריכת המים, לדברי בראון. רגולטורים יקנסו מחוזות מים בסכומים שיכולים להגיע ל-10,000 דולר אם לא יצליחו ליישם את הקיצוצים.

מושל קליפורניה, ג'רי בראון. היו אמורים להיות כאן מטר וחצי שלג".צילום: רויטרס

רוב התקנות טרם הושלמו, אך אלה שכבר נכללות בצו המושל כוללות איסור על מדשאות בבתים חדשים, אלא אם יותקנו בהן טפטפות או טכנולוגיה אחרת חסכונית במים. בעלי נכסים מסחריים, תעשייתיים ומוסדיים כמו עסקים ומגרשי גולף, יידרשו לצמצם את שימושם במים  ראויים לשתייה עבור מדשאות ב-25%. הסוכנויות המספקות מי השקיה למגזר החקלאי יידרשו לספק תכניות מפורטות לניהול משאבי המים בעת הבצורת.

בשבוע שעבר חתם בראון על חקיקת חירום המזרזרת מימון בסך יותר ממיליארד דולר לצעדים להקלת הבצרות ושיפור תשתיות המים במדינה היבשה. החקיקה המוצעת נועדה לזרז פרוייקטי מים ולספק סיוע לערים וקהילות בקליפורניה המתקשות לעמוד בבצורת. מוקדם יותר במארס, רגולטור המים של קליפורניה הטיל אף הוא תקנות מים חדשות, האוסרות על השקיית מדשאות ב-48 השעות שלאחר גשם, ואיסור על הגשת מים במסעדות, אלא לבקשת הלקוחות.

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker