תמלילי הקשר נחשפים |

הטייס הראשי בדקה האחרונה של טיסת המוות: "פתח את הדלת הארורה"

העיתון הגרמני "בילד" פירסם את תמלילי הקשר בדקות האחרונות לפני שטיסת ג'רמנווינגס התרסקה אל האלפים. לוביץ, שריסק את המטוס, שכנע את הטייס הראשי ללכת להתפנות, נעל את הדלת ולא הגיב לתחנונים לפתוח אותה – עד שהמטוס פגע בקרקע

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

תיאור הדקות האחרונות בטיסת ג'רמנווינגס מברצלונה לדיסלדורף מזעזע במיוחד. בתמלילי הקשר שפירסם המגזין הגרמני "בילד" מתואר איך ניסה הטייס הראשי, פטריק זונדהיימר, לפרוץ את דלת תא הטייס בנואשות, את צרחות הנוסעים כאשר הבינו שסופם קרב וכיצד שמר על קור רוח במשך כל הזמן הזה אנדראס לוביץ, טייס המשנה עם 149 הנוסעים ואנשי הצוות אל האלפים.

ההקלטה מתחילה באופן נורמלי ושגרתי כאשר זונדהיימר מתנצל בפני הנוסעים על עיכוב של 30 הדקות בהמראה משדה התעופה בברצלונה. אבל הוא אומר גם כי הוא צופה שהטיסה תצליח לפצות על הזמן האבוד ולהגיע לדיסלדורף כמתוכנן.

ב"בילד" מתואר כיצד לוביץ אמר לזונדהיימר כי הוא יכול ללכת לשירותים, אחרי שהטייס הראשי שיתף אותו בכך שהוא לא הספיק להתפנות בברצלונה. ב-10:27 הגיע המטוס לגובה שיוט של 38 אלף רגל ואז אומר זונדהיימר ללוביץ להתחיל להתכונן לנחיתה. ולוביץ משיב בלקוניות, על פי התיאור ב"בילד" ואומר: "בתקווה" ו"עוד נראה".

לוביץ במירוץ בהמבורג ב-2009 צילום: אי־אף־פי

אחר כך אומר לוביץ שוב לזונדהיימר: "אתה יכול ללכת עכשיו", וכעבור שתי דקות שומעים את הטייס הראשי אומר ללוביץ: "אתה יכול לתפוס שליטה" ומיד אחר כך נשמע כי אחד מהכיסאות בתא הטייס מוסט לאחור והדלת נפתחת ונסגרת.

בשלב הזה ככל הנראה הועברה דלת תא הטייס למצב נעילה כדי למנוע מזונדהיימר לשוב וב-10:32 החל המטוס להנמיך ופקחי טיסו החלו לנסות ליצור קשר עם לוביץ שישב לבדו בתא הטייס – אך ללא הצלחה.

כעבור זמן קצר נשמעו במטוס אזעקות שהעידו על הנמכה מהירה בגובה הטיסה כשבתא הטייס נשמעו דפיקות חזקות על הדלת וזונדהיימר זועק בייאוש אל לוביץ: "למען השם, פתח את הדלת". בשלב הזה החלו להישמע ברחבי המטוס זעקות הנוסעים. החוקרים תיארו בפני ה"בילד" איך ב-10:35 נשמע רעש מתחתי חזק מתא הטייס – ככל הנראה ניסיון של זונדהיימר לפרוץ את הדלת.

מקום ההתרסקותצילום: רויטרס

כעבור דקה כבר נשמעו במטוס אזעקות שקוראות לטייס להגביה את גובה הטיסה: "קרקע. להמריא (משוך למעלה). להמריא. להמריא". זונדהיימר בניסיון אחרון נואש צורח אל עבר לוביץ: "פתח את הדלת הארורה". ניתן לשמוע בשלב הזה גם את נשימתו הסדירה של לוביץ, את זעקות הנוסעים שמבינים כי הם מתקרבים אל מותם עד שב-10:40 פוגע המטוס בצלע ההר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker