לא רוצים שירגלו אחריכם? תסגרו את הפייסבוק

כך הזהירה הנציבות האירופית בדיון בבית המשפט האירופי לצדק בסוגיה אם חברות אמריקאיות שפועלות באירופה יכולות להעביר מידע לארה"ב, שם לממשל תהיה גישה קלה אליו

לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

גם אתם מרגישים שמרגלים אחריכם בפייסבוק? הנציבות האירופית הזהירה את תושבי היבשת כי עליהם לסגור את חשבונות הפייסבוק שלהם אם הם רוצים לשמור על המידע שלהם בפרטיות מפני שירותי הביטחון האמריקאים. האזהרה באה בעקבות ממצאים, שלפיהם עקרונות ההגנה על פרטיות האזרחים (סייף הארבור) אינם נשמרים.

הדברים נאמרו על ידי עורך הדין של הנציבות האירופית, ברנרד שימה, במסגרת דיונים בתביעה שהגיש פעיל ההגנה על פרטיות המשתמשים, מקסימיליאן שרמס. בתביעה נבחן אם ניתן להגדיר את המידע של אזרחי האיחוד האירופי כפרטי - בזמן שהוא נשלח לארה"ב שאחרי חשיפותיו של אדוארד סנודן.

"אולי כדאי לשקול לסגור את חשבון הפייסבוק, אם יש לך אחד כזה", אמר שימה לתובע הכללי של האיחוד האירופי, איב בוט, בשימוע בתיק בפני בית המשפט האירופי לצדק בלוקסמבורג. זאת, לאחר שהנציבות לא היתה יכולה לאשר בפני בית המשפט כי עקרונות סייף הארבור מספקים הגנה מתאימה למידע של אזרחי האיחוד האירופי במצבה הנוכחי.

התביעה עסקה, בין היתר, בעקרונות סייף הארבור בנוגע להעברת מידע על אזרחי האיחוד האירופי לארה"ב. ללא ההסכם, העברת מידע פרטי מחוץ לאירופה מנוגדת לחוקי האיחוד האירופי. בתביעה נאספו תלונות נגד אפל, פייסבוק, מיקרוסופט וסקייפ, שנמצאת בבעלות מיקרוסופט ויאהו.

בנוסף, נטען בתביעה כי תוכנית פריזם של ממשלת ארה"ב לאיסוף מידע, שנחשפה על ידי אדוארד סנודן בהדלפת מסמכי הסוכנות לביטחון לאומי (NSA), ממחישה איך מידע של אזרחי האיחוד, שהוחזק על ידי חברות אמריקאיות, הועבר לסוכנויות המודיעין האמריקאיות. הדבר הפר את הוראות הגנת הפרטיות של האיחוד האירופי, ולפיכך תקנות סייף הארבור איבדו את תוקפן בכל הקשור לחברות האמריקאיות.

פולין ומדינות אחרות באיחוד האירופי, יחד עם ארגוני הגנת מידע נוספים, הצטרפו של שרמס בטענה כי הבנות סייף הארבור לא יכולות להבטיח את הגנת המידע של אזרחי האיחוד האירופי. לכן מתקיימת הפרה של שני עקרונות בסיסיים בהוראות הגנת המידע של אירופה.

הנציבות האירופית טענה, מצדה, כי תקנות סייף הארבור הכרחיות, הן מבחינה פוליטית והן מבחינה כלכלית, וכי היא עדיין שוקדת על שיפור המצב. הנציבות האירופית טענה, יחד עם רגולטור הגנת המידע של אירלנד, כי יש להשאיר את הטיפול בנושא לנציבות במסגרת תוכנית רפורמה בת 13 שלבים שתבטיח את הגנת המידע של אזרחי האיחוד האירופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker