ברננקי פתח בלוג: "לא זרקתי פנסיונרים מתחת לגלגלי האוטובוס"

האזרח ברננקי אינו כבול עוד לפוליטיקה המנומסת של החלונות הגבוהים בממשל, והחל לנצל את החופש שלו כדי לשגר חיצים לעבר מבקריו

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

הבשורות הגדולות בעולם הפיננסים היום הן שיו״ר הבנק הפדרלי לשעבר, בן ברננקי, .

הפוסט הראשון שפירסם היה מעין מבוא וכלל הבהרה כללית: ״הדעות שלי שייכות לי ואינן משקפות בהכרח את העמדות של עמיתים לשעבר בבנק הפדרלי״.

הפוסט השני שלו, ״מדוע שיעורי הריבית כה נמוכים?״, הוא סקירה טכנית של הסביבה הגלובלית של שיעורי הריבית הנוכחיים, בה מסביר ברננקי מה הבנק הפדרלי יכול ולא יכול לעשות כדי להשפיע על שיעורי הריבית בכלכלה.

בן ברננקיצילום: AFP

זה עוד לא אומר שמדובר בטקסט יבש. האזרח ברננקי אינו כבול עוד לפוליטיקה המנומסת של החלונות הגבוהים בממשל, ומוכן לנצל את החופש שלו כדי לשגר חיצים לעבר מבקריו הותיקים. בקרב אלה, נראה שהראשון שאליו מפנה ברננקי ביקורת הוא הסנאטור בוב קורקר, אף שהוא אינו מציין את שמו במפורש.

״כשהייתי יו״ר, יותר מפוליטיקאי אחד האשים אותי ואת עמיתיי בועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי ב״זריקת פנסיונרים מתחת לגלגלי האוטובוס״ (אם להשתמש במילותיו של סנאטור אחד), באמצעות שמירה על הריביות נמוכות״. קורקר אמר את הדברים במארס 2013 כשברננקי מסר את עדותו החצי שנתית בקונגרס. הפוסט ממשיך בהפרכת ההאשמות האלה, שאותן ברננקי מגדיר ״ביקורות מבולבלות״ של מדיניות הבנק הפדרלי.

"״הייתי מודאג גם בנוגע לאזרחים הותיקים האלה. אבל אם המטרה היתה שגמלאים ייהנו מתשואות ריאליות גבוהות ויציבות יותר, אזי העלאה של הריבית טרם הזמן היתה בדיוק המהלך השגוי לעשות. בכלכלה החלשה (אך המתאוששת) של השנים האחרונות, כל האינדיקטורים מראים ששיווי המשקל בשיעורי הריבית היה נמוך בצורה יוצאת דופן, כנראה שלילי״, כותב ברננקי. ״בסופו של דבר, הדרך הטובה ביותר לשפר את התשואות שניתן להשיג היתה לעשות מה שהפד עשה: לשמור על ריבית נמוכה (קרובה יותר לשיעור השיווי משקל הנמוך), כך שהכלכלה תוכל להתאושש ולהגיע מהר יותר לנקודה שבה היא מניבה תשואות בריאות יותר על השקעה״.

הביקורת של קורקר על הפד בראשות ברננקי היא בת שנתיים. אם ברננקי ינצל את הבלוג שלו כדי לצאת נגד כל מבקריו בעבר, יהיה לו הרבה מה לכתוב, ולנו יהיה הרבה למה לצפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker