טייסי לופטהנזה מרגיעים את הנוסעים - אך האם הם יכולים למנוע את ההתרסקות הבאה?

בשבוע שחלף מאז התרסקות טיסה 9525 של ג'רמנווינגס, הגיבה החברה במהירות למשבר ■ ועדיין - לחברות התעופה אין דרך להבטיח שמקרה כזה לא יחזור על עצמו

אקונומיסט
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט
בלומברג

שבוע חלף מאז ההתרסקות הטראגית של טיסה 9525 של חברת ג'רמנווינגס ואובדן חייהם של 144 נוסעיה וששת אנשי הצוות. בזמן הקצר הזה הפנו החוקרים אצבע מאשימה היישר אל אנדראס לוביץ, הקצין הראשון בן ה-27 שככל הנראה נעל את קברניט הטיסה מחוץ לתא הטייס, וריסק במכוון את המטוס אל תוך הרי האלפים הצרפתים.

אף שהמעשה הנורא שלו בלתי נתפש, הוא אינו חסר תקדים בחברות תעופה מסחריות. הפחד מנפילה כקורבן למעשה רשע שכזה מטריד 9 מיליון נוסעים שטסים ברחבי העולם מדי יום. יקח עוד זמן מה עד שהחששות האלה יירגעו.

אך טייס אחד בג'רמנווינגס כבר החל את תהליך ההחלמה, ופרק את שהיה על לבו בנאומים רגשניים בפני הנוסעים. בריטה אנגליש, שטסה באותה חברה יום למחרת ההתרסקות, כתבה על החוויה שעברה בפייסבוק: "אתמול ב-8:40 עליתי על טיסה של ג'רמנווינגס מהמבורג לקלן ברגשות מעורבים. אבל אז הקברניט לא רק קידם את פניו של כל נוסע בנפרד, הוא גם נשא נאום קצר לפני ההמראה. לא מתוך תא הטייס, אלא כשהוא עומד בתא הנוסעים. הוא סיפר כיצד ההתרסקות נגעה בו ובצוות כולו באופן אישי, כיצד קשה להם עדיין להתאושש, אך הוסיף כי כל אנשי הצוות הגיעו לטיסה בהתנדבות. הוא סיפר על המשפחה שלו, וכי לשאר אנשי הצוות יש משפחה, ואמר כי יעשה כל שביכולתו כדי לראות שוב את משפחתו באותו ערב. שקט השתרר, ואז כולם מחאו לו כפיים. אני רוצה להודות לטייס הזה. הוא הבין מה כולם חושבים. והוא הצליח לתת לי, לפחות, תחושה טובה לגבי הטיסה הזאת".

אנדרטה לזכר ההרוגים בטיסה 9525צילום: אי־פי

הטייס, פרנק וויטון, גם התנדב להפעיל את הטיסה בקו מברצלונה לדיסלדורף יום לאחר שטיסה 9525 הסתיימה באסון. בראיון לעיתון הגרמני "בילד" לגבי הטיסה, הוא סיפר כיצד חיבק את הנוסעים כשעלו למטוס והרגיע אותם כי הוא מתכוון לשבת עם משפחתו ולאכול ארוחת ערב באותו יום, ברוגע ובבטחה.

"אנשים צריכים לראות שבתא הטייס יש בן אדם", אמר וויטון, שטס בעבר עם לוביץ. זה מצמרר. עצם העובדה שכל טייס מסחרי צריך לחוש חובה להרגיע את נוסעיו בכך שהוא לא דכאוני ובעל נטיות אובדניות מעידה עד כמה המצב קשה. ואולם הומניזציה כל כך גלויה היא בדיוק מה שנחוץ לאחר טרגדיה כזאת, שנגרמה על ידי בן אנוש.

הנהלת ג'רמנווינגס והחברה האם, לופטהנזה, מיהרו לתמוך בגישה הזאת. כשאנשי צוות אחרים סירבו לעבוד ביום שלאחר ההתרסקות, מנכ"ל ג'רמנווינגס, תומס וינקלמן, לא התייחס בביטול לחששותיהם. במקום זאת, הוא הגן באופן פומבי על החלטתם, דיבר על "משפחת ג'רמנווינגס" המלוכדת, שחשה אבל וזעזוע. מרכז ניהול המשברים של לופטהנזה פירסם עדכונים שוטפים ומהימנים בהרבה ערוצים, תוך מתן תמיכה פסיכולוגית וכספית במהירות לקרובי המשפחה של הנספים.

אין הרבה דברים שחברת תעופה יכולה לעשות מעבר לכך במקרה של אסון. אבל היא יכולה לעשות פחות מכך, כפי שאפשר היה לראות באופן הטיפול המבולבל ומלא הסתירות של מלזיה איירליינס בהיעלמותה של טיסה 370 ב-2014 (לזכותה של חברת התעופה ייאמר כי אופן הטיפול שלה בהתרסקות טיסה 17 זמן קצר לאחר מכן הראה שהיא בהחלט למדה את הלקח).

אין תרופת פלא

אחת הזוויות האכזריות ביותר של הטרגדיה הזאת היא אי-היכולת למנוע את הישנותה. תקלות טכניות, ברגע שהן מאובחנות, ניתן לתקן. בבעיות תפעוליות אפשר לטפל. אך כשאדם בעמדה של אמון מחליט לבגוד בזכות הזאת שניתנה לו, שום מחשבה מוקדמת או ביורוקרטיה לא יוכלו לבטל את הסכנה שהוא מציב. אם ניתן היה לעשות זאת, אז "עמדת האמון" הזאת היתה מלכתחילה רק נומינלית.

ההחלטה המהירה של EASA, רגולטור התעופה האירופי, לדרוש ששני אנשי צוות לפחות יהיו בתא הטייס בכל רגע נתון, אמורה להפחית כעת את הסיכון לרצח־התאבדות של טייס. אבל זו אינה תרופת פלא. כשהקצין הראשון של טיסה 990 של חברת איג'יפט אייר החליט לרסק את המטוס לתוך האוקיאנוס האטלנטי באוקטובר 1999, והרג עמו 217 אנשים, הקברניט שלו נאבק בו באומץ בניסיון למנוע את ההתרסקות, אך ללא הצלחה.

המאמצים של תעשיית התעופה להחמיר את ההערכות הפסיכולוגיות, הולמים ככל שיהיו, לא יפתרו גם הם את הבעיה לחלוטין. אין שום דרך להבטיח שניתן יהיה לזהות במבדקים מחלת נפש, אלא אם הם יהיו פולשניים מאוד, מה שעלול לתקוע טריז בין העובד לחברה. אם טייסים יחושו שהם עלולים לאבד את מקום עבודתם רק בגלל דיכאון קל, הם יצאו מגדרם כדי להסתיר זאת מהחברה, מה שאולי יגרום לבעיה להתגלגל ככדור שלג ויחריף אותה.

כמה ימים לאחר מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001 בארה"ב, עלה כתב "אקונומיסט" בחשש רב על טיסה מניו יורק ללונדון, כששרוול העלייה למטוס היה גדוש בשוטרים חמושים ועירניים. תעשיית התעופה ניסתה אז לשדר מסר של ביטחון ועמידה על המשמר. אחרי טיסה 9525, יש צורך דווקא במסר יותר אישי ואנושי. הקברניט וויטון ביטא זאת בצורה מושלמת.

מנכ"ל לופטהנזה יצטרך לנווט בין האסון לבין סכסוך העובדים הקיים בחברה

קרסטן שפור, מנכ"ל לופטהנזה, ניצב בפני רגע מכריע בקריירה, הבוחן עד הקצה את יכולותיו. התרסקות המטוס של ג'רמנווינגס בשבוע שעבר מגיעה בתקופה שבה החברה גם כך מתמודדת עם חיכוכים וסכסוך עבודה, על רקע קיצוצים בשנים האחרונות.

בינתיים נראה כי הנטייה היא להאשים את טייס החברה, אנדראס לוביץ, בטרגדיה, ועל שפור יהיה להתמודד עם ההשלכות הרגשיות על צוותי האוויר שלו, כמו גם עם ביקורות על שיטות ההכשרה והבקרה על עובדים. במקביל, הוא צריך להמשיך לקדם את הקיצוצים שהוא מוביל בחברה, על רקע אובדן נתח השוק שלה.

עוד יותר מסבכת את העניינים העובדה שההתרסקות מגיעה בחטיבה המוזלת, ששפור התכוון לרכז בה את המאמצים המחודשים בתחום הטיסות הקצרות. ללא העברת דגש זה, לופטהנזה צפויה להמשיך לאבד נוסעים לטובת חברות מוזלות. עם זאת, לופטהנזה ממילא התכוונה להעלים בהדרגה את מותג ג'רמנווינגס, ולשלב חטיבה זו במותג יורו־ווינגס, שבבעלותה.

"בעדיפות העליונה עליהם להרגיע את עובדיהם כמיטב יכולתם", אומר אדיסון שונלנד, יועץ תעופה בחברת אייר-אינסייט במרילנד. "זה אירוע מפתיע. ללופטהנזה יש כזו תדמית נקייה, שכמעט בלתי יאומן שזה קרה אצלם", הוסיף.

שפור עד כה נחשב לפייסני יותר מקודמו, שהסתכסך עם עובדיו לאחר שזיהה איום כפול על לופטהנזה: מצד אחד, חברות התעופה המוזלות, ומנגד, חברות התעופה היוקרתית של מדינות המפרץ הפרסי. אך שפור חווה את השביתה החמורה בתולדות לופטהנזה, עם 22 ימי שביתה ב-2014. הוא גם נאלץ להוריד תחזיות רווח פעמיים ולדווח על ירידה ברווחים, מה שהוביל לירידה של 30% במחיר המניה בשנה האחרונה, והורדת המלצות אנליסטים. מאז התרסקות המטוס נחלשה המניה ב-4.5%, ירידה קטנה מהמצופה.

נראה כי לתאונה היתה דווקא השפעה חיובית על יחסי העובדה. שפור מיהר להדגיש כי הוא מאמין שטייסי לופטהנזה "הם הטובים בעולם". איגוד הטייסים של החברה השעה את סכסוך העבודה שלו על תנאי ההעסקה, ואיגוד הדיילים אמר כי חבריו תומכים בחברה ובטייסים. "אמוננו בטייסים שלנו איתן", אמר ראש איגוד הדיילים, ניקוליי בובליס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker