פאנדטק, לשעבר בשליטת כלל תעשיות, נמכרה תמורת 1.2 מיליארד ד' ל-D+H

סכום העסקה גדול פי שלושה משווי השוק של פאנדטק ב-2011, אז היתה בשליטתה של כלל תעשיות עד שנמכרה לחברת GTCR האמריקאית

רויטרס
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
רויטרס
אמיר טייג

חברת טכנולוגיית הפיננסים D+H תרכוש את ספקית שירותי התשלומים העולמית פאנדטק תמורת 1.25 מיליארד דולר במזומן, במטרה להרחיב את שירותיה המיועדים למוסדות פיננסיים גלובלים ולבנקים אמריקאים גדולים.

פאנדטק הישראלית, עם 1,500 עובדים ו-19 משרדים ברחבי העולם, מספקת קו מקיף של תוכנות לעסקות בנקאיות שמאפשר תשלומים גלובליים ומקומיים, לצד עדכונים פיננסיים, ניהול כספים ושירותי מסחר. החברה הוקמה ב-1993 והונפקה בארה"ב לפני פקיעת בועת הדוטקום בשנת 2000. עם זאת, מניית החברה לא סיפקה תשואה גבוה למשקיעים שלה.

בשנת 2011 החליטה הנהלת החברה להתמזג עם חברת S1 לפי שווי החברה ממוזגת של 700 מיליון דולר. אולם בספטמבר 2011 הגיעה הצעת רכישה אטרקטיבית יותר מקרן GTCR, לפי מחיר מנייה הגבוה ב-33% משער המניה בבורסה באותה העת. מחיר זה שיקף לפאנדטק שווי של 390 מיליון דולר.

מנכ"ל פאנדטק, ראובן בן מנחם

בעלת המניות הגדולה בפאנדטק באותה העת הייתה כלל תעשיות, שהחזיקה כ-58% ממניות החברה. בעקבות העסקה עם GTCR, רשמה כלל רווח הון של 412 מיליון שקל. GTCR רכשה את פאנדטק כחלק ממהלך מורכב יותר במסגרתו רכשה חברה אמריקאית נוספת בשם BankServ ומיזגה את שתי החברות. החברה ממוזגת שמרה על השם פאנדטק, וראובן בן מנחם, מנכ"ל פאנדטק הישראלית קיבל לידיו את ניהול החברה הממוזגת.

רכישת פאנדטק תרחיב את בסיס הלקוחות של  D+H ותגדיל את התחזיות שלה בצפון אמריקה. העסקה מגיעה כמעט שנתיים לאחר ש-D+H רכשה את המתחרה הרלאנד פייננשל סולושנס תמורת כ-1.2 מיליארד דולר במזומן, במטרה להרחיב את שירותי הבנקאות של החברה באינטרנט ובמובייל.  D+H מספקת שירותים ל-8 מתוך 10 הבנקים הגדולים בעולם ול-32 מתוך 50 ברשימה זאת, לצד שירותים ל-190 מתוך 300 הבנקים הגדולים בארה"ב.

"התשלומים חשובים באופן קריטי לבנקים בימים אלה ופאנדטק היא מובילת שוק בענף", מסר מנכ"ל D+H ג'רארד שמיד בראיון. העסקה כפופה לאישור רגולטורי וצפויה להיות מושלמת ברבעון הכספים השני של 2015.

שמיד אמר כי הוא צופה שהעסקה תגדיל את ההכנסות של החברה ב-12 החודשים הראשונים מרכישתה. כמחצית מהכנסות פאנדטק מגיעות מהשוק האמריקאי. עוד ציין כי  D+H לא צפויה לבצע רכישות נוספות בתקופה הקרובה.

בשתי העסקות - גם ב-2011 וגם בנוכחית - ייצגו עורכי הדין חנן חביב, יובל נבות ושחר פורת מהרצוג פוקס נאמן את קרן GTCR. עורכי הדין הישראלים שייצגו את DH בעסקה הם דן הכהן ורן שלום ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker